Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > „Skład podobny do karmy dla psów”. Szczególnie dzieci je uwielbiają, ekspert ostrzega przed popularną przekąską
Martyna Pałka
Martyna Pałka 15.12.2022 20:30

„Skład podobny do karmy dla psów”. Szczególnie dzieci je uwielbiają, ekspert ostrzega przed popularną przekąską

nuggetsy
fot. Unsplash/Brett Jordan

Na jaw wyszły niespodziewane fakty na temat jednego z najpopularniejszych dań. Okazało się, że nuggetsy, które początkowo uznawane były za znacznie zdrowsze niż burger, mają naprawdę przerażający skład.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych popularny fast food, który szczególnie przypadł do gustu dzieciom, w rzeczywistości jest jeszcze bardziej szkodliwy dla zdrowia, niż mogłoby się to wydawać.

Naukowcy odkryli, co tak naprawdę wchodzi w skład nuggestów

Początkowo wiele firm i restauracji typu fast food deklarowało, że nuggesty zostały wprowadzone do ich oferty jako zdrowsza wersja hamburgera, hot doga czy innych popularnych dań na szybko. Jedzenie to znalazło upodobanie szczególnie wśród tych najmłodszych, którzy bardzo często stawiali właśnie na taki posiłek.

Od dawna było wiadomo, że mięso drobiowe jest o wiele bardziej wartościowe niż wieprzowe. Mało kto jednak mógł przewidzieć, co tak naprawdę wchodzi w skład uwielbianych kawałków kurczaka.

Według ostatnich badań, w ramach których eksperci dokładnie przebadali nuggesty podawane w amerykańskich restauracjach, okazało się, że posiłek ten w rzeczywistości niewiele wspólnego ma z kurczakiem, a jego skład bardziej przypomina karmę dla psa niż mięso drobiowe.

Wyszła prawda na temat nuggetsów: „mają skład bardzo podobny do karmy dla psów”

Amerykańscy naukowcy podzielili się swoimi najnowszymi badaniami, w których wzięli pod lupę uwielbiane przez dzieci nuggetsy. Według danych opublikowanych na łamach medycznego czasopisma „American Journal of Medicine” serwowane w restauracji kawałki kurczaka w rzeczywistości składają się głównie z chrząstek, wnętrzności, żył, skór oraz kalorycznego tłuszczu, pochodzących od tych zwierząt.

Co więcej, jeden z uczestniczących w badaniu naukowców – doktor Richard deShazo z Uniwersytetu Mississippi zdradził, że przekąska, która miała stanowić zdrowszą wersję fast fooda dla najmłodszych, w rzeczywistości jest dla nich jeszcze bardziej szkodliwa.

Nuggetsy mają skład bardzo podobny do karmy dla psów. Niektóre firmy zdecydowały się użyć sztucznej mieszanki części kurczaka, zamiast niskotłuszczowego białego mięsa z kurczaka, panierować i smażyć, nadal nazywając to kurczakiem – powiedział główny autor badań. – To tak naprawdę produkt uboczny z kurczaka, bogaty w kalorie, sól, cukier i tłuszcz, co jest bardzo niezdrowym wyborem. Co gorsza, świetnie smakuje, a dzieci go uwielbiają i jest im sprzedawany – wyznał dr Richard deShazo.

Dodatkowo panierowane kawałki kurczaka opiekane są w ogromnej ilości tłuszczu, a żeby utrzymać ich przepiękny zapach i aromat, stosuje mnóstwo ulepszaczy smaku i glutaminian sodu, który w nadmiarze może powodować poważne uszczerbki na zdrowiu, takie jak przewlekłe zmęczenie, odrętwienie kończyn, a nawet palpitacje serca.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy

Źródło: o2.pl

 

 

Tagi: nuggetsy