
Ulga termomodernizacyjna - można zapłacić mniejszy podatek
Właściciele domów, mamy dla was dobrą wiadomość. Od 2019 roku obowiązuje w Polsce ulga termomodernizacyjna, dzięki której możecie zapłacić niższy podatek, jeśli wykonywaliście prace związane z ociepleniem domu. Z tego artykułu dowiecie się, jakie warunki musicie spełnić.
Z ulgi termomodernizacyjnej Polacy mogą skorzystać od 2019 roku. Jeśli jesteś właścicielem domu, warto o niej pamiętać przy rozliczaniu się z fiskusem - być może zapłacisz niższy podatek.
Ulga termomodernizacyjna - kto może się ubiegać?
Ulga termomodernizacyjna wiąże się z wydatkami poniesionymi na ocieplenie domu, czyli między innymi wymianą kotła, zakupem materiałów potrzebnych do ocieplenia, podłączeniem do sieci ciepłowniczej czy pracami związanymi z wymianą stolarki okiennej.
Podatnicy, którzy mają prawo z niej skorzystać, to ci płacący liniowy PIT (stawka 19%), płacący PIT wg skali (stawki 18 i 32 procent) i podatnicy ryczałtowi (od przychodów ewidencjonowanych).
Chodzi o osoby, które wykażą, że są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych (oczywiście z funkcją mieszkalną). Nie dotyczy to jednak osób będących w trakcie budowy domu, ponieważ według prawa dopiero po zakończeniu prac figurujemy jako właściciel.
Kiedy możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Najważniejsze przedsięwzięcia, które podlegają uldze termomodernizacyjnej, to zakup i montaż kotłów - olejowego i gazowego, a także zbiornika na te paliwa. Do listy zaliczają się również kupno i zamontowanie kolektora słonecznego, pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej, przyłączenie do sieci gazowej bądź ciepłowniczej i wiele innych.
Pełna lista, na której znajdziecie wydatki związane z ulgą termomodernizacyjną, została sporządzona przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Możecie znaleźć ją na rządowej stronie podatki.gov.pl.
Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, podlegają one uldze również w przypadku, gdy zainstalowane zostały na obiekcie lub gruncie w pobliżu domu, jednak należy udowodnić, że zasilają one nasz budynek mieszkalny.
Ulga termomodernizacyjna - o czym należy pamiętać?
Czym obowiązuje jakiś limit? Owszem, przedsięwzięcie związane z termomodernizacją, które odliczyliśmy od podatku, musi zakończyć się w ciągu trzech lat. Czas ten liczymy od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek (przy czym musiał mieć on miejsce po 1 stycznia 2019 roku).
Ulga modernizacyjna do świetne rozwiązanie, dzięki któremu właściciele domu mogą sporo oszczędzić. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na stronie podatki.gov.pl, gdzie objaśnione są również sytuacje, w których ulgę należy zwrócić.
Źródło: polskatimes.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
