Sagowiec – egzotyczny okaz w doniczce
Skąd pochodzi sagowiec? Charakterystyka rośliny
Sagowiec, nazywany również cykasem lub sagowcem odwiniętym, to roślina z rodziny sagowcowatych, występująca naturalnie na południu Japonii. Należy do najstarszych roślin, jakie przetrwały do czasów nam współczesnych – wywodzi się od rosnących przed milionami lat paproci drzewiastych.Sagowiec charakteryzuje się bogatą koroną ciemnozielonych liści, które wyrastają z pękatego „pnia” – w uprawie doniczkowej liście dorastają do 60 cm. W środowisku naturalnym mogą one dorastać nawet do 150 cm.Pękaty pień tak naprawdę nim nie jest, ponieważ sagowiec wytwarza tzw. kłodzinę z drewniejących nasad liścia, która formuje się w ten sposób.Sagowiec osiąga 7 m wysokości, ale dopiero po upływie minimum pół wieku. Uprawiany w doniczce sagowiec niestety nie kwitnie, natomiast w środowisku naturalnym wytwarza kwiatostany przypominające szyszki.
Sagowiec – wymagania uprawowe
Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, sagowiec ma określone wymagania, bez których jego uprawa w domu nie powiedzie się.Najważniejszy jest dostęp do rozproszonego światła, ale nie może to być stanowisko w pełnym słońcu, na którym cykasowi mogłyby więdnąć liście.Z kolei cień sprawi, że sagowiec będzie „sięgał” liśćmi do światła i straci regularność kształtu. Optymalna temperatura do uprawy sagowca wynosi 25°C latem oraz 15-20°C zimą.
Ze względu na okazały wachlarz liści sagowca, musisz zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni – najlepszy będzie np. jasny przestronny salon.W przeciwieństwie do przestrzeni dla liści, sama doniczka nie powinna być duża. Sagowiec wymaga przesadzenia dopiero w momencie, gdy pień jest niemal równy średnicy doniczki.Najlepiej przesadzać sagowce raz na 5 lat, na wiosnę. Uważaj wtedy na delikatną bryłę korzeniową sagowca, która jest wyjątkowo wrażliwa na nieumiejętne przesadzanie.
Donicę wypełnij odpowiednim podłożem:próchniczym,przepuszczalnym,wymieszanym z gruboziarnistym piaskiem.Możesz również zastosować żwir lub keramzyt na dnie donicy, by zapobiec zastojom wody.
Podlewaj cykasa umiarkowanie, raz na 10 dni, ponieważ nie znosi przelania. Zimą podlewaj jeszcze rzadziej, około raz w miesiącu, by umożliwić sagowcowi przejście w stan spoczynku.Sagowiec rośnie bardzo wolno, ale bujnie, dlatego w okresie wegetacyjnym warto go nawozić. W tym celu zaopatrz się w nawóz o niskiej zawartości wapnia i zasilaj nim roślinę raz w miesiącu.Liście sagowca zasychają? Oznacza to, że ma zbyt sucho i musisz częściej zraszać go wodą. Z kolei brązowe plamki sygnalizują, że roślina ma zbyt wilgotne podłoże. Z tego powodu sagowiec może również przestać rosnąć a zacząć gnić, co uwrażliwia go na choroby i szkodniki.Najczęściej spotykane szkodniki sagowców to przędziorki, które oplatają liście białą pajęczynką, powodując ich żółknięcie, więdnięcie i obumarcie.
Jeśli sagowce przebywają w zbyt suchym pomieszczeniu, mogą stać się ofiarą wciornastków, które powodują przesuszenie ich liści i pokrywają je szarawym nalotem.W przypadku inwazji szkodników na sagowca nie jest polecane stosowanie silnych środków chemicznych.
Sagowiec – rozmnażanie
Samodzielne rozmnażanie sagowca nie jest łatwym zadaniem, ale można spróbować tego dokonać na dwa sposoby:Wykorzystując młode pędy pojawiające się u podstawy rośliny, delikatnie je odcinając, susząc i umieszczając w ziemi. Miejsce, z którego odetniesz pęd od razu zasyp odrobiną węgla drzewnego, by zapobiec infekcjom rośliny.Poprzez nasiona moczone przez dobę w ciepłej, przegotowanej wodzie. Tak przygotowane nasiona umieść w glebie do połowy, zroś, przykryj wilgotną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Po upływie 2 tygodni do 6 miesięcy pojawią się siewki, którym trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła.
Odpowiednio pielęgnowany sagowiec będzie odporny na choroby i stanie się niewątpliwą ozdobą Twojego salonu.
Źródła: https://www.homebook.pl/artykuly/4976/cykas-sagowiec-odwiniety-w-doniczce-uprawa-i-pielegnacja https://www.urzadzamy.pl/rosliny/doniczkowe/sagowiec-odwiniety-cykas-aa-nqBw-Visz-eurL.html https://poradnikogrodniczy.pl/sagowiec-odwiniety.php