DomekIOgrodek.pl
Świecąca kostka brukowa

.

Świecąca kostka brukowa – czy jest trudna w utrzymaniu?

21 Października 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Zastosowanie efektu luminescencji w przydomowych ogródkach robi wrażenie. Zwłaszcza teraz, gdy noce są coraz dłuższe i ciemniejsze. Jak działają świecące kostki brukowe i jak o nie zadbać, by nie utraciły blasku? Ile to kosztuje?

Czym jest luminescencja?

Luminescencja to zjawisko świecenia przedmiotu pod wpływem różnych czynników np. promieniowania słonecznego. Nie powoduje jej promieniowanie cieplne, reakcje fizyczne oraz chemiczne. Emisja światła w wyniku luminescencji nie wytwarza ciepła.

Te właściwość wykorzystują to producenci kostki brukowej, którzy umieszczają na jej powierzchni luminofory – specjalne drobinki pochłaniające promienie słońca i emitujące światło w ciemności. Za dnia kostka wygląda zwyczajnie, ale w nocy emituje zimne światło niebieskozielone, żółtozielone lub błękitne. Zjawisko luminescencji najlepiej obserwować po zmierzchu, dlatego świecące kostki doskonale sprawdzają się w jesiennej i zimowej aurze, rozświetlając ogrody, podjazdy i alejki.

Świecąca kostka brukowa


1 Luminofory (źródło: LumiSignum.eu)

Czy to drogie?

W przeliczeniu na sztuki, luminescencyjne kostki brukowe są ok. 5 razy droższe niż te zwyczajne (porównanie kostki Lumi Signum i uśrednionej ceny rynkowej kostki brukowej). Jednak świecące w ciemnościach kostki są elementem dekoracyjnym, dlatego nie kupuje się ich całymi paletami, a w zestawach po kilka sztuk, w zależności od wybranego projektu.

Jeśli chodzi o środki czyszczące i pielęgnacyjne, luminescencyjne kostki nie generują dodatkowych kosztów: wystarczy używać tych samych, którymi dbamy o zwykłą kostkę.

Świecąca kostka brukowa

2 Luminescencyjna kostka na podjeździe (źródło: LumiSignum.eu)

Jak pielęgnować świecącą kostkę?

Kostka luminescencyjna wymaga dokładnie takich samych zabiegów jak zwykła kostka brukowa. Drobinki, które zapewniają jej świecące właściwości, nie wymagają żadnej opieki – do wytwarzania pięknej poświaty potrzebują jedynie naturalnego światła słonecznego. Zwykle o podjazd, parking czy chodnik dbamy regularnie zamiatając piasek i pył oraz usuwając mchy i nieproszone roślinki. Czasem zdarzają się trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia takie jak plamy z oleju silnikowego czy smaru i zabrudzeń pochodzenia naturalnego np. ptasie odchody, resztki mokrych liści. W takim wypadku należy użyć wody (najlepiej pod ciśnieniem), twardej szczotki do szorowania oraz specjalnego płynu do czyszczenia bruku.

Świecąca kostka brukowa

3 Kostka LumiSignum o zmierzchu

Na jak długo wystarcza?

Kostki luminescencyjne są tak samo trwałe i odporne na zniszczenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne jak inne kostki. Wiemy więc, że nie będą przecierać się od opon samochodów czy podeszew butów. Ale jak długo działają zawarte w kostce luminofory? Polski producent kostki Lumi Signum deklaruje, że ich drobinki będą emitowały światło nie krócej niż 15 lat! To oznacza, że blask w przydomowym ogrodzie zostanie z nami na długie lata.

Weronika WasiakAutor

Interesuję się zdrowym żywieniem, dziennikarstwem i psychologią. Najważniejsze w życiu są dla mnie relacje międzyludzkie i odkrywanie tego, co nieznane. Cenię sobie pozyskiwanie nowych doświadczeń.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Lampa z oleju

Inspiracje

Awaryjną świeczkę bez wosku zrobisz sama. Pali się wiele godzin i kosztuje grosze

Czytaj więcej >
Wózek z Biedronki

Inspiracje

Koszyki z Biedronki mają ukrytą funkcję. Niemal nikt o niej nie wie, a oszczędza cenny czas

Czytaj więcej >
Gotujące się orzechy

Inspiracje

Orzechy włoskie zalej wrzącą wodą. To co się z nimi stanie to niemal magia

Czytaj więcej >
Szafka nocna z wodą

Inspiracje

Nigdy nie zostawiaj szklanki wody na noc w sypialni. Trudno o gorszy błąd

Czytaj więcej >
Folia aluminiowa

Inspiracje

Zimą zawsze trzymaj w kieszeni folię aluminiową. Uchroni Cię przed irytującym problemem

Czytaj więcej >

Inspiracje

Jeśli trzymasz je w domu, możesz zarobić fortunę. Kryształy z czasów PRL są cenne, jak nigdy

Czytaj więcej >