To najważniejszy zabieg dla floksów w sezonie. Dzięki niemu pięknie zakwitną
Floksy to przepiękne rośliny, które w Polsce są niedoceniane. Mogą one stanowić przepiękną ozdobę nie tylko w ogrodach, czy na tarasach, ale również wokół oczek wodnych, czy nachyleń terenu. Co jednak zrobić, aby floksy pięknie rosły?
Obok tego kwiatu nie można przejść obojętnie. Przepiękna barwa oraz łatwość pielęgnacji sprawiają, że floksy to idealny kandydat na miano króla kolorowych ogrodów. Jak poprawnie zadbać o floksy? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Floksy i ich charakterystyka
Floksy to bardzo interesujące kwiaty. Należą one do rodziny bylin i osiągają wysokość nawet do 40 centymetrów. Ich okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Co ciekawe rośliny te mogą być sadzone zarówno w terminie od marca do maja, jak i od września do listopada.
Floksy do prawidłowego wzrostu wymagają słonecznego stanowiska, które będzie odizolowane od wiatru. Warto posadzić je na glebie przepuszczalnej i żyznej. Nie powinno się jednak sadzić ich w glebie o charakterystyce podmokłej, gdyż może to spowodować zgnicie sadzonek.
Odpowiednie sadzenie floksów jest tak samo ważne, jak umiejętna ich pielęgnacja. Dzięki temu floksy będą mienić się w Waszym ogrodzie odcieniami do bieli przez róż aż po fiolet. Floksy należy regularnie przycinać. Jak zrobić to poprawnie? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Kiedy przycinać floksy?
Floksy warto przycinać w szczególności jesienią. Dlaczego należy to robić? Kwiaty te mają tendencję do popadania w choroby grzybowe, które atakują go w czasie chłodniejszych i deszczowych pór roku.
Jeśli jednak floksy zostaną ścięte jesienią, wówczas możemy mieć pewność, że pozbędziemy się wszystkich zarodników grzybów, żerujących na kwiatach. Skracając floksy jesienią, wzmacniamy także rośliny na kolejny sezon.
Pozostaje tylko pytanie, jak zrobić to poprawnie. Aby przyciąć odpowiednio floksy, należy poczekać, aż zakończą one kwitnienie. Jeśli ich nadziemne części zaczną obumierać, jest to odpowiedni moment na ich przycięcie.
Jak przycinać floksy?
Skoro wiemy już, kiedy przycinać floksy, pora zadbać o odpowiedni sposób ich przycięcia. Rośliny należy skrócić nisko przy ziemi, aczkolwiek należy zadbać o to, aby pozostawić kilka centymetrów zdrewniałych pędów nad podłożem.
Po przycięciu kwiatów, floksy nie wymagają okrywania na zimę. Gdy tylko ta się zakończy, z pozostałości starych kwiatów wyrosną nowe pędy. Na pierwsze okazy kwiatów trzeba będzie poczekać jednak do lipca. Dla takich widoków warto uzbroić się w cierpliwość.