Któż z nas nie chciałby się cieszyć słodkimi truskawkami? Niestety, te zwłaszcza podczas pierwszych zbiorów bywają kwaśne i zdecydowanie mniej soczyste, niż byśmy tego chcieli.Na czym polega problem? Niekoniecznie są to błędy pielęgnacyjne. Panaceum na kwaśne truskawki okazuje się jeden płynny nawóz, który z łatwością przygotujecie w zaciszu swojego domu.
O zaletach gnojówki z pokrzywy powiedziano już wiele. W naszych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o jej korzystnym wpływie na uprawę warzyw. Jak się jednak okazuje, pokrzywa to nie wszystko.W drugiej fazie wzrostu roślin warto zastosować inny naturalny nawóz, równie skuteczny w stymulacji wzrostu, a dodatkowo pomocny w walce ze szkodnikami. Jak przygotować gnojówkę z żywokostu?
Chwasty w ogrodzie to prawdziwa zmora ogrodników. Walka z nimi przyprawia o niemały zawrót głowy, a ich wytępienie na dłużej niż kilka tygodni jest niemalże niemożliwe.Czy jednak chwasty faktycznie muszą być traktowane jako odpady? Okazuje się, że nie. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób praktycznie można wykorzystać chwasty w ogrodzie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Pomidory, ogórki i papryka należą nie tylko do najbardziej lubianych, ale także najczęściej uprawianych warzyw. Sadzimy je w przydomowych ogródkach i szklarniach, a także na tarasach i balkonach.Ogromna popularność tych warzyw wynika nie tylko ze wspaniałego smaku czy ich wartości odżywczych, ale też z faktu, że ich uprawa jest dość łatwa. Wystarczy poznać jeden trik, dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepsze plony.
Nie ma wątpliwości, że samodzielnie wyhodowane pomidory są nieporównanie lepsze od sklepowych. Uprawa tych warzyw nie jest szczególnie trudna, ale warto znać kilka sprawdzonych trików, dzięki którym zbiory będą bogatsze.Istotnym elementem pielęgnacji pomidorów jest ich nawożenie. Dzięki niemu warzywa lepiej rosną i obficie plonują. Idealny nawóz możemy przygotować samemu, korzystając z rośliny, która rośnie w każdym ogrodzie.
Maj to gorący okres w każdym ogrodzie. Coraz wyższe temperatury sprzyjają wysadzaniu do gruntu kolejnych gatunków. Wielkimi krokami zbliża się czas sadzenia ogórków. Jak to zrobić?Odpowiedni dobór stanowiska i technika sadzenia pozwolą osiągnąć obfite plony. To jednak nie wszystko. Aby w sezonie zebrać dorodne warzywa, warto przy sadzeniu ogórków zastosować odpowiedni nawóz. Co wybrać?
Pelargonie to zdecydowanie jedne z ulubionych kwiatów Polaków. Wystarczy tylko spojrzeć na wiosenne balkony, aby się o tym przekonać.Na wielu osiedlach trwa wręcz walka o to, czyj balkon będzie najładniej ozdobiony. Jeśli chcecie wygrać w tej sąsiedzkiej batalii, koniecznie poznajcie nasz przepis na nawóz do pelargonii.
Czy ktokolwiek wyobraża sobie działkę bez cebuli? Jej sadzenie jest tak oczywiste, że aż trudno wyobrazić sobie, że część naszych placów nie została przeznaczona właśnie na nią.Zdecydowanie „swojska” cebula ma ten smak i aromat, którego próżno poszukiwać w sklepach. Szczęściu jednak warto dopomóc, dlatego też zobaczcie, jaki nawóz do cebuli stosować, aby zbiory były wyjątkowo obfite.
Coraz wyższa temperatura za oknem daje nam o sobie znać. Wielu z nas już „otworzyło sezon grillowy”, a kilkoro z nas ma za sobą pierwsze w tym roku koszenie trawy.Czy wiecie, że możecie ją powtórnie wykorzystać? Jej wyrzucanie to czysta strata pieniędzy. Skoszona trawa stanowić może doskonały nawóz oczywiście, jeśli odpowiednio ją przetworzycie.
