Truskawki pnące – uprawa, sadzenie i pielęgnacja
Truskawki pnące, znane również jako truskawki pienne, to odmiana, która owocuje przez całe lato aż do końca jesieni. Ich owocowanie jest bardzo obfite. Są uprawiane w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Dowiedz się więcej na temat ich uprawy i pielęgnacji, i ciesz się wyjątkowym smakiem tych niezwykle popularnych owoców .
Truskawki pnące – charakterystyka
Ta odmiana stała się w ostatnich latach szczególnie popularna. Bardzo często uprawia się ją na balkonach czy tarasach, ale donice z rośliną można postawić również w ogrodzie. Przybiera dekoracyjną, pnącą formę. Owoce są czerwone i tak samo smaczne jak tradycyjne truskawki. Najczęściej uprawiane odmiany tych truskawek to, m. in: Albion, Everest, Evie II, Ostara, Pink Panda, Rabunda, Repella, Selva, Super Star czy Temptation.
Truskawki pnące – uprawa
Truskawki pnące bardzo lubią słońce. Dlatego najlepiej posadzić je w słonecznym, ciepłym miejscu, osłoniętym przed wiatrem. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, i przewiewne, o odczynie pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Truskawki nie lubią suszy, dlatego należy je często i regularnie podlewać, najlepiej codziennie, alby podłoże utrzymywało stałą wilgoć. Jeżeli miejsce, w którym się znajdują jest narażone na silne promienie słoneczne, możemy je nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia. Pamiętajmy również o dodatkowym zasilaniu roślin poprzez jej nawożenie. Najlepiej używać kompostu, obornika lub nawozów organicznych. Raczej unikamy stosowania środków chemicznych i pestycydów, ponieważ ich pozostałości mogą się gromadzić w owocach i mieć szkodliwe działanie dla zdrowia człowieka.
Truskawki pnące – pielęgnacja
W swojej naturalnej formie truskawki pienne nie posiadają pnączy. Wypuszczają jednak dłuższe pędy, które posadzone w wysokich donicach będą swobodnie zwisać. Wygląda to bardzo dekoracyjnie. Ta odmiana truskawki jest odmianą powtarzającą się, a kwitnienie trwa dość długo, przez całe lato aż do końca jesieni. W okresie wiosennym należy usunąć część kwiatów, co zwiększy owocowanie. Można też usunąć młodsze pędy, aby zbytnio nie obciążać byliny. Podczas całego okresu kwitnienia regularnie usuwamy suche liście i pędy, a także zgniłe czy spleśniałe owoce. Roślina obficie owocuje przez okres około trzech lat. Później na krzaczkach pojawia się zdecydowanie mniej owoców i są one mniejsze niż w poprzednich latach.
Jak sadzić truskawki pnące?
Truskawki pnące najlepiej posadzić w doniczkach. Czynność tą wykonujemy na wiosnę, uważając jednak na przymrozki, które mogą uszkodzić roślinę. Do donicy wsypujemy ziemię próchniczą, najlepiej z dodatkiem kompostu i odrobiny piasku. Dobrze wykonać również drenaż podłoża, dzięki któremu woda nie będzie zalegać, a korzenie truskawek nie będą gnić. Nie sadzimy rośliny zbyt płytko w podłożu, ale też niezbyt głęboko. Korzenie nie mogą być podwinięte, a środka rośliny nie należy przysypywać ziemią. Może to szkodzić młodym liściom. Po posadzeniu podlewamy nasze truskawki aby utrzymać prawidłową wilgoć ich podłoża.