Uprawa chmielu w warunkach domowych
Chmiel zwyczajny wywodzi się z rodziny konopiowatych i przybiera postać pnącza. Uprawa chmielu najczęściej kojarzy się z produkcją piwa, jednak roślina posiada także właściwości lecznicze. Dowiedz się jak wygląda uprawa tej rośliny w domowym ogrodzie.
Uprawa chmielu – charakterystyka rośliny
Roślina jest pnączem, które osiąga około 8-12 metrów wysokości. Charakteryzuje się wiotkimi łodygami. Posiada także klapowate, duże liście, które cechuje szorstka oraz włoskowata struktura. Przy kwiatach jej liście są mniejsze oraz bezklapowe. Zakwita w okresie od czerwca do sierpnia i należy do roślin dwupiennych. Jedna sztuka rośliny może posiadać wyłącznie kwiaty żeńskie bądź kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie są dość drobne, zbierają się w luźne kwiatostany. Kwiaty męskie natomiast posiadają zwisające oraz długie kwiatostany o zielonym zabarwieniu. Po okresie kwitnienia roślina zawiązuje zielone, szyszkowate owocostany, które zawierają nasiona w brązowym kolorze. Ponadto każdego roku produkuje nowe pędy.
Uprawa chmielu – wymagania
Roślina preferuje nasłonecznione bądź półcieniste miejsce, które powinno być osłonięte od wiatru. Lubi żyzną, próchniczą oraz wilgotną glebę. Nie należy jej sadzić w piaszczystym, suchym oraz podmokłym podłożu. Jest także dość odporna na niskie temperatury. Do zasadzenia rośliny najlepiej użyć ukorzenionych sadzonek. W wyznaczonym miejscu w ogrodzie wykopujemy dołki (na około 50 cm głębokości). Zaleca się umieszczenie w dołkach odpowiedniej warstwy przefermentowanego obornika, który należy wymieszać z glebą. Roślinę możemy sadzić w rzędach. Aby zapewnić prawidłowe plonowanie zaleca się umieszczanie obok siebie sadzonek żeńskich oraz męskich. W sklepach ogrodniczych możemy także nabyć nasiona, aby rozpocząć uprawę chmielu. Należy je wysiewać w okresie wczesnej wiosny.
Uprawa chmielu – zabiegi pielęgnacyjne
Aby roślina prawidłowo się rozwijała zaleca się stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim możemy stosować nawozy wieloskładnikowe. Takie preparaty podajemy w odstępach około 2-3 tygodni. Roślina nie wymaga regularnego podlewania, ponieważ jest dość odporna na suszę. Cykliczne podlewanie należy natomiast zastosować w przypadku uprawy pojemnikowej, młodych sadzonek, a także po długim czasie występowania bezdeszczowych dni. Roślina dobrze znosi zabieg cięcia. Regularne przycinanie pędów wpływa na jej prawidłową regenerację. Aby była stabilna możemy stosować odpowiednie podpórki.
Uprawa chmielu – rozmnażanie
Roślina nadaje się do rozmnażania i wytwarza dość spore ilości nasion, dzięki czemu dochodzi do ich samoistnego rozsiewania się przy zastosowaniu odpowiednich warunków. Powstałe nasiona można także zebrać, następnie posadzić w wyznaczonym miejscu, najlepiej w okresie wiosennym. Kolejnym sposobem rozmnażania jest użycie sadzonek kłączowych. Takie sadzonki pobiera się oraz ukorzenia w okresie wiosennym.