Wiciokrzewy – kwitnące pnącza idealne na pergole
Wiciokrzewy to pnące rośliny o kolorowych kwiatach, które zyskują popularność ogrodników amatorów. Dzięki swojemu niezwykle dekoracyjnemu wyglądowi tworzą piękne ściany i tunele z kwiatów. Występują na całym świecie, głównie na półkuli północnej. Ich rozległą rodzinę tworzy około 180 gatunków. Trzy z nich można spotkać w stanie dzikim w Polsce. Jednak w uprawie, jako rośliny ozdobne wykorzystuje się ich około stu. Zwykle dorosłe pnącza osiągają ponad 10 metrów długości. Ich kwiaty nie tylko dobrze się prezentują, ale i ładnie pachną. W zależności od gatunku, wiciokrzewy mają różne wymagania uprawowe. Większość z nich rośnie jednak bez problemu na przeciętnych glebach. Do najpopularniejszych gatunków w naszym kraju zaliczyć można: wiciokrzew pomorski, Browna, japoński oraz przewiercień.
Wiciokrzewy – jak zacząć uprawę?
W zależności od gatunku, krzewy sadzi się jesienią – w przypadku bardziej odpornych na mróz oraz wiosną – przy odmianach bardziej wrażliwych.Wybierzmy stanowisko półcieniste lub umiarkowanie słoneczne. Rośliny nie są szczególnie wymagające pod względem gleby, jednak najlepiej czują się w próchniczym, lekko wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Aby usprawnić proces zakorzeniania i rozwoju, w przygotowane pod sadzenie dołki warto wsypać kompost lub rozłożony obornik. Dopiero wtedy wsadzamy wiciokrzewy tak, aby były o kilka centymetrów głębiej niż wcześniej w doniczkach. Jeśli chcemy wykorzystać rośliny do pokrycia ogrodzenia, należy sadzić je w mniej więcej metrowych odstępach. W innych przypadkach, np. sadząc pnącza na tarasie – warto pamiętać, aby zapewnić im solidne podpory, po których będą mogły się wspinać. Po posadzeniu podłoże wysypujemy korą. Tak przygotowana ściółka chroni korzenie przed utratą wilgoci i nadmiernym nagrzewaniem przez słońce.Pnącza mogą z powodzeniem rosnąć w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych: niewysokich krzewów oraz bylin, jeśli zachowamy odstęp około 30 centymetrów.
Jak ciąć wiciokrzewy?
Pnącza wiciokrzewów są zazwyczaj bujnie rosnące. Nie wymagają intensywnego przycinania, jednak nie oznacza to, że nie trzeba tego robić. Wyrośnięte okazy należy skracać, zostawiając do czterech pędów. Te następnie ucinamy na długości o 1/3. W ten sposób powodujemy mocne rozgałęzianie i obfite kwitnienie w kolejnych latach. Dobrze rozrośnięte rośliny, które zakwitają na zeszłorocznych pędach wymagają jedynie kosmetycznego cięcia. Najlpiej robić to wczesną wiosną. Wówczas ścinamy pędy nadmiernie rozrośnięte, uschnięte i marniejące. Dotyczy to np. gatunku wiciokrzewu przewiercienia. Z kolei takie, które kwitną na pędach tegorocznych, jak np. wiciokrzew japoński – przycinamy mocniej. Im są starsze, tym bardziej przerzedzają się na dole. Co 5-6 lat wykonuje się cięcie odmładzające, intensywnie je skracając.
Czy wiciokrzewy chorują?
Największą zmorą wiciokrzewów są mszyce. Niestety potrafią atakować roślinę każdego roku na wiosnę. Szczególnie w maju pojawiają się tam, gdzie rośliny rosną w słonecznym i suchym środowisku. Upodobały sobie pąki i młode liście znajdujące się na końcówkach pędów. Owady te potrafią oszpecić krzewy. Pędy pod ich wpływem często się deformują i zahamowują swój wzrost, a kwitnienie jest słabsze. Dlatego też powinno się działać już po dostrzeżeniu pierwszych szkodników. Należy spryskać roślinę preparatem na mszyce na bazie acetamiprydu – skutecznej substancji, która rozprawia się z owadami już w kilka godzin. Jest jednocześnie bezpieczna dla kwiatów. Najlepsze stężenie dla wiciokrzewów to 0,02%. Środek dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym.Drugą dolegliwością, jaka może zaatakować pnącza jest choroba grzybicza zwana mączniakiem prawdziwym. Charakteryzuje się białym nalotem na wierzchniej stronie liści. Pojawiają się także brązowe plamy, które powodują zamieranie liści. Narażone na tę chorobę są zwłaszcza gatunki wiciokrzewy japoński i przewiercień. Jeśli zauważymy objawy na roślinie, należy zastosować oprysk grzybobójczy. Aby zabieg był skuteczny, najlepiej powtórzyć go 2-3 razy, zachowując odstęp 10 dni. Za każdym razem warto wybrać inny preparat, co dodatkowo zwiększy skuteczność.
Zimowanie wiciokrzewów
Wiciokrzewy są zróżnicowanym rodzajem roślin, dlatego też różne gatunki miewają inne potrzeby. Do polskich warunków mimo wszystko warto wybrać najbardziej mrozoodporne gatunki. Należą do nich wiciokrzew pomorski, Browna i przewiercień. Wiciokrzewy Tellmanna i Heckrotta uchodzą z kolei za bardziej wrażliwe. Warto kierować się tą cechą przy wyborze sadzonek. Wówczas nie będziemy musieli zabezpieczać roślin przed zimą.
Wiciokrzewy to bez wątpienia oryginalny pomysł na dekorację ścian i pergoli. Ponieważ można je swobodnie formować, potrafią stworzyć w ogrodzie niesamowity efekt oplatając ogrodzenia czy drewniane kratki.