DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Sosna w ogrodzie – zasady uprawy, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany
pixabay/JillWellington

Sosna w ogrodzie – zasady uprawy, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany

21 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Sosna w ogrodzie zdecydowanie wyróżnia się na tle innej roślinności dzięki swojej zachwycającej prezencji. Jest dość łatwa w uprawie, dlatego często decydujemy się na jej posadzenie. Poznaj zasady prawidłowej uprawy i pielęgnacji rośliny oraz dowiedz się więcej na temat jej odmian.

Sosna w ogrodzie – cechy charakterystyczne

Sosnę najczęściej możemy spotkać w ogrodach iglastych. Występuje w formie krzewu bądź drzewa. W zależności od gatunku osiąga od około 20 do 40 metrów wysokości. Posiada charakterystyczne igły, które gromadzone są w pęczki. Zaliczana jest do roślin jednopiennych, posiadających rozdzielnopłciowe kwiaty. Kwiaty żeńskie powstają na końcach drzewa, następnie przeistaczają się w szyszki. Kwiaty męskie gromadzą się u nasady pędów. Ponadto wyróżniają się żółtą barwą. Kolor kwiatów zależy od danego gatunku rośliny. Starsze okazy odznacza ozdobna kora.

Sosna w ogrodzie – zasady uprawy

Sosna preferuje słoneczne miejsca, które przed posadzeniem powinny być odpowiednio przygotowane przy użyciu nawozu z kompostu. Zaleca się także usunięcie chwastów oraz spulchnienie ziemi. Roślina lubi przepuszczalną oraz wilgotną glebę. Do posadzenia najlepiej wybrać sosnę, która posiada zwartą bryłę ziemi, ponieważ dzięki temu odpowiednio ochroni system korzeniowy, a także wpłynie na lepsze przyjęcie się drzewa. Roślinę możemy sadzić w okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym. W przypadku wiosny oraz lata sadzimy drzewo na równo z gruntem bądź delikatnie poniżej gruntu. Jeśli wybieramy okres jesienny to nasza roślina powinna być umieszczona w gruncie na głębokości około 3 cm. Drzewo jest odporne na różnorakie zanieczyszczenia powietrza, a także dobrze znosi suszę.

Sosna w ogrodzie – jak prawidłowo pielęgnować roślinę?

Sosna w ogrodzie wymaga prawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim młode okazy zaraz po posadzeniu potrzebują intensywnego nawadniania. Można także zastosować odpowiednie nawożenie preparatami mineralnymi lub organicznymi, które przyczynią się do lepszego wzrostu oraz rozwoju młodych roślin. W ramach zabiegu pielęgnacyjnego stosujemy ściółkowanie drzewa. Czynność wykonujemy tuż po posadzeniu. Zaleca się ściółkowanie przez okres około trzech miesięcy. Do tego zabiegu możemy użyć np. kory czy trocin. Ściółkowanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie sosny, a także poprawia jej strukturę. Drzewo dobrze znosi cięcie. Dzięki zastosowaniu cięcia możemy uzyskać pożądany kształt rośliny. Zaleca się przycinanie drzewa porą wiosenną. Roślinę należy obserwować pod kątem ataku szkodników oraz chorób. W przypadku ich wystąpienia należy usunąć chore części rośliny poprzez ich wycięcie, a także zastosować odpowiednie preparaty zwalczające chorobę drzewa, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym.

Sosna w ogrodzie – najczęściej spotykane gatunki

Sosna posiada wiele atrakcyjnych gatunków, do których zalicza się m.in.: Sosna pospolita – zdecydowanie stanowi najczęściej spotykany gatunek drzewa, lubi słoneczne stanowiska oraz przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, źle znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nie zaleca się jej sadzenia w większych miastach. Posiada wiele dekoracyjnych odmian, m.in.: „Aurea” – osiąga od 5 do 10 metrów wysokości, wyróżnia się igłami w żółtym kolorze, „Fastigiata” – dorasta do około 10 metrów wysokości, cechuje się wąskim, kolumnowym pokrojem, „Watereri” – osiąga około 5 metrów wysokości, jej cechę charakterystyczną stanowią igły o niebieskiej barwie, „Globosa Viridis” – dorasta do około 3 metrów wysokości, charakteryzuje się gęstym oraz jajowatym pokrojem, „Gold Coin” – osiąga od 5 do 10 metrów wysokości, posiada zimowe igły o żółtej barwie. Sosna czarna – preferuje słoneczne stanowiska. Jest odporna na oddziaływanie niskich temperatur, zanieczyszczenia powietrza oraz podmuchy wiatru. Posiada ozdobne odmiany, do których zalicza się m.in.: „Nana” – osiąga od około 1,5 do 3 metrów wysokości, jej cechą charakterystyczną jest kulisty oraz gęsty pokrój, „Helga” – dorasta do około 2 metrów wysokości, posiada szeroki, stożkowany pokrój, „Spielberg” – osiąga od około 2 do 3 metrów wysokości, wyróżnia się jajowatym oraz gęstym pokrojem, „Green Tower” – dorasta do około 5 metrów wysokości, posiada dość szeroki oraz kolumnowo-wrzecionowaty pokrój, „Pyramidalis” – osiąga od około 10 do 15 metrów wysokości, cechuje się kolumnowym, wąskim pokrojem. Sosna górska – zwana także kosodrzewiną. Preferuje słoneczne stanowiska. Najlepiej odnajduje się na przepuszczalnym oraz lekkim podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Jest odporna na mrozy, różne zanieczyszczenia powietrza oraz suszę. Do jej najciekawszych odmian dekoracyjnych należą m.in.: „Ophir” – należy do odmiany miniaturowej, osiąga około 0,6 metra wysokości, wyróżnia się zimowymi igłami w żółtym kolorze, „Wintergold” – osiąga około 60 cm wysokości, jest odmianą karłowatą, cechuje się gęstym oraz kulistym pokrojem, w okresie zimowym jej igły zachwycają żółtą barwą, „Mops” – dorasta do około 1 metra wysokości, posiada delikatnie spłaszczony oraz kulisty pokrój, „Little Goldstar” – osiąga od około 30 do 50 cm wysokości, posiada zimowe igły o żółtej barwie.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy