Ogród zimą
Wikimedia Commons/David (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 3 Grudnia 2020

Pielęgnacja ogrodu w grudniu - zabezpiecz rośliny

Grudzień raczej nie kojarzy się z miesiącem wytężonych prac ogrodniczych. To jednak nie oznacza, że mamy porzucić nasz zielony zakątek i wygodnie rozsiąść się przy kominku. Trzeba przecież odpowiednio zabezpieczyć rośliny, aby bezpiecznie oczekiwały na wiosnę - a gdy ona w końcu nadejdzie, twój ogród będzie zachwycać dorodnymi kwiatami i soczystą roślinnością.

Grudzień to miesiąc, w którym prac ogrodniczych nie ma za wiele. W końcu nie jest to okres wzrostu większości naszych roślin. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie o naszym zielonym zakątku zapomnieć! Trzeba w końcu zabezpieczyć go na zimę i przygotować do bezpiecznego oczekiwania na wiosnę.

Zapewnij bezpieczeństwo roślinom ozdobnym

Kolumnowe odmiany iglaków obwiążmy sznurkiem tak, aby śnieżny puch nie odkształcił ich gałęzi. Jeśli na nasze pędy spadnie zbyt dużo śniegu, fragmenty roślin iglastych mogą się nawet odłamać, dlatego odpowiednie związanie jest tak ważne.

Inne wrażliwe gatunki warto osłonić agrowłókniną albo chochołami wykonanymi ze słomy.

Jeśli w twoim ogrodzie występują rabaty, pamiętaj o dosypaniu ściółki pod gatunki krzewów i bylin, które charakteryzują się brakiem odporności na mróz.

Rośliny użytkowe też wymagają twojej opieki

Jeśli jesteś posiadaczem roślin owocowych, koniecznie podetnij ich pędy tak, żeby przygotować je na wiosnę na zrazy do szczepienia. Rośliny przesadźmy do drewnianych skrzynek z piaskiem i przechowajmy przez zimę w chłodnej piwnicy - oznaczmy gatunki, żeby rozpoznać dane rośliny, gdy wyciągniemy je do posadzenia w następnym roku.

Kolejna ważna kwestia przy drzewach owocowych to bielenie mlekiem wapiennym pni i konarów. Zabezpieczymy w ten sposób korę przed pękaniem pod wpływem zmian temperatury między dniem a nocą.

W sytuacji, gdy będzie utrzymywać się temperatura powyżej zera, możemy zacząć wysiewać nasiona kopru, pietruszki czy pasternaku, które dadzą nam wczesne plony.

A co z trawnikiem i oczkiem wodnym?

Jeśli mamy w swoim ogrodzie oczko wodne, w którym pływają ryby, nie możemy dopuścić do całkowitego zamarznięcia naszego zbiornika - nasi wodni przyjaciele przecież potrzebują tlenu. Warto więc zamontować tzw. sztuczny przerębel, który możemy samodzielnie zainstalować.

W kwestii trawnika nie można zbyt wiele zrobić. Ważne jest, żeby nie udeptywać naszej murawy, gdy pokryje ją śnieg, gdyż może to skutkować uformowaniem się na niej lodowej skorupy.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News