DomekIOgrodek.pl Architektura Sufit napinany – cechy charakterystyczne, zasady prawidłowego montażu oraz mocne strony zastosowania sufitu
pixabay/Free-Photos

Sufit napinany – cechy charakterystyczne, zasady prawidłowego montażu oraz mocne strony zastosowania sufitu

21 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Sufit napinany stanowi coraz częstsze rozwiązanie w naszych mieszkaniach. Wykonuje się go z elastycznego materiału, który może przybierać różnorakie kształty, kolory oraz wzory. Poznaj jego cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o zasadach prawidłowego montażu.

Charakterystyka sufitu napinanego

Sufit napinany nazywany jest także sufitem lustrzanym. Montuje się go na specjalnym stelażu w sposób równoległy do właściwego poziomu sufitu. Jest to elastyczne rozwiązanie, które najczęściej wykonuje się z folii PCV bądź tkaniny poliestrowej. Ponadto jest dość prosty w montażu. Jego zastosowanie prowadzi do uzyskania gładkiego oraz estetycznego sufitu.

Jak wygląda montaż sufitu napinanego?

Montaż sufitu podzielony jest na kilka etapów. Zanim przejdziemy do właściwych prac związanych z wykonaniem naszego sufitu musimy wykonać dokładne pomiary naszego pomieszczenia oraz sufitu. Przed montażem należy dokładnie rozplanować oraz umieścić instalacje, które chcemy schować pod sufitem. Po zamówieniu odpowiedniego materiału pod względem wymiarów naszego pomieszczenia przechodzimy do następujących czynności: Przygotowanie specjalnego albuminowego stelaża – pierwszą czynność stanowi wyznaczenie poziomu sufitu. Następnie mocujemy listwy aluminiowe do naszych ścian. Wykonanie solidnej konstrukcji stanowi bazę pod napinanie sufitu. Sposób mocowania listew dopasowujemy indywidualnie w zależności od wybranego przez nas materiału. Do mocowania można użyć np. kołków rozporowych (zalecane do ścian z betonu) bądź specjalnego kleju (zalecane do ścian, które są wykończone szklanymi elementami).

Podwieszanie sufitu przy użyciu specjalnych klamer – klamry służą do wstępnego podwieszenia sufitu, zakupiony materiał należy podwiesić na klamrze względem listwy montażowej zaczynając od pierwszego narożnika.

Napięcie materiału – aby czynność napinania materiału zakończyła się sukcesem, należy włączyć ogrzewnicę gazową, która przyczyni się do wytworzenia temperatury około 60-65 stopni C. Pod wpływem oddziaływania temperatury materiał zwiększa swoją objętość. Folię przymocowujemy do wykonanej wcześniej konstrukcji z listew. Czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić napinanego materiału.

Czynności związane z wykończeniem sufitu – po zakończeniu prac związanych z napinaniem specjalnej folii musimy wykonać ostatnie poprawki, aby cieszyć się atrakcyjnie wyglądającym sufitem. Pozostałe ubytki oraz niewielkie otwory pomiędzy ścianą a sufitem należy odpowiednio wykończyć. Ponadto zaleca się umieszczenie plastikowych listew maskujących, aby zapobiec powstawaniu brudu oraz innych zanieczyszczeń.

Sufit napinany – mocne strony

Tego typu rozwiązanie posiada szereg zalet, m.in.: - wyróżnia się dość łatwym oraz szybkim sposobem montażu, - odznacza się wytrzymałością oraz trwałością – materiał, z którego wykonujemy nasz sufit często posiada długi okres gwarancji (około 10 lat), - posiada walory estetyczne – zastosowanie takiego rozwiązania pozwala nam uzyskać gładką oraz równą powierzchnię, ponadto stanowi sposób na ukrycie wszystkich niechcianych niedoskonałości (np. może zakryć nierówny tynk), - pod konstrukcją możemy umieścić instalację elektryczną, która umożliwi nam np. zamontowanie zaprojektowanego oświetlenia, - charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką – sufit z perforacją przyczynia się do pochłaniania fal dźwiękowych, - wyróżnia się wysokim poziomem odporności na różnorakie zabrudzenia oraz kurz, - jest odporny na wodę – sufit jest wodoszczelny, a także przeciwdziała rozwojowi wilgoci, bakterii oraz pleśni, dzięki swojej szczelności oraz dużej wytrzymałości jest w stanie utrzymać duży ciężar wody (około 100 litrów), jeśli dojdzie do zalania starej części sufitu, - jest odporny na ogień – w przypadku pożaru opóźnia rozprzestrzenianie się ognia, - jest łatwy w czyszczeniu, - odznacza się dostępnością wielu kolorów oraz wzorów – rodzaj, kształt, a także odcień sufitu możemy indywidualnie dopasować do naszych potrzeb oraz do wizji naszego wnętrza.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy