Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada
Leszek Zagórski z firmy Lekaro ocenił, że segregacja śmieci jest w Polsce na wysokim poziomie , przyznając ogólną ocenę jako dobrą. Z pewnością możemy się z niej cieszyć, choć potrzeba nam jeszcze w tej kwestii pokory i chęci naprawy kilku błędów .
Z biegiem czasu jakość segregacji śmieci wzrasta, wciąż jednak największym problemem pozostają odpady organiczne . Trafiają do sortowni zwykle bardzo zanieczyszczone mięsnymi szczątkami . Musimy pamiętać, że do pojemnika bio powinny trafiać tylko resztki pochodzenia roślinnego .
Segregacja śmieci w Polsce - ze szkłem idzie nam najlepiej
Polacy radzą sobie najlepiej w kwestii segregacji odpadów szklanych . Najprawdopodobniej wynika to z tego, że nie jest dużym problemem, aby odróżnić butelkę, czy szklany słoik od całej reszty zanieczyszczeń.
Sprawa nie jest już tak oczywista jeśli mówimy o metalach i tworzywach sztucznych . Musimy pamiętać, że nie wszystkie plastikowe odpady nadają się do recyklingu .
Skórka od banana w segregowanych jako tworzywa sztuczne
Każdy, nawet wstępnie przesortowany przez domowników odpad poddawany segregacji w przeznaczonej do tego sortowni . Nie możemy jednak wychodzić z założenia, że maszyny zrobią za nas całą robotę.
Ze wstępnie posegregowanych odpadów mamy możliwość odzyskania nawet 90 procent surowców , z tych zmieszanych, ze względu na ich zanieczyszczenie już niestety tylko 10-15 procent. Wobec tego segregacja przez mieszkańców jest w tym wypadku niezbędna .
Plastik, którego nie da się zrecyklingować
Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o kolejność sortowania, są butelki, folie itp., gdyż da się je odzyskać materiałowo . Cała reszta spisana na straty jest rozdrabniana na płatki wielkości dwóch milimetrów . Dzięki temu pozyskujemy tak zwane paliwo alternatywne , które wykorzystywane jest w cementowniach zamiast węgla.
Podczas spalania w bardzo wysokich temperaturach neutralizowane są wszystkie negatywne czynniki . Kolejna ważna informacja dotycząca plastikowych butelek tyczy się tego, aby wyrzucać butelki bez zakrętek . Oczywiście możemy umieścić je w jednym koszu, jednak ważne, aby oddzielnie .
Następną istotną informacją jest to, aby pamiętać, iż zatłuszczony papier nie nadaje się do segregacji - należy wyrzucić go do pojemnika ze zmieszanymi. Jest to bardzo poważnym błędem , ponieważ prowadzi do zanieczyszczenia reszty papieru i uniemożliwia jego recykling.
Źródło: Noizz.pl