DomekIOgrodek.pl
Poczta Polska

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Abonament rtv - Poczta Polska ściga dłużników

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Abonament RTV to opłata wynikająca z posiadania telewizora lub odbiornika radiowego. Jak się okazuje, większość Polaków go nie płaci, co powoduje, że jesteśmy dłużni Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ponad miliard złotych! Poczta Polska zajęła

Jeśli jesteś pełnoletnim obywatelem Polski posiadającym odbiornik radiowy lub telewizor, to jesteś zobowiązany do opłacenia abonamentu RTV. Pierwotnie założeniem tego abonamentu było opłacanie mediów publicznych, aby zachować ich niezależność i wysoką jakość.

Jednak w Polsce od lat występuje problem wynikający z niepłaceniem tej obowiązkowej daniny. Może to wynikać z faktu, że ogólna ocena naszej krajowej telewizji przez obywateli jest niezwykle niska. Tej trudności nie udało się rozwiązać żadnemu z panujących rządów.

Organem ścigającym niepłacących Polaków jest Poczta Polska.

Abonament RTV - Poczta Polska ściga dłużników

Suma abonamentowych zaległości w Polsce wynosi... 1,23 miliarda złotych! Jest to gigantyczna kwota, zważając na to, że Poczta Polska w 2020 wysłała prawie 300 tysięcy upomnień do obywateli, którzy nie zapłacili za abonament RTV. Jak informuje portal Business Insider Polska, zrealizowano jedynie niecałe 60 tysięcy upomnień.

Jeśli z kolei chodzi o nakaz zapłaty, Poczta Polska wystawiła ich ponad sto tysięcy, z czego zrealizowano prawie 90 tysięcy. Dzięki temu spółka Skarbu Państwa wzbogaciła się o kwotę ponad 81 milionów złotych, z czego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiło prawie 77 milionów złotych.

Wciąż jednak pozostaje zadłużenie o zawrotnej kwocie 1,23 miliarda złotych, dlatego Poczta Polska ściga dalej. Problem jest bardzo niepokojący - abonamentu RTV nie płaci dwie trzecie obywateli!

Abonament RTV wyższy w 2021 roku

Od stycznia tego roku za abonament zapłacimy więcej niż w ubiegłym roku. Opłata wzrosła z 7 złotych do 7,50 zł.

Jeśli natomiast chodzi o używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego, to przygotujmy się na opłatę miesięczną 24,50 zł. Jest to wzrost o 1,80 zł.

Niektórzy obywatele są zwolnieni z płacenia abonamentu RTV. Są to takie grupy jak osoby, które ukończyły 75 rok życia, posiadacze pierwszej grupy inwalidzkiej, weterani, którzy zostali inwalidami wojennymi albo wojskowymi czy emeryci po 60. roku życia pobierający emeryturę, której wysokość nie przekracza 50 procent kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Przekręć jedną rzecz w oknie a oszczędzisz na ogrzewaniu. To kilka sekund

  • Nergal pokazał dom. Jest całkiem inaczej, niż może się wydawać

  • Błędy w odśnieżaniu, które niszczą kostkę brukową. Skutki bywają opłakane

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Inspiracje

Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

Czytaj więcej >

Inspiracje

Parownica do ubrań: cena, zalety i wady

Czytaj więcej >

Inspiracje

Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki

Czytaj więcej >

Inspiracje

Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z salonu. Jeden mebel zachwycił fanów, wiemy gdzie go kupiła

Czytaj więcej >
Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Inspiracje

Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Czytaj więcej >