Kwiaciarka odżywia tym orchideę i skrzydłokwiat. Darmowy patent zapełnia je kwiatami
Troska o rośliny w domowym zaciszu nie jest niczym nowym dla osób, które uwielbiają się nimi otaczać. Zawsze starają się, aby otrzymywały od nich to, co najlepsze. Dzięki temu mogą podziwiać ich piękno, zwłaszcza jeśli zaczynają kwitnąć. Dzisiaj podpowiemy, co zrobić, jeśli chcemy, aby nasze rośliny zakwitały jeszcze piękniej, a nawet wcześniej!
Nawóz ze skórki od banana
Banany poza byciem słodkim przysmakiem, mogą zostać użyte jako składnik nawozu do roślin. A właściwie, to ich skórki. Te są bogate w wapń, siarkę, kwas krzemowy oraz magnez. Posiadają także potas i fosfor.
Jeśli kupujemy banany, które nie pochodzą z hodowli ekologicznych, warto takie skórki uprzednio namoczyć w roztworze z sodą oczyszczoną (2 łyżeczki na 1 litr letniej wody). Zabieg ten pozwoli zneutralizować szkodliwe dla roślin substancje chemiczne. Skórki powinny moczyć się w takim roztworze minimum 10 minut.
To ostatni moment na sianie marchewki. Użyj 1 triku, plony będą ogromneJak przygotować skórkę z bananów jako nawóz do roślin?
Istnieje kilka sposobów nawożenia roślin skórkami z bananów:
- Suszymy je, miażdżymy, a następnie zakopujemy w ziemi. Najlepiej podczas przesadzania, żeby znalazły się blisko korzeni rośliny doniczkowej. Można już wcześniej przygotować taki nawóz: na 2-3 tygodnie przed przesadzaniem. Do tego czasu skórki się nieco rozłożą i wstępnie zaczną użyźniać glebę.
- Wkładamy świeże skórki od banana do szklanego słoiczka, po czym zalewamy 1 litrem ciepłej wody. Odstawiamy, najlepiej w zaciemnionym miejscu na około 1-2 dni. Roztwór rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. Możemy nim podlać również rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie.
- Zrobić z nich nawóz w proszku. Najpierw oczyszczamy je bardzo dokładnie z miąższu, a następnie suszymy — na słońcu, kładąc na parapecie, w piekarniku lub przy pomocy specjalnej suszarki do owoców i warzyw. Gdy tylko skórki wyschną, musimy je rozdrobnić z pomocą młynka, albo moździerza. Mając sproszkowany nawóz, sypiemy go do doniczki (1-2 łyżeczki na doniczkę). W ten sposób odżywiamy rośliny raz na 3-4 tygodnie.
Jak wykorzystać skórkę od banana w ogrodzie?
Możemy wykorzystać skórki do stworzenia gnojówki. Chcąc stworzyć taką gnojówkę, musimy zalać skórki banana wodą i odstawić na około dwa tygodnie. Najlepiej z dala od domu, gdyż nieprzyjemnie pachnie. Po upłynięciu wyznaczonego czasu rozcieńczamy roztwór w proporcjach 1:10. Wtedy możemy podlewać rośliny w naszym ogrodzie.
Skórki z bananów nadają się do wykorzystania jako kompost. Dzięki temu, że szybko ulegają fermentacji w wysokiej temperaturze, to szybciej wzbogacą glebę składnikami mineralnymi.
Warto wykorzystać je do ściółkowania roślin, ale potrzebna nam będzie ich spora ilość. Skórki rozdrabniamy, ususzamy lub pieczemy, a następnie obsypujemy roślinki. Taka ściółka powinna mieć koło kilku centymetrów grubości. Pozwoli to ograniczyć wzrost m.in. chwastów, a nawet zapobiegnie parowaniu wody z gleby.