DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Są jedyną rodziną amiszów w Polsce. Mieszkają bardzo skromnie, w domu nie ma ani telewizji, ani radia
Martyna Pałka
Martyna Pałka 28.12.2022 11:49

Są jedyną rodziną amiszów w Polsce. Mieszkają bardzo skromnie, w domu nie ma ani telewizji, ani radia

Amisze
fot. Facebook/Toteraz

Amisze to chrześcijańska wspólnota protestancka, która żyje w odizolowanych od reszty świata społecznościach. W Polsce mieszka tylko jedna rodzina Martinów, która żyje zgodnie z zasadami wspólnoty. Jak wygląda ich dom i codzienne funkcjonowanie?

Pomimo tego, że ten konserwatywny odłam baptystów wywodzi się ze Szwajcarii, najwięcej wspólnot mieszka w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Ohio, Pensylwanii, Iowej i Missouri, a także w Kanadzie oraz Ameryce Środkowej. W naszym kraju żyje zaledwie jedna taka rodzina, która osiedliła się pod Janowem Lubelskim na Lubelszczyźnie.

Kim są amisze?

Cechą charakterystyczną amiszów jest fakt, że ich wspólnoty żyją w zamknięciu i odizolowaniu od reszty społeczeństwa danego kraju, a także ściśle przestrzegają niepisanego zbioru zasad, nazywanego Ordung. W środku znajduje się szereg nakazów i zakazów dotyczących codziennego życia, stylu ubioru czy nawet fryzur.

Mężczyźni do czasu ślubu golą zarost na twarzy, a po nim zapuszczają długie brody. Nie toleruje się natomiast wąsów, ponieważ kojarzą się z przynależnością do armii wojskowej, a warto pamiętać, że amisze cenią sobie pokój i nazywają siebie pacyfistami. Małżeństwa mogą być zawierane jedynie z osobami ze wspólnoty.

Co więcej, przedstawiciele odłamu nie akceptują żadnej nowoczesnej technologii, w tym telefonów, telewizji czy radia. Zajmują się natomiast rolnictwem i pracą rzemieślniczą.

Jak żyje jedyna rodzina amiszów w Polsce?

W Polsce mieszka tylko jedna rodzina amiszów. Jakub i Anita Martinowie wraz z piątką swoich dzieci mają dom w niewielkiej miejscowości pod Janowem Lubelskim. Jak mówi głowa rodziny, cenią sobie życie z dala od zgiełku dużego miasta, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że właśnie tam łatwiej byłoby im sprzedać własne wyroby.

Codziennie cała rodzina wstaje około godziny 5:30, aby zjeść śniadanie i wspólnie się pomodlić. Później każdy zabiera się do swojej pracy. Jest to głównie rzemiosło oraz praca na roli. Pan Jakub powiedział, że chętnie zajmują się również stolarką. Martinowie żyją bardzo dobrze ze swoimi sąsiadami.

Z sąsiadami jest dosyć spokojnie, jest różnie. Z jednymi się bardziej dogadasz, a z drugim jest trochę więcej problemów, ale nie mamy na co narzekać – wyznała pani Anita Martin na filmiku opublikowanym na profilu "To Teraz" na Facebooku. Polska rodzina Amiszów przebywa w naszym kraju od 26 lat i od tej pory czuje się tutaj bardzo dobrze. Pan Jakub wyznał, że czuje się szanowany przez okoliczną społeczność i dlatego też sam darzy ich ogromnym poważaniem.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia — każda złotówka ma znaczenie.