DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zanim posiejesz nasiona koperku, zrób z nimi 1 rzecz. Zioło wykiełkuje już po 4 dniach
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 09.03.2023 10:07

Zanim posiejesz nasiona koperku, zrób z nimi 1 rzecz. Zioło wykiełkuje już po 4 dniach

Kiełkowanie koperku
canva/Natatasha

Przed posadzeniem nasion koperku, koniecznie odpowiednio je przygotuj. Dzięki prostej sztuczce z wodą i woreczkiem materiałowym kiełkowanie koperku zacznie się nie po 20, a już po 4 dniach. Moczenie nasion przed posadzeniem znacznie przyspiesza proces wzrostu.

Olejki eteryczne znajdujące się w nasionach utrudniają kiełkowanie

Olejki eteryczne, które znajdują się w nasionach koperku, marchewki i pietruszki skutecznie utrudniają przenikanie wilgoci i wzrost rośliny. To właśnie przez nie kiełkowanie koperku trwa od 20 do 25 dni. Olejki eteryczne możemy jednak w prosty sposób usnąć z ziaren.

Wystarczy, że zastosujemy prostą metodę z namaczaniem ziaren w wodzie. Niektórzy stosują również sposób z popiołem drzewnym, inni sadzą nasiona do wilgotnej gleby. Dzięki metodzie z namaczaniem ziaren, kiełkowanie koperku rozpoczyna się już po 4 dniach.

 

Tej mikstury używają tylko najlepsi plantatorzy truskawek. Co roku zbierają największe i najsłodsze owoce

Namocz nasiona koperku w wodzie, a posadzone w glebie wykiełkują już po 4 dniach

Znacznie przyspieszysz wzrost koperku, kiedy zastosujesz prostą metodę z moczeniem nasion. Nasiona koperku włóż do materiałowego woreczka lub gazy i zwiąż. Woreczek zanurz w wodzie o temperaturze 50- 60 stopni i odstaw na 2 minuty. 

Następnie przełóż woreczek do naczynia z zimną wodą i odstaw na 2 dni. W tym czasie kilkukrotnie wymieniaj wodę. Nasiona wysusz i posadź. Dzięki tej metodzie kiełkowanie koperku nastąpi już po 4 dniach.

młody koperek.jpg
canva/Yulia Bilousova

Kiełkowanie koperku przyspieszysz również dwiema innymi metodami

Aby przyspieszyć kiełkowanie, możesz opłukać nasiona w ciepłej wodzie, a następnie umieścić je w wodzie z dodatkiem popiołu drzewnego. Na 1 l wody wykorzystaj łyżkę popiołu.

Dobrym sposobem jest także przesypanie suchych nasion do materiałowego woreczka i zakopanie ich w wilgotnej glebie. Po dwóch tygodniach wyjmij nasiona, wysusz i posadź. Koperek również urośnie już po kilku dniach.

Tagi: rośliny
Polecane