Zaskakująca symbolika konwalii
Konwalia to nieodłączny symbol wiosny. Charakteryzuje się świeżością, przepięknym zapachem i delikatnością, co sprawia, że bardzo chętnie ją zrywamy lub kupujemy aromatyczne bukieciki.
Jest to kwiat wyjątkowo piękny, ale i trujący! Z uwagi na swoją woń często stosuje się ją w produkcji perfum. A jaka jest jego symbolika?
Symbolika konwalii - kwiat z historią
Ta urocza roślina ma bardzo ważną funkcję - od 1967 roku jest narodowym kwiatem Finlandii. Widnieje nawet na monecie 10 penniä. Ma to symbolizować skromność, szczęście i czystość mieszkańców tego kraju.
Z kolei we Francji konwalie wręcza się bliskim i przyjaciołom z okazji Święta Pracy. U naszych sąsiadów ta roślina nawiązuje właśnie do uczciwej pracy.
Każdy z nas kojarzy również występowanie konwalii na ślubach i weselach. Jest ona nieodłącznym elementem bukietów ślubnych, dekoracji i innych elementów ozdobnych.
Na tej uroczystości roślina zyskuje szczególnie dzięki swojemu białemu kolorowi, symbolizującemu czystość. Konwalie na swoich zaślubinach wykorzystali m.in. Kate Middleton i książę William.
Konwalia na różne, często skrajne okazje
Ten kwiat często króluje również na pogrzebach. Wtedy oznacza ból, utratę, smutek i żałobę. Bardzo często stosuje się ją w kompozycjach na uroczystościach.
Białe dzwoneczki konwalii mają także mieć wpływ na dobrą energię i przywoływać pozytywne duchy. Niektóre osoby stosują tę roślinę, aby odgonić złe wibracje ze swojego miejsca zamieszkania.
Jeśli życzymy komuś szczęścia i powodzenia w miłości, to warto pomyśleć właśnie o konwalii! Kiedyś wierzono, że jeśli te kwiaty rosną u kogoś przed domem, to dzieci, które w nim dorastają, z pewnością nie będą kawalerami i starymi pannami.
Źródło: abcflorysty.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: