Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zapomnij o chemii. Grilla wyczyścisz domowym sposobem
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.05.2023 15:11

Zapomnij o chemii. Grilla wyczyścisz domowym sposobem

czyszczenie grilla domowymi sposobami
Kadr z filmu pochodzi z kanału Jak TO zrobić na YouTube

Czyszczenie grilla w kilka minut? To jak najbardziej możliwe. Zrezygnuj z chemicznych preparatów i szorowania. Ruszt będzie jako nowy, kiedy potraktujesz go mieszanką sody, octu i wody. Mikstura błyskawicznie usunie wszelkie zabrudzenia.

Czyszczenie rusztu bez detergentów i szorowania

Czyszczenie grilla nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak jest absolutnie niezbędne przed każdym przygotowywaniem posiłków. Po grillowaniu na ruszcie osadza się tłuszcz i przypalone resztki jedzenia. 

Pod wpływem wysokiej temperatury związki te zaczynają wydzielać rakotwórcze substancje. To właśnie dlatego ruszt musi być dokładnie czyszczony za każdym razem. Zapomnij jednak o chemicznych środkach i szorowaniu szczotką.

Grilla wyczyścisz błyskawicznie przy pomocy produktów, które znajdują się w Twojej kuchni. Najlepszym sposobem jest mieszanka octu, wody i sody. Gorący ruszt wyczyścisz także przy pomocy cebuli i soli kuchennej.

To nie Romanowska miała zastąpić Dowbor. Miszczak chciał inaczej Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami

Domowy środek do czyszczenia rusztu. Będzie jak nowy

Mocno przybrudzony ruszt wyczyścisz błyskawicznie przy pomocy mieszanki, którą przygotujesz z 3 składników. Do pojemnika wlej pół szklanki wody, pół szklanki octu białego i wsyp całe opakowanie sody oczyszczonej.

Całość dokładnie wymieszaj. Miksturą nasącz gąbkę do mycia naczyń i szorstką warstwą energicznie pocieraj ruszt. Po chwili przetrzyj ruszt ręcznikiem papierowym. Będzie wyglądał jak nowy, a po wszelkich zabrudzeniach nie będzie nawet śladu.

Teraz możesz już śmiało przygotować ulubione potrawy z grilla. Ruszt jest nie tylko czysty, ale i zdezynfekowany. Grillowanie będzie przyjemne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

grill.jpg
canva/KaboomPics.com z Pexels

Ekologiczne czyszczenie grilla? Zastosuj cebulę lub sól

Ciepły ruszt możesz doczyścić także cebulą lub kuchenną solą. Cebulę przekrój i pocieraj nią ruszt, aż brud całkowicie zniknie. Bardzo skuteczna jest także zwykła sól. 

Ruszt rozłóż na folii aluminiowej i obficie oprósz produktem. Następnie wstaw do nagrzanego do 200 stopni C piekarnika i nagrzewaj, aż sól zbrązowieje. Ruszt przetrzyj gąbką. Po zaschniętych jedzenie nie będzie śladu.

Jak widzisz, są ekologiczne sposoby na wyczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonego grilla. Wykorzystaj je zamiast kupować drogie i chemiczne detergenty, które nie są dla nas zupełnie obojętne.