Warzywa zimowe
Coraz częściej mamy do czynienia z łagodnymi zimami, podczas których zebranie niektórych warzyw staje się możliwe . Niekiedy nawet aż do wiosny.
Trzeba jednak mieć zawsze na względzie fakt, że mogą pojawić się silne mrozy i niestety zniszczyć nasze plany . Warto jednak zainwestować w te warzywa, które będziemy mieć, chociaż część zimowego sezonu .
Pod zimowy warzywnik najlepiej wybierać miejsca ciepłe, słoneczne i przede wszystkim osłonięte od wiatru . Warzywa przeznaczone na zimowy zbiór można uprawiać w gruncie, aczkolwiek zapewnienie im odpowiednich osłon wydłuży czas zbiorów. Do ich osłonięcia wystarczy agrowłóknina rozpięta na niskiej konstrukcji ze wbitych w ziemie palików .
Takie zabezpieczenie jest niezbędne w momencie gdy nadchodzą mrozy bez śniegu. Jeśli będą okryte białym płaszczem, uda im się przetrwać .
Brukselka to świetne zimowe warzywo
To królowa zimowych warzyw. Wygląda bardzo ciekawie, oraz świetnie znosi mróz, nawet do -15 stopni Celsjusza ! Gdy trochę przemarznie, smakuje nawet lepiej. Traci wtedy goryczkę i staje się słodsza. Można ją wysiać wczesną wiosną lub kupić już gotowe sadzonki, które należy wsadzić w maju .
Jarmuż, który poradzi sobie z zimą
Podobnie, jak wyżej opisana brukselka znosi mróz dość dobrze, a dodatkowo staje się słodszy. Uprawia się go najczęściej z sadzonek, sadząc je w połowie maja do gruntu .
Kapusta odporna na zimno
Odporne na zimę są również różne odmiany kapusty włoskiej (znoszą mróz do -5 stopni Celsjusza) . Roślina ta ma jednak spore wymagania, musi mieć bardzo żyzną i wilgotną ziemię . Na zbiór zimowy i jesienny sieje się ją na wiosnę, a sadzonki zaś do gruntu latem.
Warto wiedzieć, ze na mróz są odporne kapusty ozdobne. Jeśli jednak kupiliśmy je w celach wizualnych, lepiej ich nie jeść, ponieważ mogła wcześniej być potraktowana środkami chemicznymi .
Pasternak jako świetne zimowe warzywo
Uprawiamy go ze względu na jadalne korzenie, które przypominają bardzo pietruszkę . Siejemy go wczesną wiosną, a zbieramy, dopóki ziemia nie zamarznie .