DomekIOgrodek.pl
konwalie

pixabay.com/danutaniemiec (CC0 Domena publiczna)

Zaskakująca symbolika konwalii

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Konwalia to roślina, która zachwyca niezwykłym, intensywnym zapachem i delikatnością. Na wiosnę z wielką chęcią kupujemy sobie lub komuś taki uroczy i aromatyczny bukiet. Zanim jednak podarujemy innej osobie ten upominek, zapoznajmy się z jego symb

Konwalia to nieodłączny symbol wiosny. Charakteryzuje się świeżością, przepięknym zapachem i delikatnością, co sprawia, że bardzo chętnie ją zrywamy lub kupujemy aromatyczne bukieciki.

Jest to kwiat wyjątkowo piękny, ale i trujący! Z uwagi na swoją woń często stosuje się ją w produkcji perfum. A jaka jest jego symbolika?

Symbolika konwalii - kwiat z historią

Ta urocza roślina ma bardzo ważną funkcję - od 1967 roku jest narodowym kwiatem Finlandii. Widnieje nawet na monecie 10 penniä. Ma to symbolizować skromność, szczęście i czystość mieszkańców tego kraju.

Z kolei we Francji konwalie wręcza się bliskim i przyjaciołom z okazji Święta Pracy. U naszych sąsiadów ta roślina nawiązuje właśnie do uczciwej pracy.

Każdy z nas kojarzy również występowanie konwalii na ślubach i weselach. Jest ona nieodłącznym elementem bukietów ślubnych, dekoracji i innych elementów ozdobnych.

Na tej uroczystości roślina zyskuje szczególnie dzięki swojemu białemu kolorowi, symbolizującemu czystość. Konwalie na swoich zaślubinach wykorzystali m.in. Kate Middleton i książę William.

Konwalia na różne, często skrajne okazje

Ten kwiat często króluje również na pogrzebach. Wtedy oznacza ból, utratę, smutek i żałobę. Bardzo często stosuje się ją w kompozycjach na uroczystościach.

Białe dzwoneczki konwalii mają także mieć wpływ na dobrą energię i przywoływać pozytywne duchy. Niektóre osoby stosują tę roślinę, aby odgonić złe wibracje ze swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli życzymy komuś szczęścia i powodzenia w miłości, to warto pomyśleć właśnie o konwalii! Kiedyś wierzono, że jeśli te kwiaty rosną u kogoś przed domem, to dzieci, które w nim dorastają, z pewnością nie będą kawalerami i starymi pannami.

Źródło: abcflorysty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Niedźwiedź zaatakował kobietę w przydomowym wychodku

  • Dom Magdaleny Narożnej - ostoja spokoju?

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Podobne artykuły

"Zgłoś remont"

Ogród

"Zgłoś remont". Uczestniczka przeraziła Krzysztofa Mirucia

Czytaj więcej >
Rośliny doniczkowe

Ogród

Pielęgnacja roślin doniczkowych - najczęstsze błędy

Czytaj więcej >
Cięcie winorośli – kiedy i jak przycinać?

Ogród

Cięcie winorośli – kiedy i jak przycinać?

Czytaj więcej >
Fikus

Ogród

Figowiec w domu – jak uprawiać go w doniczce?

Czytaj więcej >

Ogród

Pomarańcze w doniczkach – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Palma kokosowa – uprawa i pielęgnacja niezwykłego drzewka

Czytaj więcej >