Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.05.2023 15:14

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami

żółknięcie liści ogórka
Fot. canva/Yechcenii Orlov

Dbasz o ogórki, podlewasz, nawozisz, a mimo to widzisz, że coś zaczyna się z nimi dziać? Żółknięcie liści ogórka to bardzo częsta przypadłość. Zamiast chemicznych oprysków, zastosuj ekologiczny środek, który pozbędzie się chorób warzyw i dodatkowo wzmocni ich systemy korzeniowe.

Zwyczajna woda utleniona, którą można znaleźć w niemal każdej domowej apteczce, świetnie radzi sobie z żółknięciem liści ogórka. Zdradzamy, jak możesz ją wykorzystać. 

Nie ma lepszego środka na ogórki

Nadtlenek wodoru, czyli po prostu woda utleniona to produkt, który powinien znaleźć się nie tylko w każdej, domowej apteczce. Ten tani środek do dezynfekcji ran doskonale radzi sobie także z chorobami roślin ogrodowych, w tym ogórków.

Żółknięcie liści ogórka najczęściej jest efektem działania drobnoustrojów. Ogórki narażone są na choroby bakteryjne i grzybicze, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawożenie i regularne opryski. Wtedy warzywa i ich systemy korzeniowe będą silniejsze bardziej odporne na choroby.

Na żółknięcie liści ogórka możesz kupić gotowe nawozy, jednak gorąco zachęcamy do przetestowania całkowicie ekologicznego i bezpiecznego środka, jakim jest woda utleniona. Nadtlenek wodoru ma pozytywny wpływ na wszystkie warzywa i rośliny ogrodowe, a kosztuje grosze.

Żaden chwast – to zioło jest bezcenne. Koi stres i nerwy Gospodynie szaleją na jej punkcie. Kupują skrobię kartonami

Wylecz ogórki domowymi sposobami

Jeśli zauważysz żółte liście na ogórkach, działaj od razu. Na początku usuń je z rośliny, żeby choroba się nie rozprzestrzeniała. Następnie wykonaj roztwór z wykorzystaniem wody utlenionej. Na 1 l wody wlej 20 ml 3% wody utlenionej i wymieszaj.

Miksturę wlej do pojemnika z atomizerem i zrób mocny oprysk. Warto również podlać nim roślinę, aby pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów z gleby. Oprysk wykonuj dwa razy w tygodniu z samego rana, późnym wieczorem lub w pochmurne dni.

Woda utleniona w połączeniu z silnym działaniem promieni słonecznych poparzy delikatne liście. Oprysk możesz stosować także w celach profilaktycznych. W tym przypadku wystarczy 1 podlewanie raz w tygodniu.

ogórki.jpg
canva/IrinaChevzik

Jak działa oprysk z wody utlenionej?

Nadtlenek wodoru wykazuje bardzo silne właściwości odkażające. Doskonale radzi sobie z bakteriami, grzybami i innymi drobnoustrojami, które atakują nasze rośliny. Ten naturalny środek dodatkowo zwiększa odporność warzyw na choroby, wzmacnia ich systemy korzeniowe. 

Przyspiesza także wzrost sadzonek i wzbogaca glebę o tlen. Opryski wodą utlenioną warto przeprowadzać regularnie. Działają nie tylko na ogórki, ale również na inne warzywa i owoce, między innymi pomidory, paprykę, maliny i drzewka pestkowe.

Tagi: Rośliny