Dalie w ogrodzie to dla wielu wciąż pewien rodzaj egzotyki. Niewielu z nas decyduje się na uprawę tego typu roślin, a trzeba przyznać, że to duży błąd. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty te mogą kwitnąć aż do jesieni i mienić się piękną paletą barw w zależności od odmiany. Podczas pielęgnacji dalii musimy zwracać uwagę na szkodniki, które często ją atakują. Rośliny należy również nawozić, jednak jest tu pewien haczyk. Ten nawóz zniszczy wszystkie dalie w ogrodzie. Wszystkie przez 1 składnik.
Magnolie to bardzo oryginalne rośliny, których jednak kwiaty można podziwiać stosunkowo krótko. Krzewy kwitną już w kwietniu, zachwycając nas różowymi, kremowymi, a nawet białymi kwiatami.Niestety przez większość roku magnolia wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe będą dwa etapy pielęgnacji – nawożenie i przycinanie, przez które przeprowadzimy was w poniższym artykule.
Natura bywa nieubłagana. Im cieplej robi się na dworze, tym więcej insektów przebywa do naszych ogrodów. Te potrafią stać się prawdziwą zmorą. Nasze rośliny atakowane są także przez drobnoustroje, które przyczyniają się do powstania groźnych chorób.Tymczasem wystarczy odpowiednie zastosowanie gnojówki ze skrzypu, aby zapomnieć o mączniku, mszycach i rdzy w ogrodzie. Zobaczcie, jak go przygotować.
Jeśli uprawialiście czosnek w waszym ogrodzie, pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, kiedy to mimo starań wasze plony były stosunkowo kiepskie.Nie ma nic gorszego niż poświęcić tygodnie na pielęgnacje rośliny, która wydaje marny plon. Jeśli chcecie cieszyć się dorodnym czosnkiem wielkości pięści dorosłego człowieka, koniecznie trzymacie się tych zasad.
Maliny i borówki to jedne z ukochanych owoców Polaków. Chętnie wykorzystujemy je w kuchni, zajadając się nimi na surowo, dodając do deserów i wypieków lub przyrządzając z nich przetwory - słodkie konfitury i musy.Maliny i borówki cenimy jednak nie tylko ze względu na wspaniały smak i bogactwo witamin, ale także z uwagi na łatwość ich uprawy. Żeby latem cieszyć się pełnymi koszami owoców, warto zastosować dwa sprawdzone triki.
Wielokrotnie udowadnialiśmy, że najprostsze rozwiązania bywają najbardziej skuteczne. Zamiast kupować specjalistyczne preparaty do pielęgnacji roślin, warto czasem rozejrzeć się dookoła, by zauważyć, jak wiele naturalnych nawozów mamy pod ręką.Wiele z nich przygotujemy z odpadów, niektóre ze stosunkowo tanich produktów codziennego użytku. Czyż to nie fantastyczne? Przykładowo, zamiast szukać preparatów, które wzbogacą glebę o siarkę, możecie stworzyć własny, domowy nawóz z zapałek za grosze.
Czosnek to nie tylko ceniony dodatek w kuchni, ale też w ogrodzie. Do jego niezwykłych właściwości, poza walorami kulinarnymi, należy bowiem szerokie spektrum działania przeciwchorobowego i stymulującego odporność.Cudowne działanie czosnku warto wykorzystać w ogrodzie, tworząc domowy, organiczny nawóz. Jego działanie zintensyfikujemy, dodając liść laurowy.
Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałymi plonami. W końcu po to wkładamy tyle wysiłku w przydomowe uprawy, aby czerpać z nich same korzyści.Niestety, niektóre z roślin są wymagające w pielęgnacji, a do tych należą w szczególności pomidory. Czy wiedzieliście, jak istotną rolę w hodowli tych roślin odgrywa ściółkowanie pomidorów?
Naturalne nawozy zyskują coraz większe grono zwolenników. Ogrodnicy doceniają je nie tylko ze względu na ekologię, ale również przez znacznie niższą cenę pozyskania niż specjalistycznych, chemicznych odpowiedników.Okazuje się, że jedne z najbardziej popularnych środków wspomagających wzrost roślin stają się wspaniałym nawozem do oleandra. Czy wiecie, o jakiej mieszance mowa? Wystarczą tylko dwa składniki.
Drożdże to niezwykły składnik o szerokim zastosowaniu. Doskonale znamy go z kuchni, gdzie dzięki niemu powstają pyszne wypieki, ale nie każdy wie, że drożdże warto również zastosować w ogrodzie.Te jednokomórkowe organizmy działają stymulująco na rozwój roślin i chronią je przed chorobami. Aby osiągnąć taki efekt, warto skorzystać z przepisu na nawóz z drożdży i cukru.
Naturalne nawozy do roślin cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ogrodników nie bez powodu. Są one często znacznie tańsze od specjalistycznych środków, a przy tym o wiele bardziej ekologiczne.Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób zapewnić sobie ogromne plony, koniecznie wypróbujcie ten patent w swoim ogrodzie. Działa on nawet lepiej niż soda i drożdże.
Chrzan wraca do łask. Podobnie jak inne nieco zapomniane warzywa, ostatnio coraz częściej gości na naszych stołach i w naszych ogrodach. Jak uprawiać tę roślinę?Chrzan doskonale znamy jako gotowy dodatek do dań. W związku z modą na ekologiczną i naturalną kuchnię oraz powrotem do kulinarnych korzeni, coraz częściej decydujemy się na surowy chrzan, który można uprawiać samodzielnie.
Kwaśna gleba w ogrodzie to ogromny problem, z którym zmaga się wielu ogrodników w Polsce. Stosujemy różnego rodzaju nawozy, mające na celu zmianę jej charakterystyki na bardziej zasadową, czy jednak słusznie?Okazuje się, że nie. Zamiast przepłacać za specjalistyczne środki do zmiany odczynu ziemi, zalecamy zastosowanie domowych środków za ułamek ceny profesjonalnych specyfików. Nie uwierzycie, jakie to proste.
Nawożenie podłoża to niezbędny element pielęgnacji roślin. Odpowiednia odżywka dostarcza niezbędnych substancji i składników, które przekładają się na szybszy wzrost, a także lepsze kwitnienie i owocowanie roślin.Słowem, dobry nawóz to klucz do sukcesu w każdej uprawie i niezwodny sposób na zwiększenie plonów. Korzyści takie uzyskamy, stosując gnojówkę z bananów.
Ogrodnicy pokochali hortensję za dorodne kiście kwiatów w bajecznych odcieniach. Aby jednak krzew ten obficie obrodził, warto zastosować sprawdzony przepis na domowy nawóz do kwiatów.Hortensja nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji, ale trzeba pamiętać o jej przycinaniu i regularnym nawożeniu. Jak przygotować naturalną odżywkę do hortensji?
Każdy ogrodnik chciałby cieszyć się pięknymi, dorodnymi plonami, niezależnie od skali upraw, jaką preferuje. W końcu po to staramy się zapewnić swoim roślinkom jak najlepsze warunki do wzrostu, aby móc czerpać z tego profity.Szczęściu jednak trzeba czasem dopomóc, a tutaj z pomocą przychodzi domowy nawóz. Dzięki niemu nie poznacie swoich zbiorów. Truskawki, ogórki, czy pomidory wprost go uwielbiają.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego każda marchewka smakuje inaczej? Wedle doniesień specjalistów, za jej smak odpowiada ilość cukru w warzywie. Ten może stanowić od 4 do nawet 12% składu marchwi.Czy jednak mamy wpływ na to, jaką faktycznie marchew wyhodujemy? Do pewnego stopnia tak, a kluczowe w tym jest odpowiednie nawożenie marchwi. Koniecznie zobaczcie, jak to robić.
Któż z nas nie lubi truskawek. To zdecydowanie owoce uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jeśli jednak kiedykolwiek próbowaliście je uprawiać, wiecie, że nie są to najprostsze rośliny do pielęgnacji.Największym problemem jest pleśń oraz grzyby, które infekują krzaczki. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe środki, których zastosowanie pozwoli Wam zapomnieć o tym przykrym problemie.
Gnojówka to doskonały środek do użyźniania gleby i sposób na wzmocnienie roślin. Panuje jednak pewien mit, że korzystają z niej głównie rolnicy, a jej stworzenie zajmuje sporo czasu.Nic bardziej mylnego. Wystarczą 2 składniki, aby cieszyć się naturalną, ekologiczną gnojówką, którą pokochają twoje rośliny. Jak ją zrobić? Spieszymy z wyjaśnieniem.