Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozdrobnij i wsyp do ziemi. Ogórki nie rozpadną się w przetworach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.05.2024 09:44

Rozdrobnij i wsyp do ziemi. Ogórki nie rozpadną się w przetworach

Ogórki
Fot. YouTube/ Ogródnapiasku; Canva/npdesignde

Maj to gorący okres w każdym ogrodzie. Coraz wyższe temperatury sprzyjają wysadzaniu do gruntu kolejnych gatunków. Wielkimi krokami zbliża się czas sadzenia ogórków. Jak to zrobić?

Odpowiedni dobór stanowiska i technika sadzenia pozwolą osiągnąć obfite plony. To jednak nie wszystko. Aby w sezonie zebrać dorodne warzywa, warto przy sadzeniu ogórków zastosować odpowiedni nawóz. Co wybrać?

Jak sadzić ogórki?

Ogórki możemy wysiać bezpośrednio do gruntu, jednak jeśli zależy nam na wcześniejszych zbiorach, warto wcześniej - już w kwietniu - przygotować rozsadę.

Warzywa te kochają ciepło i źle znoszą spadki temperatur. Sadzenie ogórków do gruntu rozpoczynamy w drugiej połowie maja, czyli tuż po tzw. zimnych ogrodnikach. Dzięki temu unikniemy ryzyka wystąpienia przymrozków.

Przed sadzeniem musimy przygotować podłoże, które powinno być żyzne i o zasadowym odczynie. W tym celu jeszcze przed sezonem możemy przeprowadzić wapnowanie gleby. Sadząc ogórki, wykonujemy dość płytkie, ok. 2-centymetrowe dołki. Jednak zanim umieścimy w nich sadzonki, warto dodać coś jeszcze.

Sadzonka
Fot. Canva/Sveta

Tak wzmocnisz sadzonki i odżywisz ogórki

W przypadku uprawy ogórków warto uświadomić sobie jedną rzecz. Rośliny te są bardzo żarłoczne - wykazują wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wynika to z ich szybkiego wzrostu i obfitych plonów w postaci dorodnych warzyw.

Aby nie zahamować wzrostu sadzonek po wysadzeniu do gruntu, a wręcz przeciwnie - stymulować go i wspomagać rozwój roślin - do każdego przygotowane dołka pod ogórki dodajmy ekologiczny nawóz, który każdy ma pod ręką.

W tym celu możemy zastosować kompost utworzony z odpadów kuchennych. Mogą się w nim znaleźć obierki po cebuli i ziemniakach, a także pozostałości po filetowaniu ryb. Tego typu resztki obfitują w potas i fosfor, które wzmacniają system korzeniowy, a także wapń, który pozwala utrzymać odpowiednie pH gleby.

Rozkrusz, rozdrobnij i dodaj do dołków pod ogórki

Do wzbogacenia podłoża pod ogórki możemy użyć nie tylko resztek kuchennych, ale też ogrodowych. Do tego celu doskonale nadadzą się odpady po koszeniu trawnika.

Skoszoną trawę wraz z chwastami, takimi jak mlecze, pokrzywy i koniczyny, drobno tniemy, mieszamy i umieszczamy w dołkach pod ogórki. W procesie rozkładu materii organicznej wytworzą się związki pobudzające rośliny do wzrostu. 

Innym naturalnym sposobem dostarczenia ogórkom substancji odżywczych jest umieszczenie w przygotowanych dołkach pokruszonego popiołu drzewnego, który nie tylko odżywi sadzonki, ale też podniesie ich odporność.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Ogródnapiasku na YouTube

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10