Rynek mieszkaniowy w Polsce - obcokrajowcy kupują
Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania nieruchomościami w Polsce . W 2019 roku nabytych zostało łącznie 8487 mieszkań, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o 20,5 % . Średnia powierzchnia zakupionych czterech ścian wyniosła 57,5 metrów kwadratowych. Lokale użytkowe również nie zostały pominięte . W 2019 roku sprzedano ich 2484 (+15,3 procent rok do roku).
Ważną informacją jest również to, iż w ciągu dwóch lat - od 2017 do 2019 roku - liczba zakupionych nieruchomości przez cudzoziemców wzrosła o 76 procent , zaś w ciągu sześciu aż o 173,3 procent .
Wschodni sąsiedzi w czołówce
Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują, że najprężniej inwestującą grupą na polskim rynku mieszkaniowym są Ukraińcy.
Od 2015 roku liczba nabywanych mieszkań przez osoby tej narodowości wzrosła pięciokrotnie z 627 do 3121 . Od tego roku obywatele Ukrainy zaczęli masowo przyjeżdżać do pracy w Polsce , być może również to przyczyniło się to takiego wzrostu .
Ukraińcy nabywają również grunty, na których zakup wciąż potrzeba zezwolenia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji . Jak wskazują dane resortu, w 2019 roku wydano takich zezwoleń 270 i dotyczyły one zakupu łącznie 53,3 hektarów ziemi.
Jako główny powód nabycia nieruchomości wnioskodawcy w znacznej mierze wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych .
Drugie miejsce na podium , biorąc pod uwagę łączną powierzchnię zakupionych mieszkań, w 2019 roku zajęli Niemcy , a zaraz za nimi Białorusini.
Kuszą największe miasta
Warszawa cieszy się największą popularnością. To właśnie w stolicy w 2019 roku cudzoziemcy nabyli 2141 lokali. W ciągu pięciu lat aktywność osób z zagranicy na warszawskim rynku mieszkaniowym wzrosła dwukrotnie .
Kraków, Wrocław, Łódź i Gdańsk doganiają Warszawę , dając możliwości mieszkaniowe obywatelom zza granicy.
W czołówce miast budzących zainteresowanie znalazło się także Świnoujście i Gdynia kuszące swoimi wdziękami. W czołowej dziesiątce znajdziemy także Gorzów Wielkopolski.
Źródło: bankier.pl