DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Złotlin japoński – jak uprawiać i pielęgnować?
pixabay/jmp71

Złotlin japoński – jak uprawiać i pielęgnować?

20 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Złotlin japoński to efektowna roślina z kwiatami o żółtym zabarwieniu. Należy do rodziny różowatych, natomiast krajem jego pochodzenia są Chiny oraz Japonia. Poznaj zasady uprawy oraz pielęgnacji tego pięknego krzewu.

Złotlin japoński – charakterystyczne cechy

Złotlin japoński jest krzewem ozdobnym, który osiąga wysokość maksymalnie 3 metrów. Wyróżnia się pięknymi, żółtymi kwiatami, których średnica wynosi około 3 cm. Kwiaty posiadają charakterystyczną, pełną strukturę, dlatego porównuje się je do małych pomponików. Roślina odznacza się także jajowatymi liśćmi osiągającymi długość około 6 cm. Ponadto posiadają ząbkowane brzegi. Zielone liście w okresie jesiennym zmieniają kolor, przybierając żółtawe zabarwienie. Jest to roślina często spotykana w naszych ogrodach bądź parkach, dzięki swojej efektownej budowie oraz rozłożystości.

Odmiany złotlinu japońskiego

Najczęściej spotyka się trzy podstawowe odmiany krzewu. Wśród nich wyróżnia się: złotlin japoński „Picta” – posiada pojedyncze kwiaty oraz szarozielone liście wyróżniające się białymi przebarwieniami, osiąga wysokość około 1-1,5 metra, złotlin japoński „Golden Guinea” – posiada duże kwiaty o kremowym zabarwieniu, osiąga wysokość około 1,5 metra, złotlin japoński „Plenifora” – odznacza się pełnymi kwiatami o średnicy około 3 cm, osiąga wysokość około 1,5-2 metra.

Jak uprawiać i pielęgnować złotlin japoński?

Roślina najlepiej odnajduje się w słonecznym bądź półcienistym miejscu, które należy osłonić przed wiatrem. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna oraz wilgotna. Zaleca się sadzenie krzewu w okresie wiosennym. Sadzone rośliny należy ustawić w około 2 metrowej odległości. W przypadku sadzenia żywopłotu odległość może być mniejsza. Można go sadzić po kilka egzemplarzy, w luźnych grupach bądź pojedynczo. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ roślina nie lubi suszy. Nadmierna suchość prowadzi do obumarcia krzewu. W celach pielęgnacyjnych można co jakiś czas stosować wieloskładnikowe bądź organiczne nawozy. W przypadku zaobserwowania pojawienia się odrostów korzeniowych przeprowadza się ich karczowanie. Najlepszym okresem na przeprowadzenie tego zabiegu jest wiosna, ponieważ chroni młode rośliny przed przemarznięciem. Złotlin japoński jest dość odporny na choroby oraz szkodniki.

Jak przycinać złotlin japoński?

Roślina wymaga cyklicznego przycinania w celu dobrego rozwoju. Gwarantuje ono coroczne kwitnienie. Z reguły złotlin japoński kwietnie na jednorocznych oraz dwuletnich pędach. Co roku należy go przycinać stosując usunięcie starszych pędów oraz niektórych pędów dwuletnich. Należy również usunąć pędy uszkodzone, schorowane, wątłe oraz takie, które wrastają do wnętrza korony. Taki zabieg wykonuje się po kwitnieniu, natomiast na wiosnę można przeprowadzić uzupełniające cięcie w celach pielęgnacyjnych. Uszkodzone pędy należy przyciąć nad zdrowym pąkiem, przy ziemi.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy