DomekIOgrodek.pl
konwalie

pixabay.com/danutaniemiec (CC0 Domena publiczna)

Zaskakująca symbolika konwalii

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Konwalia to roślina, która zachwyca niezwykłym, intensywnym zapachem i delikatnością. Na wiosnę z wielką chęcią kupujemy sobie lub komuś taki uroczy i aromatyczny bukiet. Zanim jednak podarujemy innej osobie ten upominek, zapoznajmy się z jego symb

Konwalia to nieodłączny symbol wiosny. Charakteryzuje się świeżością, przepięknym zapachem i delikatnością, co sprawia, że bardzo chętnie ją zrywamy lub kupujemy aromatyczne bukieciki.

Jest to kwiat wyjątkowo piękny, ale i trujący! Z uwagi na swoją woń często stosuje się ją w produkcji perfum. A jaka jest jego symbolika?

Symbolika konwalii - kwiat z historią

Ta urocza roślina ma bardzo ważną funkcję - od 1967 roku jest narodowym kwiatem Finlandii. Widnieje nawet na monecie 10 penniä. Ma to symbolizować skromność, szczęście i czystość mieszkańców tego kraju.

Z kolei we Francji konwalie wręcza się bliskim i przyjaciołom z okazji Święta Pracy. U naszych sąsiadów ta roślina nawiązuje właśnie do uczciwej pracy.

Każdy z nas kojarzy również występowanie konwalii na ślubach i weselach. Jest ona nieodłącznym elementem bukietów ślubnych, dekoracji i innych elementów ozdobnych.

Na tej uroczystości roślina zyskuje szczególnie dzięki swojemu białemu kolorowi, symbolizującemu czystość. Konwalie na swoich zaślubinach wykorzystali m.in. Kate Middleton i książę William.

Konwalia na różne, często skrajne okazje

Ten kwiat często króluje również na pogrzebach. Wtedy oznacza ból, utratę, smutek i żałobę. Bardzo często stosuje się ją w kompozycjach na uroczystościach.

Białe dzwoneczki konwalii mają także mieć wpływ na dobrą energię i przywoływać pozytywne duchy. Niektóre osoby stosują tę roślinę, aby odgonić złe wibracje ze swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli życzymy komuś szczęścia i powodzenia w miłości, to warto pomyśleć właśnie o konwalii! Kiedyś wierzono, że jeśli te kwiaty rosną u kogoś przed domem, to dzieci, które w nim dorastają, z pewnością nie będą kawalerami i starymi pannami.

Źródło: abcflorysty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Niedźwiedź zaatakował kobietę w przydomowym wychodku

  • Dom Magdaleny Narożnej - ostoja spokoju?

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >