DomekIOgrodek.pl Architektura Tynki maszynowe gipsowe – charakterystyka i zastosowanie
Pixabay/Capri23auto

Tynki maszynowe gipsowe – charakterystyka i zastosowanie

9 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Tynki gipsowe są jednym z najczęściej wybieranych sposobów przy wykańczaniu sufitów i ścian w naszych domach. Wybór tynku maszynowego jest o wiele bardziej praktyczny przy wykańczaniu większych powierzchni, dzięki czemu wykonywane przez nas prace budowlane idą dużo szybciej. Dowiedz się więcej na ten temat i jak poprawnie nakładać tynki maszynowe gipsowe .

Tynki maszynowe gipsowe – charakterystyka produktu

Ściany pomieszczenia można pokryć tynkiem stosując dwa sposoby, ręczny lub maszynowy. Na rynku mamy dostępne odpowiednie rodzaje tynków, w zależności od wybranej przez nas metody. Możemy zakupić tynk do nakładania ręcznego lub tynk gipsowy maszynowy. Jeżeli remontujemy większe powierzchnie, to najlepiej zdecydować się na metodę maszynową. Takie tynkowanie jest dużo szybsze i zazwyczaj dokładniejsze. Poza tym ta metoda jest też dużo tańsza, co jest wielką zaletą przy wykańczaniu domu. Tynk maszynowy aplikuje się na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą agregatu tynkarskiego.

Ten rodzaj tynku sprawdzi się przede wszystkim przy wykańczaniu powierzchni o dość niskim poziomie wilgotności, czyli np. w salonie czy sypialni. Jest wytwarzany z gotowych mieszanek gipsu i modyfikatorów, do których dodaje się tylko wodę. Bardzo często są dodatkowo wzbogacane dodatkami kruszyw lekkich, co wpływa na poprawę ich elastyczności oraz wydajności. Ponadto są to produkty mineralne, dzięki czemu tworzą zdrowy klimat w pomieszczeniu, regulują wilgotność i są paroprzepuszczalne. Preparat nakłada się dość łatwo, a wykończona powierzchnia jest niezwykle gładka i równa. Czas schnięcia jest stosunkowo krótki, ale zależy też od innych czynników, takich jak wilgotność i temperatura pomieszczenia, właściwa wentylacja czy grubość nałożonej warstwy. Zazwyczaj wynosi około 10-14 dni. Większość dostępnych obecnie tynków cechuje wysoka jakość, trwałość oraz odporność na pęknięcia. Są też ogniochronne i odporne na ścieranie.

Tynki maszynowe gipsowe – przygotowanie podłoża

Aby rozpocząć proces tynkowania musimy poczekać do zakończenia okresu osiadania się budynku. Zazwyczaj trwa to około 3-4 tygodni od zamknięcia stanu surowego naszego domu. Pracę rozpoczynamy w temperaturze wyższej niż 5 stopni C. Ponadto unikajmy silnego nasłonecznienia, wiatrów i przeciągów. Przed aplikacją tynku maszynowego gipsowego należy się upewnić, że powierzchnia ścian czy sufitów jest idealnie gładka i wyrównana. Dlatego przed zabiegiem tynkowania trzeba ją zagruntować odpowiednim preparatem, używając np. betonu, betonu komórkowego, żelbetu czy powłoki ceramicznej. Dzięki temu zabiegowi tynk będzie równomiernie schnąć i nie będą powstawać pęknięcia. Następnie zabezpieczamy okiennice, gniazdka elektryczne oraz inne elementy, które mogą ulec zabrudzeniu, i dodatkowo oczyszczamy całą powierzchnię z pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Jeżeli na naszych ścianach znajdują się elementy metalowe, zabezpieczamy je odpowiednim preparatem antykorozyjnym. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy zaaplikować tynk.

Tynki maszynowe gipsowe – nakładanie preparatu na powierzchnię

Tynki maszynowe gipsowe aplikuję się na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą natrysku. Masę rozrabiamy w agregacie, a następnie nakładamy gips na powierzchnię za pomocą pistoletu lub węża z przeznaczoną do tego końcówką. Następnie wyrównujemy całe podłoże używając pacy metalowej lub łaty aluminiowej. Tego typu tynk jest produktem jednowarstwowym, co oznacza, że musimy nanieść cały preparat za jednym podejściem. Po upływie około jednej godziny, preparat zaczyna się zawiązywać. Wtedy wyrównujemy powierzchnię jeszcze raz, skrapiamy całość wodą, a wszelkie nierówności usuwamy przy użyciu gąbki. Po nałożeniu tynku na wszystkie ściany i sufity, pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Cały czas pilnujemy, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 5 stopni C. Należy też sprawdzać wentylację i poziom wilgotności. Dzięki temu upewnimy się, że tynk schnie w odpowiednich warunkach, co przyczyni się do jego dobrej kondycji. Po upływie około dwóch tygodni wszystkie zatynkowane powierzchnie powinny być już całkowicie suche i gotowe do dalszych prac.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy