DomekIOgrodek.pl
środek czyszczący

pixabay.com/Squirrel_photos (CC0 Domena publiczna)

Środki do sprzątania, których nie można ze sobą łączyć

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jak się okazuje, podczas sprzątania mogą spotkać nas różne niebezpieczne wypadki. Często związane są one z niewłaściwym połączeniem detergentów, a nawet zwykłego octu kuchennego ze środkiem czyszczącym. Koniecznie przeczytaj, czego nie można

Każdy z nas posiada w domu środki czystości bazujące na detergentach, czyli substancjach wytwarzających pianę. Ich plusem jest to, że znakomicie radzą sobie z zabrudzeniami, jednak zawierają w sobie niebezpieczne dla zdrowia chemikalia.

Największym problemem może być jednak połączenie ze sobą dwóch środków (nawet tych naturalnych), które stworzą niebezpieczną mieszankę. Dowiedz się, czego się wystrzegać.

Czego nie można łączyć z octem? Skutki mogą być opłakane

Ocet, pomimo tego, że jest naturalnym i delikatnym środkiem, to w połączeniu z płynem do toalet może wywołać spustoszenie w twoim organizmie. Środek do czyszczenia ubikacji ma w składzie podchloryn sodu, który łącząc się z octem, skutkuje wydzielaniem się chloru. Unikaj również połączeń z wybielaczem i innymi środkami czyszczącymi.

Podczas sprzątania wdychamy tę niebezpieczną mieszankę, co może spowodować zatrucie chlorem. Jeśli więc poczujesz drapanie w gardle, pieczenie, duszności czy mdłości, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Absolutnie nie mieszaj ze sobą wody utlenionej i octu. Może się wtedy wydzielić kwas nadoctowy, który jest bardzo silnie żrący, a to stanowi zagrożenie dla błon śluzowych w twoim organizmie. 

Szkodliwe może być też łączenie octu i sody oczyszczonej. Oddzielnie działają znakomicie, natomiast razem osłabiają swoją skuteczność - taka mikstura jest całkowicie bezużyteczna.

Jakie jeszcze połączenia środków czyszczących mogą być szkodliwe?

Wybielacz połączony z amoniakiem może być przyczyną powstawania chloraminów, które skutkują dusznościami i silnym bólem i pieczeniem w klatce piersiowej.

Niebezpieczne jest również połączenie wybielacza ze spirytusem. Wydziela się chloroform i kwas chlorowodorowy, które mają fatalny wpływ na płuca i układ nerwowy. W krytycznych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Gdy zatka nam się odpływ w prysznicu lub w zlewie, zwykle stosujemy środek udrażniający, np. popularnego Kreta. Pojedynczo te substancje są silnie żrące, natomiast jeśli chcąc uzyskać większą skuteczność, połączymy dwa różne środki, mogą zajść bardzo niebezpieczne reakcje, które grożą poważnymi oparzeniami.

Źródło: interia.pl

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >