Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Tych zabawek nie kupuj dzieciom na Mikołaja. Rejestrują to, co dzieje się w domu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.11.2023 10:06

Tych zabawek nie kupuj dzieciom na Mikołaja. Rejestrują to, co dzieje się w domu

zabawki na Mikołaja
canva/studioroman

Mikołajki już za chwilę. To więc idealna pora na zakup prezentów dla naszych dzieci i wnucząt. Sklepowe półki uginają się od pięknych maskotek, pluszaków, lalek, klocków. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zabawki na Mikołaja są bezpieczne.

I nie chodzi tutaj o możliwość oderwania od nich przez dziecko małego elementu. Niektóre zabawki rejestrują to, co się dzieje w domu. Wystarczy nieumyślny zakup, a nasze dane pójdą w eter.

Nie każda zabawka na Mikołaja jest bezpieczna

Każde dziecko z niecierpliwością czeka na 6. grudnia. To właśnie w tym dniu Mikołaj przynosi prezenty. Dla nas to taka nieumowna data rozpoczęcia się przedświątecznego, magicznego czasu. Zanim kupimy jednak zabawki na Mikołaja dla naszych pociech, zapoznajmy się z bardzo ważnym raportem.

Żyjemy w czasach, gdy mamy dostęp do wszystkich udogodnień technologicznych. W telefonie mamy nieograniczony dostęp do aplikacji, odkurzają za nas roboty, mamy inteligentne urządzenia RTV i AGD. Postęp nie ominął również zabawek dla dzieci.

Niestety niesie to z sobą pewne konsekwencje. Organizacja U.S. PIRG Education Found sprawdziła zabawki interaktywne, które tak chętnie kupujemy naszym pociechom. Zakup tych zabawek na Mikołaja może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wyniki raportu są zatrważające.

zabawki na mikołaja.jpg
canva/studioroman

Tych zabawek nie kupuj na Mikołaja

Najnowszy raport organizacji nie pozostawia złudzeń. Zabawki interaktywne, jak mówiące lalki, misie, mikrofony i inne, rejestrują wszystko, co dzieje się w naszych domach.

Dzieje się tak, ponieważ w niektórych zabawkach, oprócz głośników, montowane są także mikrofony, za pomocą których rejestrowany jest dźwięk i tym samym zbierane są wszystkie dane z otoczenia. Te zabawki najczęściej mają również funkcję nagrywania i łączenia się przez bluetooth.

Zrób to przed zakupem zabawki

Jak więc kupić dziecku zabawkę na Mikołaja i nie paść ofiarom wycieku danych? W sklepie koniecznie sprawdzajmy funkcje zabawek, które nam się podobają. Jeśli zabawka ma funkcję bluetooth, wifi, czy też potrafi nagrywać dźwięki, lepiej sprawdźmy ją dokładnie w Internecie. 

Nie wszystkie zabawki na Mikołaja z funkcjami interaktywnymi mogą zbierać o nas dane. Warto więc dokładnie przyjrzeć się upominkowi jeszcze przed zakupem. W ten sposób nasze dane będą bezpieczne.

zabawki na mikołaja.jpg
canva/rep0rter

Zobacz także: