Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > To ostatni moment na sianie marchewki. Użyj 1 triku, plony będą ogromne
Adam Moskal
Adam Moskal 21.03.2023 14:57

To ostatni moment na sianie marchewki. Użyj 1 triku, plony będą ogromne

marchew
Fot. YouTube/ogród na co dzień

Samodzielna uprawa warzyw daje nie tylko mnóstwo radości z doglądania swoich upraw - pozwala ona na jedzenie własnych produktów rolnych, które pozbawione są chemii. 

Sianie marchewki nie jest skomplikowane, jednak trzeba się pospieszyć. Niżej zdradzamy jaki moment na sianie marchewki jest najlepszy. 

Sianie marchewki z rzodkiewką

Marchewka doskonale rośnie obok rzodkiewki z kilku powodów. Przede wszystkim rzodkiew wschodzi kilkanaście dni szybciej od marchewki, dzięki czemu wyznacza rzędy, w których rosną obie rośliny. Łatwiej jest dzięki temu rozpoznać, w których miejscach posiało się marchew. 

Nie ma także różnicy w plonowaniu obu roślin pomiędzy posadzeniem ich wspólnie, a osobno. To dobra metoda na sianie w małych ogrodach, gdzie miejsce jest ograniczone. Co więcej, rzodkiewka wypuszcza szybciej korzenie, spulchniając glebę, co marchewka bardzo lubi. 

 

Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu

Kiedy siać marchewkę?

Najlepszym momentem na sianie marchewki jest ostatni tydzień marca, ale tylko w przypadku, kiedy nie ma już ryzyka dużych mrozów. Marchewka jest stosunkowo wytrzymałą rośliną i chwilowe niskie temperatury nie są jej straszne. Jeśli ostatni tydzień marca jest chłodny, kwiecień też się sprawdzi. 

Ostatni tydzień marca jest ostatnią chwilą na sianie, aby móc cieszyć się szybkimi i ogromnymi zbiorami. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-21T143720.933.png
canva/Chemlamp, Getty Images

Jak siać marchewkę z rzodkiewką?

Nasiona marchewki i rzodkiewki rozsypuje się w tym samym rzędzie, najpierw sypiąc jeden gatunek nasion, a następnie drugi. Optymalną głębokością wysiewu jest około 1 cm, ponieważ inaczej korzenie rzodkiewki zniekształcają się, a marchewka o wiele gorzej wschodzi. 

Po posianiu warto zaczekać z przysypywaniem kompostu. Zwabia on bowiem połyśnicę marchwiankę, która jest groźnym szkodnikiem marchwi. Wygryza ona dziury w korzeniach, co bardzo negatywnie wpływa na rozwój rośliny. 

 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „ogród na co dzień” na YouTube