Soda oczyszczona do prania. Jak prać sodą? 5 zaskakujących zastosowań
Soda oczyszczona ma bardzo wiele zastosowań. Możemy jej używać także jako domowego środka do czyszczenia i prania. Nie jest przy tym, tak szkodliwa dla środowiska, a może okazać się bardzo skuteczna! Dowiedz się, jak działa soda oczyszczona do prania, przygotowaliśmy aż 5 sposobów.
Moda na naturalne i ekologiczne rozwiązania w gospodarstwie domowym rozgościła się u nas na dobre. W sklepie pakujemy zakupy do bawełnianej torby wielokrotnego użytku, w knajpach rezygnujemy z plastikowych słomek i coraz częściej stawiamy na kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Coraz częściej przyglądamy się też chemii domowej i środkom czyszczącym, w tym proszkom do prania. Choć niektórzy producenci wypuszczają na rynek środki, które obiecują być mniej szkodliwe dla środowiska, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy tak rzeczywiście jest. Tymczasem soda oczyszczona do prania nada się świetnie. Dowiedz się, jakie ma zastosowania!
1. Soda oczyszczona do prania firanek
Ten środek doskonale nada się do wybielenia poszarzałych firan. Soda oczyszczona odświeży je w naturalny sposób i nie powinna ich zniszczyć. Do przepłukania firanek w sodzie oczyszczonej potrzebna będzie ci jeszcze cytryna.
W dużym garnku zagotuj ok. 2 litrów wody. Wrzuć do niej 2-3 plastry cytryny. Po zagotowaniu przelej wodę do miski i dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej i wymieszaj. Namocz w miksturze firanki. Zwróć uwagę, z jakiego materiału są one uszyte, ponieważ w przypadku niektórych tkanin wysoka temperatura wody może być niewskazana.
2. Soda oczyszczona do prania tapicerki
Brud na tapicerce ulubionego mebla to nie koniec świata. Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z zabrudzeniami tego typu. W zależności od tego, jak intensywne jest plama, przygotowujemy odpowiedni roztwór. Jeśli zabrudzenie jest duże, mieszamy sodę z niewielką ilością wody. Powstanie nam w ten sposób gęsta pasta. Przy pomocy gąbki i sody usuwamy plamę. Na mniejszą plamę stosujemy bardziej rozcieńczony roztwór — ok. 3 łyżki sody mieszamy z litrem wody. Do usunięcia brudu także stosujemy gąbkę.
3. Soda oczyszczona do prania ręczników
Jeśli twoje ręczniki są szorstkie, poszarzałe i nawet po wypraniu nie pachną zbyt ładnie? Oczywiście możesz je wymienić, ale jeśli nie są stare, warto spróbować przywrócić im świeżość. Jest duża szansa, że z sodą oczyszczoną ci się to uda. Jak to zrobić?
Włóż ręczniki do pralki i nastaw pranie w gorącej wodzie. Dodaj do prania rozpuszczony w jednej szklance wody ocet. Po zakończonym cyklu prania nastaw kolejny, ale tym razem dodaj do niego pół szklanki sody. Po zakończonym praniu rozwieś ręczniki. Powinny być one wyraźnie odświeżone.
4. Soda oczyszczona do prania tkanin
Jeśli chcesz, aby twoje ubrania były jeszcze bielsze, do daj pół szklanki sody oczyszczonej do porcji proszku do prania, który wsypujesz do pralki. Takie połączenie lepiej poradzi sobie także z usunięciem zabrudzeń i odświeży kolory.
5. Soda oczyszczona do prania dywanów
Soda oczyszczona świetnie poradzi sobie wyczyszczeniem i odświeżeniem dywanu. Dokładnie odkurz dywan. Na całej jego powierzchni wysyp sodę oczyszczoną i wetrzyj ją delikatnie w dywan za pomocą suchej ścierki. Zostaw tak dywan na ok. 6 godzin, a następie bardzo starannie go odkurz.
Zobacz zdjęcia:
Soda oczyszczona często jest składnikiem domowych, przyjaznych środowisku środków do czyszczenia.
Soda oczyszczona odświeży twoje pranie.
Soda oczyszczona do prania: możesz jej także użyć do wybielenia firan.
Marka sody, jakiej użyjesz nie powinna mieć większego znaczenia dla jej działania.
Pasta z sody oczyszczonej i wody świetnie nada się do usunięcia plam z tapicerki.
Zobacz zdjęcie:
- Co stosować na odparzenia u dorosłych? Domowe sposoby
- Co użyć zamiast papieru do pieczenia? Szybki i łatwy sposób
- Pasta do zębów. 10 bardzo nietypowych zastosowań