Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posiej zamiast trawy. Sąsiedzi będą ci zazdrościć
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.03.2024 16:32

Posiej zamiast trawy. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

trawa
Fot. YouTube/LawnsmithTV

Jeśli chcesz mieć piękny i zielony trawnik, murawą należy zająć się już teraz. Jednak nawet pomimo starań nie wszędzie uda się uzyskać idealnie zieloną trawę. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Są takie miejsca, w których trawa zwyczajnie nie będzie chciała rosnąć. W takiej sytuacji warto pomyśleć o roślinach, które mogą zastąpić zielone źdźbła. Co posiać zamiast trawy? Takich roślin jest naprawdę sporo. Szczególnie dwie z nich są totalnym hitem. Sąsiedzi będą ci zazdrościć.

Czemu trawa nie chce rosnąć?

Piękny i zielony trawnik wiosną oraz latem to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jednak w niektórych miejscach muraw może gorzej wyglądać. Niestety trawnik nie wszędzie będzie prezentował się dobrze.

W miejscach bardziej zacienionych, wilgotnych lub w takich, po których często chodzimy, możemy mieć problem z wyhodowaniem pięknej trawy. Niestety źdźbła trawy źle znoszą brak słońca, nadmierną wilgotność lub wręcz odwrotnie - zbyt dużą ilość słońca.

Na szczęście są rośliny, które mogą zastąpić tradycyjny trawnik. Jedną z opcji jest wysianie łąki kwietnej, która całkowicie odmieni ogród. Jednak to niejedyna możliwość. Sprawdź, jakie rośliny możesz zasadzić zamiast trawy.

bluszcz pospolity
Fot. Canva / NicoAyut, Getty Images

Co posadzić zamiast trawy?

Szczególnie trudno znaleźć rośliny, które dobrze poradzą sobie w zacienionych miejscach pod drzewami. Tutaj na ratunek przychodzi bluszcz pospolity, który całkowicie odmieni pustą przestrzeń pod koronami drzew.

Bluszcz pospolity wybarwia się na zielono, przepięknie się prezentuje i może oplatać nasze rośliny. Jest bardzo wytrzymały i niestraszne mu są zacienione miejsca. Posadź go, a twój ogród zamieni się w przepiękną zieloną krainę.

Ogromną zaletą bluszczu jest jego odporność na mróz. Nawet w zimie będzie nas cieszył. Poza tym możemy, zamiast trawnika posadzić jeszcze jedną roślinę, która dodatkowo doda odrobinę koloru.

Ogród pełen kwiatów zamiast trawnika

Inną opcją zamiast trawnika będzie macierzanka piaskowa. Jest naprawdę wytrzymała. Dobrze radzi sobie w miejscach pełnych słońca, w których trawnik ma tendencje do przesychania. Jednak to nie wszystko.

Macierzanka piaskowa kwitnie, a jej przepiękne fioletowe kwiaty nie tylko będą cieszyć nasze oczy. Przyciągną do ogrodu pszczoły oraz motyle, które z chęcią zapylą pozostałe rośliny. Macierzanka jest absolutnym hitem wśród działkowców. Posadź ją w ogrodzie, a twoi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości.

Macierzanka piaskowa
Fot. Canva / fotomem, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „LawnsmithTV” na YouTube.

Zobacz także: