Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Tak poświęcisz koszyczek wielkanocny w domu bez księdza
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.03.2024 18:13

Tak poświęcisz koszyczek wielkanocny w domu bez księdza

koszyczek wielkanocny
Fot. Canva / Abrada, Getty Images

Już niedługo ruszymy do kościołów z koszyczkami pełnymi jedzenia. W Wielką Sobotę zgodnie z tradycją święcimy koszyczki wielkanocne, w których powinno znaleźć się konkretne jedzenie. Czy wiesz, czego nie może zabraknąć w święcące?

Święcenie koszyczków jest ważną tradycją. Są jednak takie elementy, które trafiają do koszyczka wielkanocnego, ale nie mają nic wspólnego ze świętami. Sprawdź, co powinno znaleźć się w święcące, a także jak samodzielnie poświęcić potrawy w domu.

Tego nie może zabraknąć w koszyczku wielkanocnym

Najbliższa niedziela jest Niedzielą Palmową, która rozpoczyna czas przygotowań do świąt Wielkanocnych. Już niedługo ruszymy do kościołów z koszyczkami wielkanocnymi pełnymi jedzenia. Czego nie może w nich zabraknąć?

Zgodnie z tradycją w koszyczku musi znaleźć się chleb, który symbolizuje ciało Chrystusa. W wiklinowym koszyku powinna znaleźć się też wędlina, która ma przynieść zdrowie i płodność. Natomiast sól jest symbolem oczyszczenia i prawdy, a jajko symbolizuje życie.

Chrzan w koszyczku wielkanocnym to siła fizyczna. Natomiast ciasto symbolizuje umiejętność i doskonałość. Na koniec nie możemy zapomnieć o baranku, który jest znakiem Świąt Wielkanocnych. Czego nie należy umieszczać w koszyczku?

koszyczek wielkanocny
Fot. Canva / Bogdan Sonjachnyj

Tego nie wsadzaj do koszyczka wielkanocnego

W koszyczku wielkanocnym musimy umieścić sporo elementów. Jednak są też takie rzeczy, które nie powinny do niego trafić. Przede wszystkim nie należy umieszczać w nim alkoholu, a wiele osób o tym zapomina.

Do koszyczka nie powinniśmy wsadzać też czekoladowych zajączków, które wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z Wielkanocą. Poza tym między święconką nie powinniśmy umieszczać smartfonów ani maskotek. Jak możemy samodzielnie poświęcić potrawy we własnym domu?

Poświęć potrawy samodzielnie w domu

We własnych czterech ścianach możemy poświęcić samodzielnie potrawy. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj głowa rodziny. Na początek należy zapalić świecę, postawić ją na stole i zacząć słowami: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Jeden z członków rodziny odczytuje fragment Biblii, który brzmi: W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was (1 Tes 5,16–18). Całość kończy głowa rodziny, która błogosławi potrawy.

koszyczek wielkanocny
Fot. Canva / Darcys777, Getty Images

Zobacz także: