Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapisz w kalendarzu, wtedy najlepiej posiać buraki. Tej daty trzymają się wszyscy rolnicy
Adam Moskal
Adam Moskal 04.04.2023 10:42

Zapisz w kalendarzu, wtedy najlepiej posiać buraki. Tej daty trzymają się wszyscy rolnicy

Burak
canva/Deyan Georgiev

Żeby móc pochwalić się ogromnymi plonami buraków, trzeba poświęcić im sporo uwagi. Należy stosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym zbiory będą obfite, jak nigdy dotąd. Każdy rolnik powinien zapisać sobie w kalendarzu najlepszą datę wysiewu tych warzyw. Wtedy jego rośliny wydadzą mnóstwo zdrowych, świeżych i pysznych warzyw. 

Projekt bez tytułu (33).png
canva/LisaIson, Getty Images

Kiedy najlepiej siać buraki?

W kalendarzu każdego rolnika niezależnie czy jest profesjonalistą, czy amatorem, powinna zostać zaznaczona jedna data w przypadku buraków - przełom kwietnia i maja. To właśnie wtedy jest najlepszy czas na wysiew nasion. 

Wtedy gleba osiąga stałą temperaturę około 10 stopni Celsjusza, która jest wymagana, aby nasiona wykiełkowały. Niższe temperatury stwarzają zbyt duże ryzyko przemarznięcia delikatnych zalążków, co może całkowicie zniszczyć Twoją uprawę. 

 

Sanepid pilnie ostrzega, nie kupuj ich w Pepco, Ikei i Castoramie. Nikt nie powinien mieć ich w domu

Pamiętaj o słońcu

Buraki charakteryzuje duża potrzeba światła słonecznego, dlatego stanowisko zacienione nie jest dla nich odpowiednie. Gdy mają dostęp do promieni słońca, rosną znacznie szybciej i zwyczajnie lepiej. Wtedy też są bardziej odporne na choroby. 

Dodatkowo miejsca posiania buraków muszą być dobrze przygotowane. Przed sianiem należy oczyścić je z wszelkich chwastów, należycie nawozić, a także nawodnić. Buraki są roślinami wymagającymi, przez co skrupulatne trzymanie się zasad, terminów i pielęgnacji jest konieczne. 

Nawożenie i podlewanie

Buraki potrzebują do optymalnego rozwoju dużej ilości wody. Przyjęło się, że najlepszym czasem podlewania jest poranek i wieczór, kiedy ryzyko poparzeń słonecznych jest minimalne. Wtedy też parowanie wody jest mniejsze i więcej zostaje jej w gruncie. 

Nawożenie warto zacząć z kolei już jesienią, wtedy glebę powinno się odżywić fosforem i potasem. Jeśli stosujesz nawozy wieloskładnikowe, poleca się odmierzać ich dawki do potrzeb nawożenia samym potasem. Gdy po obliczeniu pojawią się ewentualne niedobory, uzupełnia się je nawozami jednoskładnikowymi. Optymalna zawartość potasu wynosi 175–250 mg/dm3 gleby. 

Tagi: Ogród