DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Sadzenie i cięcie róż – jak to zrobić?
pixabay/JillWellington

Sadzenie i cięcie róż – jak to zrobić?

21 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Róże należą do niebywale dekoracyjnych roślin. Ich atrakcyjny wygląd sprawia, że często możemy je spotkać w naszych ogrodach. Poznaj tajniki prawidłowego sadzenia i cięcia róż, które stanowią ozdobę każdego wnętrza.

Sadzenie i cięcie róż – preferencje rośliny

Zanim przystąpimy do sadzenia róż musimy przygotować odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje ciepłe, słoneczne, a także napowietrzone miejsca. Należy jednak unikać zbyt dużych przewiewów. Niektóre odmiany rośliny mogą być posadzone w półcienistych miejscach. Najlepszym wyborem jest zastosowanie żyznej, piaszczysto-gliniastej ziemi z zawartością próchnicy. Podłoże powinno odznaczać się umiarkowaną wilgotnością. Roślina nie lubi miejsc charakteryzujących się dużym zacienieniem. Źle znosi także obecność terenów podmokłych.

Sadzenie i cięcie róż – przygotowanie podłoża

Aby przystąpić do sadzenia roślin w pierwszej kolejności należy przygotować podłoże. Zaleca się przekopanie całej ziemi w miejscu sadzenia róż oraz pozbycie się wszystkich chwastów. W przypadku posiadania gleby z małą zawartością wartości odżywczych można zastosować wzmocnienie kompostem. Po około dwóch tygodniach przystępujemy do sadzenia roślin.

Sadzenie i cięcie róż – jak sadzimy róże?

Pierwszy element stanowi usunięcie uszkodzonych korzeni, następnie przycinamy nowe, zdrowe pędy do około 20-25 cm. Tak przygotowane rośliny wsadzamy na cały dzień do wody z domieszką preparatu grzybobójczego. Kolejnym krokiem jest wykopanie dużego dołu. Przy wkładaniu rośliny do ziemi należy pamiętać, aby nie zaginać korzeni. Całość przysypujemy ziemią, odpowiednio ugniatamy oraz podlewamy. Ważne, jest aby miejsce szczepienia znajdowało się tuż nad powierzchnią ziemi.

Sadzenie i cięcie róż – kiedy przycinamy róże?

Proces cięcia należy przeprowadzić raz w roku. Cięcie róż powinno się wykonywać zanim pojawią się nowe pędy – w okresie wiosennym. Z reguły jest to koniec marca bądź początek kwietnia. Cięcie należy dopasować indywidualnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Najważniejsze, aby do cięcia roślin doszło w fazie ich uśpienia, zanim nastąpi okres wegetacji. Cięcie wykonuje się w słoneczne oraz suche dni. Nie należy przycinać roślin w deszczowy dzień. W trakcie sezonu należy cyklicznie usuwać powstałe odrosty korzeniowe, a także przekwitłe kwiatostany. W okresie jesiennym nie przycina się roślin. W tym czasie w ramach pielęgnacji pozbywamy się tylko zwiędniętych kwiatów oraz martwych gałęzi.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy