DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Scewola – charakterystyka, zasady uprawy oraz najczęściej występujące gatunki
pixabay/_Alicja_

Scewola – charakterystyka, zasady uprawy oraz najczęściej występujące gatunki

21 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Scewola to piękna roślina, coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach. Dzięki swoim drobnym kwiatom w intensywnych kolorach, tworzy niezwykle dekoracyjną kompozycję. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny, oraz jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować.

Scewola – charakterystyka rośliny

Scewola to roślina ozdobna, która jest byliną, i pochodzi z Australii, ale w naszym klimacie rośnie jako kwiat jednoroczny. Jest to roślina godeniowata o płożącym pokroju, o pędach dorastających do 60 centymetrów długości. Charakteryzuje się drobnymi, fioletowymi lub białymi kwiatami w kształcie wachlarza o pięciu płatkach. Kwitnie obficie od czerwca do jesieni. Mocno się rozrasta i tworzy zwisające pędy. Występuje w ponad 100 gatunkach, najbardziej znana w Polsce to scewola wachlarzowata.

Scewola – zasady uprawy oraz wymagania rośliny

Scewola lubi miejsca słoneczne, zaciszne, najlepiej kwitnie posadzona od południowej strony, jest też światłolubna. Powinna być wystawiona na zewnątrz dopiero po wiosennych przymrozkach. Wymaga gleby próchniczej, o kwaśnym odczynie, dobrze przepuszczalnej. Może to być ziemia do azalii lub jeżeli takiej nie mamy, możemy zmieszać zwykłą ziemię z torfem, w stosunku 1:3. Kwiaty są mało odporne na suszę. Roślina wymaga regularnego podlewania, a ponieważ nie toleruje wapnia, woda do jej nawadniania nie powinna zawierać tego składnika. Powinna być zasilana nawozami bogatymi w żelazo, mniej więcej co dwa tygodnie. Można stosować odżywki do rozpuszczania w wodzie. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest ważne dla jej wzrostu jak i kwitnienia. Rozmnażać można ją z nasion, jest to jednak dosyć trudne, dlatego najczęściej sadzona jest jako rozsada pobrana z sadzonek na pędach. Przed rozpoczęciem kwitnienia powinno się uszczyknąć sadzonki lub ściąć wierzchołki, aby ją zagęścić i spowodować bardziej obfite kwitnienie. Roślina ta wyjątkowo szybko i gęsto się krzewi, spod każdego liścia rośnie następna łodyga, która dalej się rozkrzewia. Dlatego też intensywnie kwitnie przez całe lato. W odpowiednio zabezpieczonych warunkach czas kwitnienia trwa od czerwca aż do pierwszych przymrozków. W okresie zimowym przechowujemy ją w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 10 stopni C, na przykład w szklarniach lub zimowych ogrodach.

Scewola – zagrożenia

Zagrożeniem dla scewoli mogą być szkodniki, głównie mszyce. Można je zwalczać własnoręcznie przygotowanymi opryskami na bazie czosnku lub pokrzywy, albo środkami chemicznymi dostępnymi na rynku. Innym zagrożeniem dla rośliny może być brak żelaza, który powoduje powstawanie plam na liściach i słabe kwitnienie. Dlatego należy ją regularnie podlewać nawozami bogatymi w żelazo.

Scewola – najczęściej spotykane odmiany rośliny

Roślina kojarzy się głównie z niebieskim lub fioletowym kolorem kwiatów, jednak obecnie dostępnych jest wiele nowych odmian, które mamy do wyboru. Najbardziej znane z nich to: - „Blue Wonder” – charakteryzują ją fioletowe kwiaty, czasem szafirowo-niebieskie, - „Alba” – ma kwiaty koloru białego, - „Pink Ribbon” – ma piękne i różowe kwiaty z białym oczkiem, - „Zig Zag” – charakteryzuje się białymi kwiatami z różowym paskiem, - „Diamond” – kwiaty są białe z fioletowym brzegiem, - „Blue Fan” – ma fioletowo-niebieskie kwiaty z białym środkiem, - „Saphira” – kwitnie pięknymi szafirowymi kwiatami, - „Whirlwind White” – charakteryzują ją białe kwiaty z żółtym środkiem, - „Fandancer” – kwiaty są fioletowo-niebieskie, - „Blue Laguna” – ma kwiaty w ciemnoniebieskim kolorze, - „White Wonder” – ma piękne, białe kwiaty, - „Suntastic” – rzadziej spotykana odmiana, o jasnożółtych kwiatach.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy