DomekIOgrodek.pl Porady domowe Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/ArturLuczka

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

9 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Skrzydłokwiat, zwany również skrzydłolistem pochodzi z rodziny obrazkowatych. Obecnie znanych jest 49 gatunków tej rośliny. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Oceanii. Tam porasta głównie wilgotne lasy równikowe. Roślina ma charakterystyczny, rozłożysty pokrój. Duże zielone liście o nieco eliptycznym kształcie są ostro zakończone, a w większości gatunków tworzą gęstą, nastroszoną koronę. Skrzydłokwiat wypuszcza także kwiaty, które kontrastują z liśćmi. Są to małe, podłużne kolby z wieloma wypustkami koloru białego. Wokół siebie tworzą otoczkę z pojedynczego, białego liścia. Polska nazwa wzięła się od kształtu liści, przypominających skrzydła.Skrzydłokwiat ma wiele zalet. Do najważniejszej należy oczyszczanie powietrza. Niweluje toksyczne substancje przedostające się do powietrza m.in. z wykładzin, mebli, oklein, farb itp. Można śmiało powiedzieć, że roślina tworzy sprzyjający klimat.

Skrzydłokwiat w doniczce – jak o niego dbać?

Rośliny są często do kupienia w gotowych doniczkach w marketach i działach ogrodniczych. Ze względu na swoje pochodzenie skrzydłokwiat lubi wilgoć. Aby utrzymać go w dobrym stanie trzeba przestrzegać kilku zasad w swoim domu. Doniczka powinna być ustawiona na kamykach umieszczonych w podstawce i stale zalewanych wodą. To tworzy mały mikroklimat dla rośliny poprzez parowanie wody. Inną opcją jest umieszczenie doniczki w innym pojemniku, który napełnimy wilgotnym torfem. Oprócz tego roślina lubi zraszanie. Powinno się ją często spryskiwać wodą na całej powierzchni. Podlewać ją należy często, nawet 2-3 razy w tygodniu. Natomiast zimą można ograniczyć się do jednego razu w ciągu tygodnia.Dla lepszego kwitnienia warto także nawozić podłoże. Robimy to latem, kiedy pojawiają się kwiaty. Płynny nawóz do roślin doniczkowych należy zmieszać z wodą do podlewania. Taką mieszankę można podawać co dwa tygodnie.

Skrzydłokwiat w domu – na co uważać?

Ważne jest, aby regularnie wycierać liście z kurzu, ponieważ to one pochłaniają szkodliwe związki z powietrza. W uprawie przyda się także trochę cierpliwości. Skrzydłokwiat jest rośliną, która wymaga przesadzania każdego roku. Najlepiej robić to w kwietniu. Nowe podłoże powinno być żyzne – może to być ziemia do kwiatów lub uniwersalna.Jeśli naszej roślinie coś dolega – zobaczymy sygnały. Jednym z nich jest zwieszenie liści. Jeśli wyglądają na zwiędnięte oznacza to przesuszenie. Wówczas łatwo przywrócić roślinę do życia, zanurzając doniczkę w wodzie lub robiąc kąpiel w wannie, czy pod prysznicem. Może się także zdarzyć, że skrzydłokwiat nie zakwitnie. Wówczas potrzebuje nawożenia lub większej wilgotności. Kiedy natomiast jego liście żółkną i bledną – oznacza to za dużo słońca. Warto wiedzieć, że skrzydłolist nie lubi bezpośredniego słońca, dobrze czuje się w półcieniu. Idealną temperaturą zaś jest dla niego około 20°C.Skrzydłokwiaty, w zależności od gatunku, osiągają około 30-100 centymetrów wysokości. Warto dopasować odmianę do własnych upodobań i możliwości mieszkania.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy