DomekIOgrodek.pl
Szafirki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans

Szafirki – jak je uprawiać i pielęgnować?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Szafirki są bardzo popularnymi kwiatami wiosennymi, które nie wymagają dużego nakładu pracy a zachwycają wyglądem i zapachem. Z powodzeniem zasadzisz je w ogrodzie i na balkonie – poznaj zasady uprawy szafirków.

Szafirki – nazwa i odmiany

Polska nazwa tych kwiatów przywodzi na myśl niebieskie klejnoty, ale nie we wszystkich krajach jest ona taka sama. Anglicy nazwali szafirki Grape Hyacinth, a Niemcy - Traubenhyazinthen, co w obu przypadkach oznacza hiacynta gronowego, zapewne ze względu na charakterystyczny, przypominający grona kształt tej rośliny. Małe, oblepiające łodygę kuleczki mogą kojarzyć się z winogronami.

Na całym świecie spotkamy około 50 gatunków szafirka, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem kwiatów i długością łodygi.Wśród najbardziej popularnych kolorów znajdziemy szafirki błękitne, granatowe i fioletowe, ale zdarzają się też okazy białe, różowe i żółto-brązowe.

Najbardziej popularne odmiany to:

szafirki armeńskie,szafirki groniaste,szafirki drobnokwiatowe,szafirki amerykańskie,szafirki miękkolistne.

W Polsce powszechnie występują szafirki drobnokwiatowe – można spotkać je na łąkach i w lesie.Ostatni wyżej wymieniony gatunek – szafirek miękkolistny – jest nie tylko rośliną ozdobną, ale i oryginalnym przysmakiem. Włosi robią z nich Lampascioni, pikle z dodatkiem octu, oliwy i ziół.

Kiedy i jak sadzić szafirki?

Szafirki są roślinami odpornymi na mróz. Najlepiej zasadzić je jesienią, mniej więcej w połowie września, by mieć pewność, że szafirki rozkwitną wraz z nadejściem wiosny.Szafirki nie wymagają specjalnych warunków glebowych – odczyn może być lekko kwaśny do obojętnego (pH 6-7), ale dobrze, by teren pod uprawę był dobrze przekopany, co zapobiegnie nadmiarowi wilgoci w glebie.Z tak przygotowanej gleby usuń górne 7 cm i rozłóż cebulki w odstępach ok. 8 cm od siebie, następnie przykryj je glebą, ugnieć i podlej.Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest bardzo uboga, możesz wzbogacić ją uniwersalnym nawozem w niewielkiej ilości.

Szafirki dobrze znoszą pełne nasłonecznienie i lekki cień, unikaj jedynie miejsc, w którym mogą im zagrażać czynniki mechaniczne, np. spadający z dachu śnieg zimą lub otwierana furtka.Możesz posadzić szafirki pod drzewami, które zrzucają liście na zimę, aby stworzyć im w ten sposób naturalną izolację przed zimnem.Szafirki nie wymagają również częstego przesadzania, ale raz w roku możesz wykopać cebule, by sprawdzić, w jakim są stanie i pozbyć się ewentualnych zgniłych sztuk.Ryzyko chorób grzybowych może się pojawić dopiero po 4-5 latach i wtedy należy szafirki przesadzić w inne miejsce.Również rozmnażanie szafirków nie jest skomplikowane, ponieważ cebulki dają się łatwo rozdzielić.Szafirki najlepiej sadzić kępami, ponieważ wtedy prezentują się najbardziej okazale.Ich piękne kolory pasują również do kontrastujących roślin cebulowych, np. żółtych narcyzów.

Szafirki – uprawa w domu

Jeżeli nie masz ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić szafirki w domu.Bardzo dobrze do tego nadają się dorastające do 20 cm szafirki Magic występujące w trzech kolorach: białym, niebieskim i błękitnym.Spotkasz je w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i supermarketach na przełomie lutego i marca, ponieważ kwitną wcześniej od odmian ogrodowych.Szafirki w dużych donicach będą ciekawym uzupełnieniem zwłaszcza wnętrz w stylu rustykalnym, jak również drewnianych tarasów. W formie ciętej sprawdzą się jako wiosenna ozdoba stołu.

Szafirki uprawiane w doniczkach są nieco bardziej wymagające od tych ogrodowych. Istotne jest, by temperatura otoczenia nie była wyższa niż 18°C, ponieważ szafirki doniczkowe kwitną tym dłużej, im temperatura jest niższa.Pamiętaj, by szafirki doniczkowe regularnie podlewać, ale nie trzymać cebulek w wodzie, co doprowadzi do gnicia.Przekwitłych szafirków nie wyrzucaj – obetnij im kwiaty, a rośliny wynieś do chłodnego pomieszczenia. Kiedy liście zżółkną i uschną, wyjmij cebulki z ziemi, włóż do skrzynki i zasyp torfem.W tej postaci możesz przechować je do jesieni.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/6948-szafirki-w-domu-doniczkowe-klejnotyhttps://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon/3965-uprawa-szafirkow-w-doniczkachhttps://niepodlewam.pl/sadzenie-szafirkow-termin-glebokosc-odstepy/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >