Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wierzba japońska – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Weronika Dadok
Weronika Dadok 09.06.2021 02:00

Wierzba japońska – uprawa, pielęgnacja i odmiany

wierzba japońska
Pixabay/congerdesign

Wierzba japońska to roślina, która stała się w ostatnich latach bardzo popularna, i można ją spotkać w wielu ogrodach. Aby pięknie się prezentowała, należy ją regularnie i odpowiednio przycinać. Dowiedz się, jak należy pielęgnować tę roślinę i co robić, aby była wyjątkową ozdobą Twojego ogrodu.

Wierzba japońska – charakterystyka i najpopularniejsze odmiany

Wierzba japońska, zwana również całolistną, pochodzi z Japonii. W naturalnych warunkach jest rozłożystym krzewem, który dorasta do 2-3 metrów wysokości. Ma cienkie, zielonkawe pędy oraz długie, lancetowate, zielone liście. Kwitnie wczesną wiosną, a jej kwiaty tworzą niewielkie, kłosowe kwiatostany. Jedną z najbardziej popularnych odmian tej rośliny jest hakuro-nishiki, i to właśnie ją możemy spotkać najczęściej w ogrodach w Polsce. Charakteryzuje się ona czerwono-brązowymi pędami oraz ozdobnymi, lancetowatymi, biało- zielonymi liśćmi. Jest to odmiana karłowata, która osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości. Jej kształt jest zazwyczaj kulisty, ale nie jest to efekt osiągany naturalnie, tylko poprzez przycinanie rośliny. Z natury korona krzewu jest luźna, a gdzieniegdzie wystają z niej pojedyncze pędy. Drugą, popularną odmianą jest pendula.

Ta odmiana ma zielone liście, które początkowo mają kolor lekko zaróżowiony. Jest często szczepiona na pniu i ścieli się po ziemi. Ma czerwone, zwisające pędy, które najlepiej prezentują się bez liści. Zaczyna kwitnąć tuż przed pojawieniem się liści, czyli zazwyczaj w marcu lub kwietniu.

Wierzba japońska – uprawa i pielęgnacja

Wierzba japońska powinna być posadzona w bardzo mocno nasłonecznionym miejscu. Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniego światła, to jej wzrost będzie spowolniony, część pędów może usychać i będzie też bardziej podatna na choroby czy szkodniki. Sadzonki krzewu najlepiej zasadzić na wiosnę. Należy też pamiętać o częstym podlewaniu tej rośliny. Jest to bardzo ważny czynnik, potrzebny do jej prawidłowego wzrostu. Ze względu na to, że lubi też dosyć wilgotne powietrze, raz na jakiś czas możemy zraszać jej liście. Ważnym czynnikiem jest również jej regularne nawożenie, dzięki czemu jej wzrost będzie bardziej efektywny. Jest to roślina dosyć odporna na mróz, jednak podczas wyjątkowo niskich temperatur, może przymarzać. Warto osłonić przed mrozem miejsce szczepienia wierzby, ponieważ przez pierwsze 2-3 lata jest ono wyjątkowo narażone na przymrozki. Można ją również uprawiać na balkonie czy tarasie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej wielkości

Tagi: