DomekIOgrodek.pl
Tawlina jarzębolistna

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/JillWellington

Tawlina jarzębolistna – ekspansywny krzew ogrodowy. Czy warto ją posadzić?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tawlina jarzębolistna to roślina szybko rozrastająca się, łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Dzięki temu sprawdzi się w każdych warunkach – zarówno jako roślina zadarniająca, posadzona w grupie, jak i pojedyncza ozdoba ogrodu, a także w pojemniku, jako ozdoba balkonu czy tarasu. Sprawdź, jakie wymagania ma tawlina jarzębolistna i jak z powodzeniem ją uprawiać.

Tawlina jarzębolistna – charakterystyka krzewu

Tawlina jarzębolistna to krzew z rodziny różowatych, pochodzący z Azji, a w Europie uprawiany jako roślina ozdobna. Dorasta do 3 metrów wysokości i charakteryzuje się rozłożystym pokrojem i dużymi, grubymi liśćmi, przypominającymi nieco jarzębinę, skąd jej nazwa.Wyjątkowo ozdobna jest odmiana Sem, której liści początkowo są różowopomarańczowe, z czasem stają się żółte, a te wewnątrz krzewu – jasnozielone. Odmiana ta jest mniejsza, dorasta do 1,5 m po około 5 latach od posadzenia, dzięki czemu nadaje się do małych ogrodów.Tawlina jarzębolistna zakwita w czerwcu, pokrywając się białymi, niewielkimi kwiatami tworzącymi wiechowate kwiatostany. Owoce w postaci brązowych, suchych mieszków pojawiają się jesienią.

Tawlina jarzębolistna bardzo szybko się rozrasta, tworząc gęste, trudne do opanowania zarośla.Roślinę trzeba uprawiać ze świadomością jej ekspansywnego charakteru, wybierając właściwe dla niej miejsce, które będzie trzymało tawlinę w ryzach.Tawlinę jarzębolistną wykorzystasz np. do:obsadzania skarp,ozdoby ogrodu w stylu naturalistycznym,ochrony gleby przed erozją,zagospodarowania dużych przestrzeni,ozdobienia oczek wodnych,stworzenia żywopłotu.

Tawlina jarzębolistna – wymagania uprawowe

Niewielkie wymagania to z pewnością jedna z największych zalet tawliny jarzębolistnej.Wybierz dla rośliny słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. W przypadku kolorowej odmiany Sem, słońce będzie sprzyjać efektownemu wybarwianiu liści.Gleba pod uprawę tawliny może być zarówno umiarkowanie kwaśna, jak i zasadowa. Dobrze, by podłoże było żyzne i lekko wilgotne.

Krzew jest odporny na upały, susze i duże mrozy. Nie szkodzą mu również zanieczyszczenia powietrza w warunkach miejskich.Najlepszy czas na posadzenie tawliny jarzębolistnej to wczesna wiosna, przed rozwinięciem się pączków liściowych lub późna jesień, po opadnięciu liści. Świeżo posadzona roślina wymaga obfitego podlania.

Tawlina jarzębolistna – pielęgnacja i rozmnażanie

Tawlina jarzębolistna nie ma specjalnych wymagań w zakresie pielęgnacji. W okresie dużych upałów pamiętaj jedynie o jej regularnym podlewaniu.Przycinanie tawliny pomoże Ci uzyskać bardziej zwarte i mniejsze formy krzewu oraz poprawi jej żywotność przez pobudzenie młodych pędów do wzrostu.Cięcie przeprowadź zimą, w bezmroźny dzień, za pomocą czystych i ostrych narzędzi, w dwóch krokach:Skracając ubiegłoroczne pędy na wysokości trzeciego zdrowego pąku skierowanego na zewnątrz krzewu.Usuwając całkowicie zbędne pędy, a więc te suche, martwe i uszkodzone, aż do pojawienia się żywej, zdrowej tkanki.

Rozmnażanie tawliny jarzębolistnej możesz wykonać poprzez sadzonki zielne lub korzeniowe, pobrane latem. Jest to jednak krzew ekspansywny, który z łatwością rozmnaża się sam, za pomocą odrostów korzeniowych – roczny przyrost zdrowej rośliny to nawet 100 cm, co powoduje szybkie jej rozprzestrzenianie po ogrodzie i niestety zagłuszanie innych gatunków. Z tego względu przemyśl, gdzie posadzisz tawlinę jarzębolistną. Możesz np. przygotować dla niej rabatę ogrodzoną wkopanym głęboko murkiem, co powstrzyma odrośle przed migrowaniem.Innym rozwiązaniem na ujarzmienie ekspansywnego charakteru tego krzewu jest posadzenie tawliny jarzębolistnej w donicy i postawienie jej na tarasie lub balkonie.

Tawlina jarzębolistna jest odporna na choroby i ataki szkodników, dzięki czemu jest polecana nawet dla początkujących amatorów ogrodnictwa lub dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na doglądanie roślin. Odpowiednio pielęgnowana i ujarzmiana, tawlina jarzębolistna będzie stanowić ciekawą i barwną ozdobę ogrodu.

Źródła:https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/tawlina-jarzebolistna-semhttps://www.leroymerlin.pl/ogrod/swiat-roslin/tawlina-jarzebolistna,e8398,l2724.htmlhttps://ogrodeus.pl/tawlina-jarzebolistna-sem/cieciehttps://www.urzadzamy.pl/rosliny/krzewy-lisciaste/tawlina-jarzebolistna-aa-jRn9-jQ23-SzKi.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >