Układanie wykładziny podłogowej – przygotowanie oraz metody mocowania
Wykładziny podłogowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą ocieplić podłogę niskim kosztem, a przy okazji wyciszyć wnętrze i wyłożyć je samodzielnie. Dowiedz się jak wygląda układanie wykładziny podłogowej.
Układanie wykładziny dywanowej – przygotowujemy podłogę pod wykładzinę
Rozpoczynając układanie wykładziny podłogowej, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Oczywiście możemy ją położyć na starych płytkach czy parkiecie, ale należy pamiętać, że muszą być one stabilne, bez wilgoci czy grzyba oraz gładkie – tak, aby wykładzina prezentowała się równo, bez żadnych wypukłości. Jeżeli występują jakieś nierówności, należy je wyrównać masą samopoziomującą. Pamiętajmy, że podkład musi być suchy i czysty. Konieczne jest dokładne wymierzenie powierzchni, na której będziemy układać wykładzinę dywanową, uwzględniając także progi i wnęki. Trzeba dodać na zapas około 20 cm na zagięcia i łączenia. Pod wykładzinę można też położyć matę podkładową, która również wyrówna powierzchnię, poprawi izolację i uczucie miękkości. Ważne jest to, że matę można podłożyć pod wykładziny ze spodem tekstylnym oraz tam, gdzie podłoga nie jest ogrzewana.
Układanie wykładziny dywanowej – rozkładanie i przycinanie
Należy pamiętać, że układanie wykładziny to czynność końcowa wykonywana w nowych lub remontowanych pomieszczeniach po pomalowaniu ścian, wykonaniu glazury czy innych tego typu czynności. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5 stopni C, a przed rozpoczęciem układania wykładzina musi leżeć co najmniej 24 godziny we wnętrzu o temperaturze 17 stopni C. W pomieszczeniach już zamieszkałych, wykładzinę należy rozłożyć na kilka godzin. Przez ten czas dopasuje się ona do temperatury powietrza, rozprostuje, będzie się łatwiej formować i zginać podczas układania. Wykładzina powinna być wywinięta na ściany na około 10 cm. Po 24 godzinach docinamy ją na odpowiedni wymiar. Cięcia muszą być precyzyjne. W progach krawędzie powinny być dostosowane do kształtu ościeżnic. Najlepiej docinać ją w pozycji klęczącej, aby zapobiec przesuwaniu. Możemy użyć profilu, przy pomocy którego możemy ją docisnąć do ściany i przyciąć wysuwanym nożykiem. Następnie docinamy na rogach w narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych, pozbywając się nadmiaru wykładziny. Jeżeli nie wystarczy jedna szerokość, musimy dołożyć drugi pas, a brzegi przyciąć tak, aby zachodziły na siebie na szerokość 3-5 cm. Następnie obie warstwy należy przeciąć jednocześnie i dzięki temu otrzymamy idealnie połączone części wykładziny. Jeżeli występują miejsca, w których łączymy wykładzinę dywanową z innymi materiałami, należy umocować jej brzegi przy pomocy metalowej listwy wykończeniowej.
Układanie wykładziny podłogowej – metody mocowania
Wykładzinę dywanową możemy umocować za pomocą taśmy klejącej lub przy pomocy kleju. Mocowanie taśmą klejącą – należy użyć taśmy obustronnie klejącej. Taśmę przyklejamy do podłoża wzdłuż ścian w odległości około 3 cm i przez jego środek w odstępach 50-100 cm. Następnie rozwijamy wykładzinę, równamy podłoże i zwijamy ją do połowy, zrywamy zabezpieczenie z taśmy, rozwijamy wykładzinę i wygładzamy ją. To samo robimy na pozostałej części podłogi.
Mocowanie na kleju – tą metodę stosuje się w pomieszczeniach powyżej 20 metrów kwadratowych, w których wykładziny powinny być przyklejone klejem na całej powierzchni, abyśmy mieli gwarancję zabezpieczenia przed przemieszczaniem lub uszkodzeniem. Arkusz wykładziny rozwijamy na podłogę, wyrównujemy i zwijamy do połowy. Rozprowadzamy klej na całej powierzchni podłoża za pomocą ząbkowanej szpachelki. Ilość kleju zależy od jego rodzaju. Zanim położymy wykładzinę na klej, musimy poczekać około 10 minut, aby osiągnął właściwą lepkość. Następnie przyklejamy wykładzinę do podłoża i dokładnie dociskamy. Możemy do tego użyć np. ciężkiego wałka, starannie równając powierzchnię. Można po niej chodzić kilka godzin po ułożeniu, natomiast meblujemy dopiero po upływie co najmniej doby. Pod ścianami wykładzina powinna być staranie wykończona, najlepiej listwami, które estetycznie wykończą krawędzie i zamaskują miejsca styku. Listwy możemy przykleić lub przykręcić do ściany.
Układanie wykładziny dywanowej – podsumowanie
Wybierając wykładzinę do naszych pomieszczeń, planując układanie wykładziny dywanowej, dysponujemy szerokimi możliwościami jej wyboru. Mamy wybór zarówno dotyczący kolorów, rodzajów, jak i innych czynników wpływających na jej ścieranie oraz izolacyjność. Nadaje się do sypialni i pokoi dziecięcych. Wybrane rodzaje mogą być kładzione na podłogi ogrzewane, są też specjalnie przeznaczone dla alergików. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie prace związane z układaniem wykładziny dywanowej wymagają od nas staranności i dokładności.