Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Trik na zatrzymanie ciepła w domu. Wystarczy folia, aby stało się bardziej komfortowo w chłodne dni
Michał Fitz
Michał Fitz 19.12.2022 14:07

Trik na zatrzymanie ciepła w domu. Wystarczy folia, aby stało się bardziej komfortowo w chłodne dni

Dom
Canva Pro

Ta zima może się okazać wyjątkowo ciężka dla niektórych. Jak wiadomo, ogrzewanie domu nie jest już tak proste i na pewno tak tanie, jak w latach ubiegłych. Wszystko przez rosnące w wyniku wojny koszty energii. Okazuje się jednak, że są sposoby na zatrzymanie ciepła w domu.

Jeden z nich zakłada użycie łatwo dostępnej i względnie taniej folii bąbelkowej. Przy jej pomocy można sprawić, by w domu było wyczuwalnie cieplej.

Patent na zatrzymanie ciepła w domu

Często domy są odpowiednio dogrzewane, a mimo to jest w ich wnętrzu dosyć chłodno. Oczywiście przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale jednym z najczęstszych jest po prostu nieszczelność okien, którymi to ciepło ucieka. Patent z folią bąbelkową pozwoli ten proces znacząco ograniczyć.

Co więc trzeba zrobić? Najpierw należy ubezpieczyć się w kilka metrów folii bąbelkowej. Później wystarczy dociąć ją na wymiar nieco większy od okien i okleić je nią tak, by blokowała ewentualne szczeliny. Szacuje się, że dzięki temu można zachować w pomieszczeniu nawet do 50% ciepła więcej!

Warto oczywiście podkreślić, że w wypadku nieszczelności okien najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana. W czasach drożyzny nie każdy może jednak pozwolić sobie na taką inwestycję, dlatego folia powinna doraźnie pomóc.

Zatrzymanie ciepła w domu zależy od pracy kaloryferów

Należy pamiętać także o tym, że bardzo duży wpływ na temperaturę w domu ma to, czy domownicy pozwalają kaloryferowi odpowiednio pracować. Może się bowiem okazać, że tak naprawdę dysponuje się wszystkim, by funkcjonować w cieple, a nieświadomie samemu utrudnia się sprawę.

Warto więc sprawdzić, czy kaloryfery mają warunki do efektywnej pracy. Muszą być czyste, bo kurz tworzy warstwę, która utrudnia przepływ ciepła. Jeszcze gorzej działają zasłony, dlatego grzejniki nie powinny być nimi przykryte. To samo tyczy się potencjalnych przedmiotów, które nie raz kładzie się na kaloryferze przy okazji, czyli na przykład książek. Ich też należy się z grzejników pozbyć.

Zobacz zdjęcia:

Okna
Okna 1

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Źródło: Kobieta WP/ Regiodom