Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uprawa pnącza epipremnum w domu
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:21

Uprawa pnącza epipremnum w domu

SandeepHanda / 550 images
Pixabay/SandeepHanda

Epipremnum uprawiane jako roślina ozdobna to wiele możliwości aranżacyjnych – może piąć się po palikach i drabinkach, płożyć się na podstawach lub zwisać z doniczek. W każdej formie prezentuje się bardzo efektownie, a przy tym nie sprawia problemów w uprawie i pielęgnacji. Sprawdź, jakie wymagania ma epipremnum i jak je pielęgnować.

Epipremnum – charakterystyka rośliny

Epipremnum to wiecznie zielone pnącze z rodziny obrazkowatych, którego środowiskiem naturalnym są wiecznie zielone lasy stref tropikalnych i subtropikalnych Australii, Azji i wysp pacyficznych. Epipremnum złociste występowało wyłącznie na wulkanicznej wyspie Moorea, obecnie występuje również w Azji, Afryce, Australii i obu Amerykach. Nazwa pochodzi z łaciny i oznacza ‘na dole pnia drzewa’, co wskazuje na specyfikę epipremnum, które właśnie w ten sposób rośnie – wijąc się po pniach drzew.

Pnącza epipremnum są smukłe lub grube i długie, dorastają do 20 metrów, a ich łodygi są giętkie i gładkie lub pokryte wyrostkami. Z wiekiem roślina drewnieje lub korkowacieje. Korzenie epipremnum mogą być czepne lub rzadziej asymilacyjne.

Liście występują w dwóch formach – młodocianej i dojrzałej. Dojrzałe liście dorastają do 60 cm długości. Epipremnum, po wytworzeniu dojrzałej formy liści, wytwarza jeden lub kilka kolbiastych kwiatostanów, ale w uprawie kwitnie rzadko. Wśród popularnych odmian znajdziemy np.:  Marble Queen – o żółto-białych liściach;  Neon (Golden Pothos) – o liściach wąskich, jaskrawozielonych;  N’Joy – o liściach upstrzonych białymi, nieregularnymi plamami. Epipremnum – wymagania uprawowe i pielęgnacja Pnącza te lubią słońce, dlatego wybierz im jasne, ciepłe stanowisko, które jednak nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – np. osłonięte firaną. Całkowity brak naturalnego światła mógłby poskutkować słabym wybarwieniem liści, co jest istotne zwłaszcza w przypadku jaskrawej odmiany Neon. Temperatura 22-24°C, a więc taka, jaką zazwyczaj mamy w domach, jest dla epipremnum optymalna. Podłoże pod uprawę epipremnum powinno być żyzne, próchniczne, przepuszczalne, o pH obojętnym. Jedynym kłopotem pielęgnacyjnym jest podlewanie pnączy, ponieważ nie lubią one zbyt dużej wilgoci ani suchego podłoża. Podlewaj je często, ale umiarkowanie, by ziemia nie była zbyt mokra.

Zimą, kiedy ogrzewanie pomieszczeń wysusza powietrze, konieczne jest zraszanie epipremnum, w celu zapewnienia mu odpowiedniej wilgotności powietrza. Zbyt suche sprawia, że roślina marnieje, liście zwijają się i przesuszają na końcach. Epipremnum rośnie szybko, dlatego potrzebuje regularnego dokarmiania. Od marca do września stosuj nawozy dla ozdobnych roślin doniczkowych co tydzień lub co dwa tygodnie.

Pnącze rośnie bardzo szybko, dlatego bez problemu możesz skracać zbyt długie pędy. Obcięte pędy wykorzystaj do rozmnażania: 1. Obetnij pędy o długości około 5 cm, z minimum jednym liściem. 2. Przygotuj mieszankę torfu i piasku z dodatkiem perlitu. 3. Posadź pędy i przechowuj doniczkę w temperaturze około 25°C. 4. Epipremnum ukorzeni się po około miesiącu.

Epipremnum – choroby

Rośliny te bywają podatne na choroby, a wśród nich występują:  Szara pleśń – ma miejsce często w wyniku zbyt częstego zraszania roślin. Zaatakowane epipremnum pokrywa się szarym nalotem.  Bakteryjna plamistość liści – występująca w przypadku zbyt intensywnego podlewania pnączy. Zainfekowane epipremnum pokrywa się nieregularnymi plamami.  Nekroza liści i łodyg – wywołana przez lęgniowce (organizmy grzybopodobne), powodująca obumarcie tkanek epipremnum. Nieleczone choroby epipremnum mogą spowodować nawet całkowite jego obumarcie. Ważne jest również zapobieganie im, a więc zapewnienie pnączom optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju i dbanie zwłaszcza o umiarkowane podlewanie i zraszanie.

Jeśli jednak epipremnum zostanie zaatakowane przez którąś z chorób, konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów – warto wybierać te w miarę możliwości naturalne, by nie narazić roślin na działanie silnych środków chemicznych. Źródła:  http://www.e-ogrodek.pl/a/epipremnum-zlociste-czyli-scindapsus-pnacze- doniczkowe-latwe-w-uprawie-19799.html  https://fajnyogrod.pl/porady/epipremnum-odmiany-wymagania-uprawa-pielegnacja- porady/  https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/epipremnum-efektowne-pnacze-o- dekoracyjnych-lisciach-uprawa-epipremnum-w-domu-gatunki-pielegnacja-aa-iePK- 2BW5-mb9t.html

Tagi: