Zrób to z firankami zaraz po praniu. Nie będziesz musiała ich prasować, będą idealnie gładkie
Firanki to elegancki, ale jednocześnie prosty element dekoracyjny naszego domu. Nadaje pomieszczeniom uroku, ale przede wszystkim sprawia, że te stają się bardziej przytulne, a domowa atmosfera jest jeszcze bardziej wyczuwalna. Aby zadbać o firanki, które będą się świetnie prezentować w towarzystwie okien i dodatków ustawionych na parapecie potrzeba należycie o nie zadbać. My powiemy Wam jak to zrobić.
Jak poprawnie prać firanki?
Zdawać by się mogło, że pranie firanek to banalna rzecz. Nic bardziej mylnego. Firanki to delikatna ozdoba, o jaką trzeba należycie zadbać. Im delikatniejszy materiał, tym podatniejsze są na wszelkie czynniki zewnętrze i mogą się szybciej uszkodzić. Mogą być również podatne na wirowanie, co spowoduje pojawienie się trudnych do usunięcia zagięć.
Firanki możemy prać zarówno ręcznie, jak i z pomocą pralki. Trzeba pamiętać, aby stosować się ściśle do zaleceń producentów, gdyż niektóre materiały wymagają zmniejszenia obrotów wirowania, czy niższej temperatury.
Jednak to, czy firanki będą się gnieść, zależy w dużej mierze do materiału, z jakiego zostały wykonane. Dlatego tak ważne jest, aby mieć tego świadomość. Warto, przed zakupem, w łatwy sposób sprawdzić materiał, z jakiego wykonano firankę. Wystarczy zgnieść w dłoni jej fragment i patrzeć, jak zachowuje się tkanina po jej wypuszczeniu z pięści. Jeśli dostrzeżemy, nawet niewielkie zagniecenia, to jest spora szansa, że podczas prania również się pojawią.
Nie każdy z nas przepada za prasowaniem , dlatego poniżej przedstawiamy prosty sposób jak prać firanki, aby się nie gniotły:
-
przede wszystkim wkładaj do pralki firanki, które uprzednio złożono w kostkę,
-
bęben pralki powinien być naładowany w 1/3, dzięki temu firana będzie miała więcej miejsca i swobodę w przemieszczaniu się w jego wnętrzu,
-
niektóre nowsze pralki posiadają funkcję prania firanek , więc należy z niego korzystać. Jeśli Twoja pralka go nie posiada ustaw pranie ręczne ,
-
pamiętaj, aby używać dedykowanych do firanek płynów. Możesz również dodać nieco tego do zmiękczania tkanin. Przy okazji zapobiegniesz elektryzowaniu się materiału,
-
nie nastawiaj pralki na wysokie obroty, zostaw je maksymalnie na 400 obrotów. Nie wyjmuj firanki od razu, niech wyschnie w środku,
-
jeśli chcemy przywrócić biel firankom, bez sztucznych detergentów można skorzystać z soli, sody oczyszczonej, octu albo soku z cytryny.
Suszenie firanek po wyschnięciu
Suszenie firanek różni się od siebie. Wszystko zależne jest od tego, z czego zostały wykonane firanki.
Te wykonane z naturalnego materiału zawsze susz na suszarce. Dzięki temu zniwelujemy pojawianie się zagięć. Chcąc przyspieszyć proces suszenia, wystarczy złożyć firankę na jak najmniejszą ilość warstw. Pamiętaj, aby uprzednio podłożyć ręcznik. Unikniesz śladów, jakie mogą pozostawić pręty od suszarki.
Firanki wykonane ze sztucznych materiałów, zaraz po praniu zawieś na karniszu. Potrzebujemy jeszcze mokrą firanę lub firanki zawiesić na karniszu. Jeśli nadal kapie z nich woda najlepiej przesunąć je na jedną stronę i podłożyć pod nie ręcznik. Najlepiej taki dobrze wchłaniający wodę.
Taki trik pozwoli nawilżyć pomieszczenie, w którym zawiesiliśmy firanki, a przy okazji same rozprostują się od swojego ciężaru. Jak wiadomo, woda zwiększa objętość materiału. Do tego nie musimy się martwić, że tkanina ulegnie zagnieceniom.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
-
Tłumy pobiegną do Lidla. Pościel za grosze, takiej oferty nikt się nie spodziewał
-
Tak wydłużysz życie ściętych kwiatów. Nie opadną i nie zwiędną w wazonie