Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Wrzucasz nieużywane ubrania do takich kontenerów? Nie trafią do potrzebujących
Kamil Świętek
Kamil Świętek 07.01.2024 08:13

Wrzucasz nieużywane ubrania do takich kontenerów? Nie trafią do potrzebujących

Kontenery na odzież używaną
Kontenery na odzież używaną, Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ileż razy przechodzimy koło nich obojętnie, nie zdając sobie sprawy, jak wielkie nadzieje pokładają w nich potrzebujący? Ileż razy niszczymy czyjś wysiłek przez własną ignorancję i nieświadomość? Przecież pomaganie jest takie proste…

Ileż to razy słyszeliście o kontenerach na odzież używaną, a mimo to wyrzucaliście stare ubrania do śmieci? W naszym kraju funkcjonuje ponad 60 tys. takiego typu kontenerów. Tylko jak spośród nich wybrać te właściwe?

Problematyka kontenerów na odzież używaną

Zacznijmy od suchych faktów. W Polsce rokrocznie wyrzucamy ponad 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych. Aż 50% z nich nadaje się do ponownego użycia. Specjaliści z branży recyklingowej twierdzą, że rocznie 65 milionów kilogramów odzieży pozyskiwane jest właśnie z kontenerów na odzież używaną.

Czy teraz macie świadomość, jak istotna jest ich funkcja? To dzięki kontenerom na odzież używaną miliardy sztuk odzieży nie trafia na wysypiska śmieci i nie zanieczyszcza planety. Tylko w jaki sposób faktycznie przekazać odzież potrzebującym?

Kontenery na odzież używaną 2.jpg
Canva/Damian Lugowski, Getty Images

Czy kontenery na odzież używaną pomagają potrzebującym?

Panuje społeczny mit, że wszystkie tekstylia wrzucone do kontenerów na odzież używaną trafią do potrzebujących. To brednie. Większość z nich trafi do sortowni, skąd najlepszej jakości egzemplarze powędrują do lumpeksów. Dane przedstawione przez Interię obrazują, że jedynie 0,1% wszystkich ubrań zebranych w kontenerach na odzież używaną trafia do potrzebujących.

Jak zmienić ten stan rzeczy? Przede wszystkim zacznijmy od samych siebie. Jak często analizujecie oznaczenia na kontenerach na odzież używaną? Czy wiecie, że jedynie około 30 tys. kontenerów na odzież używaną należy do Czerwonego Krzyża (na zasadach współpracy), a pieniądze pozyskane ze sprzedaży tekstyliów z kontenerów na odzież używaną przekazywane są na cele dobroczynne?

Kontenery na odzież używaną: Jak pomagać, aby pomóc?

Większość firm zajmujących się przetwarzaniem odzieży używanej - czyli zbieraniem ubrań, które oddajemy do kontenerów, zachęca hasłami, które sugerują, że prowadzą działalność charytatywną i oddając niepotrzebne ubranie do ich pojemników, pomagamy potrzebującym. W praktyce wiele z firm zajmujących się przetwórstwem tego typu nie określa, jaki konkretnie procent z zysków przeznaczany jest dla potrzebujących. Niektóre z nich mają finansować sprzęt rehabilitacyjny oraz rowery trójkołowe dla potrzebujących. Obecnie jedna fundacja miała przekazać 600 tys. takich rowerów, które są sztandarowym projektem stowarzyszenia, oraz sfinansować 225 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Fundacja ta współpracuje z Czerwonym Krzyżem, który swoim logiem sygnuje około 30 tys. pojemników w całej Polsce. Czerwony Krzyż sprzedaje ubrania ze swoich pojemników firmom zajmującym się przetwórstwem tekstyliów, z czego fundusze przeznacza na cele statutowe – podaje w rozmowie z Wirtualną Polską Andrzej Antoń, koordynator krajowy Projektu z Biura Zarządu Głównego PCK.

Jeśli zatem chcecie, aby ubrania, które wkładacie do kontenerów na odzież używaną, faktycznie wspomogły cele dobroczynne, zawsze zwracajcie uwagę, do kogo należy i z jakimi fundacjami współpracuje firma, która postawiła kontener na odzież używaną w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania.

Kontenery na odzież używaną 3.jpg
Canva/arturmarciniecphotos

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10