Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Segregacja śmieci. Jak znaleźć na nią przestrzeń w małym domu?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 29.05.2023 10:14

Segregacja śmieci. Jak znaleźć na nią przestrzeń w małym domu?

Młoda kobieta wyrzuca do kubła na śmieci bioodpady
Materiały promocyjne

Segregacja śmieci jest idealnym sposobem na ekologiczne życie, w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aby je wdrożyć, niezbędne są pojemniki do segregacji odpadów. Sprawdź, które z nich idealnie sprawdzą się w twojej kuchni.

Czym jest i co daje segregacja śmieci w domu?

Segregacja śmieci polega na sortowaniu odpadów i oddzieleniu takich, które nadają się do ponownego przetworzenia, od tych, które nie mogą być poddane recyklingowi. Stosując segregację śmieci, należy umieszczać je w specjalnych kolorowych pojemnikach. Odpowiednim miejscem do ich przechowywania są na przykład meble kuchenne, choćby szafka pod zlewem. Chodzi o pojemniki:

 • czarne – do odpadów zmieszanych,
 • niebieskie – na papier,
 • żółte – na metale i tworzywa sztuczne,
 • zielone – na szkło,
 • brązowe – na bioodpady.

Pojemniki do segregacji odpadów warto stosować z wielu względów. Chodzi przede wszystkim o ekologię. Przez stosowanie się do zasad recyklingu można:

 • zmniejszyć degradację środowiska naturalnego przez ograniczenie ilości wytwarzanych śmieci oraz wysypisk,
 • wykorzystać odpady do produkcji różnych wyrobów – wiele materiałów ponownie trafia do obiegu, co ogranicza zużycie zasobów nieodnawialnych, energii i paliwa, potrzebnych do tradycyjnych procesów wytwórczych, a także redukuje zanieczyszczenie wody.

Ważne jest uniknięcie ewentualnych kar za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami. Duże znaczenie ma wysokość rachunków za wywóz segregowanych śmieci – są niższe niż za odpady niesegregowane, czyli takie, które gromadzisz w jednym pojemniku.

Młoda kobieta segreguje śmieci

Sposoby segregacji śmieci w małym domu

W twoim domu czy mieszkaniu jest niewiele miejsca i wyposażenie kuchni znacznie ogranicza możliwość segregowania odpadów? Mamy dla ciebie rozwiązanie – są to funkcjonalne i pojemne kosze recyklingowe, które możesz umieścić w jednej z szafek.

Zanim zdecydujesz się na nie, pamiętaj o odpowiednim rozplanowaniu ich położenia. Zastanów się, jakich odpadów jest najwięcej w twoim domu, co pozwoli ci:

 • wygospodarować odpowiednią przestrzeń na pojemniki dedykowane do poszczególnych frakcji – kubły mogą być zróżnicowane wymiarami, dlatego idealnie dopasujesz je do ilości wytwarzanych śmieci;
 • uniknąć zagracenia kuchni i przenieść te kubły, które są rzadziej używane, w inne miejsce, na przykład do komórki lokatorskiej czy garażu – dotyczy to pojemników na metale i tworzywa sztuczne albo szkło.

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu koszy do segregacji śmieci oszczędzisz miejsce w kuchni, a także będziesz miał szybki i łatwy dostęp do tych kubłów, których używasz najczęściej.

W małym domu idealnie sprawdzi się zestaw pojemników podzielony na odrębne kosze bądź komory do gromadzenia poszczególnych frakcji. Do wyboru masz wysuwane kubły do segregacji:

 • z pokrywą montowaną w szafce, która przysłania wszystkie kosze – może ona służyć jako dodatkowa półka na akcesoria kuchenne,
 • umieszczone na wkładzie, który łatwo dopasujesz do wymiarów szafki dzięki temu, że można przyciąć jego krawędzie – każdy kosz ma oddzielną pokrywę z kolorową obwolutą, co sprawia, że łatwo znajdziesz ten, do którego musisz wrzucić określony rodzaj odpadów.

