DomekIOgrodek.pl
Żeleźniak

pixabay/Hans

Żeleźniak – uprawa, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Żeleźniak dzięki swojej oryginalnej urodzie stanowi ozdobę każdego ogrodu. W naturalnych warunkach możemy go spotkać najczęściej w górach, w rejonach Turcji oraz Chin. Dowiedz się jak należy prawidłowo uprawiać i pielęgnować roślinę oraz poznaj jej najczęściej występujące odmiany.Żeleźniak – charakterystyka rośliny


Żeleźniak osiąga około 1 metra wysokości. Charakteryzuje się wzniesionymi oraz sztywnymi łodygami, z których wyrastają kwiaty. Zabarwienie kwiatów zależy od odmiany rośliny. Popularną odmianą jest np. żeleźniak żółty, który odznacza się kwiatami o żółtej barwie. Łodygi oraz liście wyróżnia włoskowata struktura.Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować żeleźniaka?


Roślina preferuje nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru miejsca. Do posadzenia zaleca się użycie przepuszczalnej, wapiennej gleby o zasadowym bądź obojętnym odczynie pH. Roślina źle znosi nadmiar wody. Młode egzemplarze nie lubią zbyt niskich temperatur, dlatego w okresie zimowym należy odpowiednio je zabezpieczyć przed mrozem. Z wiekiem nabierają odporności na minusowe temperatury. Najlepszym terminem do sadzenia w ogrodzie jest okres wiosenny bądź wczesna jesień. Młode sadzonki należy regularnie podlewać. Starsze okazy nie wymagają tak regularnego podlewania. Należy je nawadniać jedynie w okresie długiej suszy. Można też stosować nawożenie rośliny. Najlepiej nawozić około 1-2 razy w sezonie używając preparatów wieloskładnikowych.Żeleźniak – czy można go rozmnażać?


Roślinę możemy rozmnażać. Pierwszy sposób stanowi podział na kępy. Taki podział najlepiej wykonać w okresie wiosennym lub po przekwitnięciu rośliny. Drugą metodę stanowi rozmnażanie za pomocą nasion. Wysiewa się je do doniczek w okresie późnej zimy. Powinny mieć one dostęp do światła oraz znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni C. Zamiast umieszczenia nasion w donicy możemy posiać roślinę w ziemi w okresie późnej wiosny. Przed posianiem zaleca się moczenie nasionek w wodzie przez około 24 godziny.Najczęściej uprawiane gatunki żeleźniaka


W Polsce możemy spotkać kilka interesujących gatunków żeleźniaka. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się, m.in.:
Żeleźniak żółty – osiąga od około 50 do 100 cm wysokości, wyróżnia się długimi, sercowatymi liśćmi (mającymi około 20 cm długości) oraz wargowymi kwiatami, które zebrane są w kwiatostany, okres kwitnienia przypada od czerwca do września, liście oraz pędy charakteryzuje włoskowata struktura.

Żółte kwiaty do ogrodu

Żółte kwiaty w ogrodzie – popularne gatunki

CZYTAJ DALEJ


Żeleźniak kaszmirski – jego wysokość wynosi około 100 cm, cechują go kwiaty o liliowym zabarwieniu, okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.
Żeleźniak krzewiasty – osiąga około 100 cm wysokości, posiada zielone liście o matowej strukturze, wyróżnia się kwiatami o żółtym zabarwieniu, okres kwitnienia przypada od czerwca do września.


Żeleźniak bulwiasty – jego wysokość wynosi około 120 cm, natomiast szerokość około 100 cm, wyróżnia się liśćmi o ciemnozielonej barwie oraz ząbkowanej obwódce, posiada kwiaty w kolorze fioletowym, okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia, natomiast jego kwiaty nawet po przekwitnięciu zachowują właściwości dekoracyjne.
Żeleźniak samoski – osiąga około 100 cm wysokości, posiada kwiaty wyróżniające się wielobarwnością (ich górna część przybiera szarozieloną barwę, natomiast dolna część purpurowy bądź różowy kolor), okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.Żeleźniak – zastosowanie


Roślina przede wszystkim służy jako ozdoba każdego ogrodu. Zaleca się jej sadzenie w większych skupiskach. Można go sadzić również w towarzystwie innych gatunków. Ładnie komponuje się z takimi roślinami jak np. gęsiówka kaukaska, malwa czy żagwin ogrodowy. Może być także stosowany jako roślina okrywowa. Przyschnięte pędy kwiatostanów używa się do tworzenia różnorakich kompozycji oraz ozdób, natomiast świeże kwiatostany idealnie prezentują się jako cięty kwiat. Czasami roślinę stosuje się także jako żywopłot, gdyż charakteryzuje się ona gęstością oraz szybkim rozrostem. Aby uzyskać bujny i zdrowy żywopłot, należy zapewnić odpowiednie warunki uprawowe oraz stosować zabiegi pielęgnacyjne.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >