segregacja śmieci
pixabay.com/hans
Weronika Dadok - 25 Grudnia 2020

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Segregacja odpadów to obecnie bardzo ważny aspekt życia codziennego każdego z nas. Ta czynność sprzyja środowisku, które obecnie bardzo potrzebuje naszego wsparcia. W tym artykule przedstawimy, jak naprawdę wygląda ten cały proces od strony osoby, która jest w tej kwestii specjalistą.

Leszek Zagórski z firmy Lekaro ocenił, że segregacja śmieci jest w Polsce na wysokim poziomie, przyznając ogólną ocenę jako dobrą. Z pewnością możemy się z niej cieszyć, choć potrzeba nam jeszcze w tej kwestii pokory i chęci naprawy kilku błędów.

Z biegiem czasu jakość segregacji śmieci wzrasta, wciąż jednak największym problemem pozostają odpady organiczne. Trafiają do sortowni zwykle bardzo zanieczyszczone mięsnymi szczątkami. Musimy pamiętać, że do pojemnika bio powinny trafiać tylko resztki pochodzenia roślinnego.

Segregacja śmieci w Polsce - ze szkłem idzie nam najlepiej

Polacy radzą sobie najlepiej w kwestii segregacji odpadów szklanych. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że nie jest dużym problemem, aby odróżnić butelkę, czy szklany słoik od całej reszty zanieczyszczeń.

Sprawa nie jest już tak oczywista jeśli mówimy o metalach i tworzywach sztucznych. Musimy pamiętać, że nie wszystkie plastikowe odpady nadają się do recyklingu.

Skórka od banana w segregowanych jako tworzywa sztuczne

Każdy, nawet wstępnie przesortowany przez domowników odpad poddawany segregacji w przeznaczonej do tego sortowni. Nie możemy jednak wychodzić z założenia, że maszyny zrobią za nas całą robotę.

Ze wstępnie posegregowanych odpadów mamy możliwość odzyskania nawet 90 procent surowców, z tych zmieszanych, ze względu na ich zanieczyszczenie już niestety tylko 10-15 procent. Wobec tego segregacja przez mieszkańców jest w tym wypadku niezbędna.

Plastik, którego nie da się zrecyklingować

Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o kolejność sortowania, są butelki, folie itp., gdyż da się je odzyskać materiałowo. Cała reszta spisana na straty jest rozdrabniana na płatki wielkości dwóch milimetrów. Dzięki temu pozyskujemy tak zwane paliwo alternatywne, które wykorzystywane jest w cementowniach zamiast węgla.

Podczas spalania w bardzo wysokich temperaturach neutralizowane są wszystkie negatywne czynniki. Kolejna ważna informacja dotycząca plastikowych butelek tyczy się tego, aby wyrzucać butelki bez zakrętek. Oczywiście możemy umieścić je w jednym koszu, jednak ważne, aby oddzielnie.

Następną istotną informacją jest to, aby pamiętać, iż zatłuszczony papier nie nadaje się do segregacji - należy wyrzucić go do pojemnika ze zmieszanymi. Jest to bardzo poważnym błędem, ponieważ prowadzi do zanieczyszczenia reszty papieru i uniemożliwia jego recykling.

Źródło: Noizz.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News