konwalie
pixabay.com/danutaniemiec (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 23 Lutego 2021

Zaskakująca symbolika konwalii

Konwalia to roślina, która zachwyca niezwykłym, intensywnym zapachem i delikatnością. Na wiosnę z wielką chęcią kupujemy sobie lub komuś taki uroczy i aromatyczny bukiet. Zanim jednak podarujemy innej osobie ten upominek, zapoznajmy się z jego symboliką!

Konwalia to nieodłączny symbol wiosny. Charakteryzuje się świeżością, przepięknym zapachem i delikatnością, co sprawia, że bardzo chętnie ją zrywamy lub kupujemy aromatyczne bukieciki.

Jest to kwiat wyjątkowo piękny, ale i trujący! Z uwagi na swoją woń często stosuje się ją w produkcji perfum. A jaka jest jego symbolika?

Symbolika konwalii - kwiat z historią

Ta urocza roślina ma bardzo ważną funkcję - od 1967 roku jest narodowym kwiatem Finlandii. Widnieje nawet na monecie 10 penniä. Ma to symbolizować skromność, szczęście i czystość mieszkańców tego kraju.

Z kolei we Francji konwalie wręcza się bliskim i przyjaciołom z okazji Święta Pracy. U naszych sąsiadów ta roślina nawiązuje właśnie do uczciwej pracy.

Zima spowodowała wzrost rachunków za ogrzewanieZima spowodowała wzrost rachunków za ogrzewanieCzytaj dalej

Każdy z nas kojarzy również występowanie konwalii na ślubach i weselach. Jest ona nieodłącznym elementem bukietów ślubnych, dekoracji i innych elementów ozdobnych.

Na tej uroczystości roślina zyskuje szczególnie dzięki swojemu białemu kolorowi, symbolizującemu czystość. Konwalie na swoich zaślubinach wykorzystali m.in. Kate Middleton i książę William.

Konwalia na różne, często skrajne okazje

Ten kwiat często króluje również na pogrzebach. Wtedy oznacza ból, utratę, smutek i żałobę. Bardzo często stosuje się ją w kompozycjach na uroczystościach.

Białe dzwoneczki konwalii mają także mieć wpływ na dobrą energię i przywoływać pozytywne duchy. Niektóre osoby stosują tę roślinę, aby odgonić złe wibracje ze swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli życzymy komuś szczęścia i powodzenia w miłości, to warto pomyśleć właśnie o konwalii! Kiedyś wierzono, że jeśli te kwiaty rosną u kogoś przed domem, to dzieci, które w nim dorastają, z pewnością nie będą kawalerami i starymi pannami.

Źródło: abcflorysty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News