Taki system porządkowy do kuchni dopasujesz do własnych potrzeb, bez względu na to, jaką przestrzenią dysponujesz oraz jak dużo odpadów generujesz. Decyduje o tym to, że do dyspozycji masz od 2 do 4 koszy, przy czym, w zależności od zestawu, mają one zróżnicowane wymiary i pojemność – większe możesz wykorzystać do gromadzenia frakcji mokrej czy papieru, a mniejsze na bioodpady albo szkło. Takie pojemniki zmieszczą się w szafce o szerokości zewnętrznej 45, 60 czy 80 cm. Uniwersalna szara kolorystyka sprawdzi się w większości aranżacji i nie ma znaczenia, jaki styl zastosowałeś w kuchni – system pasuje do wnętrz nowoczesnych czy minimalistycznych i do loftowych albo rustykalnych.

Zabudowa śmietników, które umieścisz w szafce kuchennej, to rozwiązanie zapewniające wysoką estetykę (pojemników nie musisz trzymać na przykład pod ścianą, co mogłoby doprowadzić do jej szybkiego zabrudzenia, ponadto są ukryte przed gośćmi) oraz znaczną oszczędność miejsca – nie trzeba wydzielać dodatkowej przestrzeni na pojemniki do segregacji śmieci. Istotna jest również wygoda w trakcie prac wykonywanych w kuchni, która wynika z tego, że:

 • kosze wysuwają się razem z szufladą, w związku z czym masz do nich wygodny dostęp zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz – w zestawie z jedną pokrywą wysuwanie ułatwiają prowadnice kulkowe;
 • system jezdny jest zabezpieczony przed zabrudzeniem – jego zaletą jest również miękki domyk;
 • w zestawie z wkładem do dyspozycji masz dodatkowe rynienki, które są idealne na przykład dla bioodpadów albo niewielkich śmieci, które chcesz szybko wynieść z domu.

Dużym atutem każdego zestawu jest trwałość. Kubły do segregacji możesz eksploatować przez wiele lat bez obaw o zniszczenie, ponieważ wykonano je z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ich ładowność wynosi nawet 25 kg, co pozwala gromadzić w nich spore ilości odpadów. Cechą systemu jest również elastyczność, gdyż mocowanie jest możliwe do dna albo boków korpusu bądź frontu szafek.

Mężczyzna wyrzuca bioodpady do kosza

Kompaktowe kubły do segregacji to niejedyne sposoby na poradzenie sobie ze śmieciami w małej kuchni

Stosując kubły do segregacji odpadów, które wysuwa się z półki, możesz zaoszczędzić sporo przestrzeni w kuchni. Aby segregowanie śmieci było bardziej efektywne i łatwiejsze, zadbaj o ograniczenie ilości odpadów generowanych w domu. Temu służy:

 • opróżnianie oraz zgniatanie kartonów po mleku czy sokach albo plastikowych butelek, dzięki czemu zmniejszysz ich objętość;
 • wyrzucanie do pojemnika na odpady zmieszane tylko tych śmieci, których nie można poddać recyklingowi – aby ułatwić sobie zadanie, warto w widocznym miejscu w kuchni powiesić kartkę z informacjami na temat frakcji odpadów w podziale na kolory kubłów, którą na przykład pobierzesz z internetu;
 • unikanie wyrzucania używanej odzieży do domowych koszy – lepiej jest je umieścić w specjalnych kontenerach, obsługiwanych między innymi przez PCK; ubrania w dobrym stanie warto ponadto sprzedać bądź wymienić na inne przedmioty.

Jeśli zależy ci na efektywnej segregacji śmieci, będąc w sklepie, nie kupuj żywności na zapas, gdyż może się ona zepsuć i będziesz zmuszony gromadzić więcej odpadów. Dobrym pomysłem jest każdorazowe sporządzanie listy niezbędnych produktów. Do sklepu warto zabierać torby wielokrotnego użytku, wykonane z papieru czy lnu, a także wielorazowe woreczki, do których zapakujesz owoce i warzywa. Pozwoli ci to ograniczyć ilość śmieci pod postacią foliowych reklamówek czy siatek.

Tagi: Kuchnia
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10