Kuchnia z salonem
unsplash.com/Sidekix Media (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Salon połączony z kuchnią? Zaaranżuj funkcjonalną przestrzeń

Salon połączony z kuchnią to ciekawe rozwiązanie, które może zarówno dodać mieszkaniu funkcjonalności, jak i zmienić jego charakter. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie.

Według posiadaczy salonów z kuchnią, główną zaletą takiego układu jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, co jest dużym plusem przy niewielkich mieszkaniach. Jako minus wskazują, że salon nie pełni już swojej podstawowej, wypoczynkowej funkcji - zapachy i dźwięki z kuchni mogą zaburzać relaks przed telewizorem. W pewnych przypadkach, rozwiązanie to jest "wymuszone" przez rozmiar mieszkania - większość kawalerek czy mikrodomów musi korzystać z tego układu. Przyjrzyjmy się kilku zagadnieniom, które warto rozważyć przed zdecydowaniem się na połączenie salonu z kuchnią.

Elementy wspólne salonu i kuchni

Przy wspomnianej aranżacji warto poruszać się w podobnej palecie kolorów, aby zachować spójność połączonych pomieszczeń. To samo tyczy się materiałów - świetnym rozwiązaniem mogą być np. drewniane blaty zarówno w kuchni, jak i w salonie. Znakomicie sprawdzą się też detale, takie jak podobne odcienie uchwytów szafek w kuchni i ram obrazów czy fragmentów lamp w salonie. Niezwykle ważnym elementem jest też podobne wykończenie podłogi - pamiętajmy, że w przypadku kuchni podłoga musi być przeznaczona do takich pomieszczeń i odpowiednio zaimpregnowana.

Salon z kuchnią – idealne rozwiązanie dla małego mieszkania

W niewielkich mieszkaniach salon z kuchnią zazwyczaj już na samym początku zaprojektowane są razem, a w przypadku starego budownictwa wyburza się ścianę działową, która je oddziela. Dzięki temu znacznie powiększamy przestrzeń użytkową i wpuszczamy do wewnątrz więcej światła. Jeśli zależy nam na symbolicznym oddzieleniu tych dwóch pomieszczeń, warto np. postawić na ich granicy sofę, kanapę lub ozdobne regał z książkami. Zwykle kuchnia jest po prostu aneksem kuchennym połączonym z salonem, gdzie elementem granicznym jest mała jadalnia – to właśnie ona staje się elementem dzielącym te dwie strefy, dlatego warto zadbać o staranne urządzenie tej przestrzeni.

Urządzenie salonu z kuchnią zależne jest od naszych potrzeb, dlatego ich funkcjonalne zaprojektowanie gwarantuje ułatwienie codziennego korzystania z mieszkania. Dzięki przedstawionym wyżej rozwiązaniom wykorzystasz zarówno mały, jak i duży metraż do maksimum.

Źródło: muratordom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News