Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tej mikstury używają tylko najlepsi plantatorzy truskawek. Co roku zbierają największe i najsłodsze owoce
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.03.2023 18:24

Tej mikstury używają tylko najlepsi plantatorzy truskawek. Co roku zbierają największe i najsłodsze owoce

Domowy nawóz do truskawek
canva/Horten123

Już dzisiaj zacznij podlewać krzaki domowym nawozem do truskawek z popiołu drzewnego. Gdy na dworze zrobi się cieplej, koniecznie wykorzystaj nawóz drożdżowy, który przygotujesz z czerstwego chleba. Duże, słodkie i soczyste owoce są gwarantowane.

Drożdże, popiół drzewny i jodyna. Wypróbuj te nawozy, a truskawki będą duże i bardzo słodkie

Podlewanie truskawek nawozem przygotowanym z czerstwego, sfermentowanego chleba przynosi niemal natychmiastowe efekty. Drożdże, które są w pieczywie dostarczają roślinom wielu wartości odżywczych, w tym potasu i witamin z grupy B. 

To właśnie dzięki tym składnikom truskawki rosną błyskawicznie, a owoce są soczyste i słodkie. Świeże drożdże działają także przeciwgrzybiczo, więc chronią truskawki przed chorobami. Domowy nawóz do truskawek stosujemy, gdy na dworze zrobi się cieplej. 

Drożdże potrzebują wyższej temperatury, aby mogły działać. Domowy nawóz do truskawek z chleba możemy stosować zamiennie z nawozem z popiołu drzewnego. Nawóz jest bogatym źródłem fosforu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i szybkiego wzrostu roślin.

Jeśli jednak truskawki zachorują, zamiast sięgać po chemię, przygotujmy nawóz z jodyny rozcieńczonej wodą. Działa niemal od razu. Domowe nawozy do truskawek są tanie i bardzo skuteczne. 

Rozgnieć, wymieszaj z olejem i wlej do kopca kreta. Od razu ucieknie ze swoich nor

Nawóz do truskawek z wody i czerstwego chleba. Wzmacnia rośliny, a owoce są przepyszne

Przygotuj nawóz z bochenka czerstwego chleba i ciepłej wody w proporcji 1:2. Chleb zalany wodą przykryj i odstaw na tydzień. Po tym czasie miksturę rozcieńcz wodą w stosunki 1:10. Domowym nawozem podlewaj krzaki truskawek, a owoce będą duże i słodkie. 

Najlepsze efekty uzyskasz, kiedy podlejesz krzaki, gdy na dworze będzie już cieplej. Wczesna wiosna z przymrozkami i niską temperaturą sprawi, że drożdże przejdą w stan hibernacji, a nawożenie nie przyniesie efektu.

truskawki.jpg
canva/semakokal

Nawóz do truskawek z popiołu i jodu. Na szybszy wzrost i choroby

Filiżankę popiołu wymieszaj z litrem wrzącej wody, a następnie wlej 9 l wody z kranu. Mieszanką podlewaj krzaki w ilości 1,5 l na metr kwadratowy.  W kwietniu możesz dodatkowo posypać krzaki popiołem w ilości 100 g na metr bieżący. 

Popiół dostarczy wielu cennych składników odżywczych, w tym potasu. Przyspieszy wzrost roślin i zwiększy zbiory. Na choroby truskawek sprawdzi się natomiast nawóz z jodu. 5 kropli jodyny rozpuść w 10 l wody. Oprysk wykonaj dwukrotnie przed samym kwitnięciem, w odstępie 12 dni.

Tagi: Rośliny
Cudowny sposób na mrówki w domu jest banalnie prosty. Trzeba zrobić tylko jedną rzecz
Mrówki w domu
Mrówki w domu
Mrówki w domach nigdy nie są mile widziane. Nie tylko polują na jedzenie, tym samym je dla nas zanieczyszczając - dodatkowo niszczą podłogi, ściany czy meble. Jeśli masz z nimi problem w swoim domu, mamy dla Ciebie doskonałe wieści. Z poniższymi poradami pozbędziesz się ich w mgnieniu oka. Mrówki wędrują do ludzkich domów w poszukiwaniu wygodnego schronienia, a także łatwo dostępnego jedzenia. Często idealny dla nich pokarm po prostu leży na blacie kuchni czy spada i ukrywa się w różnych zakamarkach. Takie warunki są idealne dla zakładania kolonii przez mrówki.
Czytaj dalej
Po posadzeniu ich w ogrodzie nornice przestaną być problemem. Szkodniki uciekną w popłochu
Po posadzeniu ich w ogrodzie nornice przestaną być problemem. Szkodniki uciekną w popłochu
Jak pozbyć się nornic? Zapomnij o trutkach i przekopywaniu ogrodu. Nornice wypłoszysz dzięki niektórym roślinom. Ich zapach drażni szkodniki, które szybko znajdą sobie inne miejsce. Skuteczne są również inne metody jak sypanie cynamonu, czy odstraszacze dźwiękowe. Niektórzy zabezpieczają rośliny specjalną siatką lub przekopują cały ogród. To bardzo czasochłonne zajęcia. Inni stosują środki chemiczne. Środki te szkodzą nie tylko nornicom, ale i innym zwierzętom ogrodowym, ptakom, a nawet psom i kotom. Jak pozbyć się nornic? Szkodniki wypłoszymy w bardzo prosty sposób, nie szkodząc środowisku i nie tracąc na to dużo czasu i nakładu pracy.Jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się nornice, wystarczy, że posadzimy w nim rośliny, których zapach jest dla nornic odstraszający. Podobnie działa między innymi mielony cynamon lub suszone pędy bluszczu. Jak pozbyć się nornic? Mamy jeszcze 3 skuteczne metody.
Czytaj dalej