Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 21.03.2023 11:06

Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu

Pryskanie drzewek
Fot. YouTube/Przydatna telewizja

Mszyce to małe owady, które potrafią przysporzyć sporo problemów, a walka z nimi w ogrodzie nie jest wcale taka łatwa, jakby się wydawało. Wielu z nas wydaje mnóstwo pieniędzy na specjalistyczną chemię, która nie jest obojętna dla naszych roślin i naszego zdrowia.

Zamiast takich preparatów, polecamy przygotować opryski w pełni ekologiczne i bezpieczne. Działają przy tym lepiej, niż chemia ze sklepu! Opowiemy o nich w dzisiejszym artykule.

Pieprz cayenne na mszyce

Naturalnym środkiem odstraszającym mszyce jest pieprz cayenne. Posiada w swoim składzie toksyczne dla mszyc alkaloidy, które atakują ich układ nerwowy. Nie jest trudno przygotować taki roztwór z pieprzem cayenne.

Potrzebujemy do tego 25 g pieprzu cayenne oraz pół litra wrzątku. Dodajemy przyprawę do wody, a następnie gotujemy. Na 4 godziny odstawiamy do zaparzenia. Gdy roztwór ostygnie, rozcieńczamy go w 5 litrach wody i przelewamy do butelki ze zraszaczem. 

Można już spryskać zagrożone mszycami rośliny. Najlepiej robić to wieczorem i nie wolno stosować takiego roztworu na ogórkach.

Pieprz Cayenne.png

Za żadne skarby nie wyrzucaj obierek ziemniaków. Wrzuć je do czajnika i zagotuj wodę, efekt zdumiewa

Wywar z cebuli, czosnku oraz mniszka lekarskiego

Cebula, czosnek oraz mniszek lekarski mogą również skutecznie wesprzeć nas w walce z mszycami. Do stworzenia z nich wywaru potrzebujemy dodać je do 5 litrów w wody w ilości: 100 g ząbków czosnku lub pociętej cebuli (gotowanych przez około 30 minut) albo 200 g liści mniszka lekarskiego (wcześniej listki należy namoczyć na około 2 - 3 godziny). 

W przypadku cebuli wywar gotujemy około 30 minut, czosnek odstawiamy na 24 godziny w ciepłym miejscu - mniszek lekarski odstawiamy na 3 godziny. Gotowy wywar można używać od razu na rośliny i nie trzeba go rozcieńczać z wodą.

Wyciąg z rumianku i aksamitki

Wyciąg z rumianku i aksamitki to kolejny sprytny sposób na szkodniki. Na taki wyciąg potrzebujemy suszonych kwiatów rumianku w ilości 300 gramów. Dodajemy do nich wody, aż do przykrycia, a następnie podgrzewamy, nie gotujemy. Jeśli chcemy, możemy dorzucić nieco mydła ogrodniczego do wyciągu. 

Po podgrzaniu czekamy, aż ostygnie, aby rozcieńczyć go w stosunku 1:10. Dopiero wtedy możemy spryskać nim rośliny zaatakowane przez mszyce.

W przypadku wywaru z aksamitki potrzebujemy pół kilograma suszu z aksamitek. Dodajemy do nich 5 litrów wody i odstawiamy na około 48 godzin. Po tym czasie możemy spryskać to zielone dobro natury, które zostało zaatakowane przez mszyce.


Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Przydatna telewizja” na YouTube.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10