Zmiana trybu w oknie sprawi, że oszczędzisz na ogrzewaniu
Okna starego typu, które wytwarzane były wiele lat temu, nastawione były przede wszystkim na szczelność. Gdy powstawały w nich jakieś ubytki, nadrabiało się to za pomocą pianki albo kitu.
Dzisiaj takich rozwiązań się już nie stosuje - nie jest zbyt bezpieczne ani zdrowe. Nowe okna wykonane z plastiku mają zapewniać odpowiednią izolację w trakcie zimy, natomiast latem powinny być przepuszczalne i wpuszczać do mieszkania więcej powietrza. Dzieje się tak dzięki trybom lato-zima, które możemy łatwo zmieniać we własnym zakresie, a przy tym znacznie zaoszczędzić.
Tryb zimowy w oknie - co to właściwie jest?
Regulacji docisku uszczelki w oknie pozwala nam na kontrolowanie, w jakim stopniu rozszczelnione jest okno. Możemy dzięki temu zmieniać przepływ powietrza, które wpada do naszego mieszkania z zewnątrz. Rozróżniamy więc dwa tryby regulacji - letni i zimowy.
Jest to znakomite rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy dobrać szczelność okna do sezonu pogodowego. Gdy temperatury na zewnątrz są wysokie, przestawiamy uszczelkę na tryb letni, który pozwala na większy przepływ powietrza. Gdy natomiast robi się zimniej - zmniejszamy ten przepływ, dzięki czemu w mieszkaniu jest znacznie cieplej, a my możemy znacznie oszczędzić na ogrzewaniu!
Na czym polega zmiana trybu w oknie?
Zmiana trybu w oknie to banalna kwestia. Na boku lub w dolnej części skrzydła znajdują się od jednego do trzech specjalnych bolców. Są to metalowe wstawki o nieregularnym kształcie. W zależności od tego, jak są ustawione, mogą lżej lub mocniej dociskać uszczelkę znajdującą się w okiennej ramie. Im mocniej jest dociśnięta, tym mniej powietrza może przepuścić.
Jak więc zmienić tryb? Należy przestawić bolce o 90 stopni w stosunku do ich poprzedniego ułożenia. Ich kształt może być zróżnicowany, dlatego zwykle potrzebujemy klucza, np. imbusowego. Zdarza się, że możemy to zrobić nawet za pomocą kombinerek czy po prostu własnych rąk - wystarczy chwycić bolec i go przekręcić.
Tryb zimowy ustawiamy poprzez ustawienie bolca jego gruszą stroną do uszczelki. Jeśli chcemy powrócić do trybu letniego, robimy to samo z węższą częścią.
Zmiana trybu w oknie daje znakomite korzyści
Zmiana trybu na zimowy jest w chłodnym okresie bardzo opłacalna. Dzięki temu, że dodatkowo uszczelnimy nasze okno, z pomieszczenia wytrąci się znacznie mniej ciepła. Za tym idą niższe rachunki za ogrzewanie!
Jeśli macie nowe okna to być może macie wciąż ustawiony tryb letni, ponieważ jest on ustawiany domyślnie. Wynika to z montażu okien w sezonie wiosna-lato. Jak najszybciej upewnijcie się, czy nie tracicie cennego ciepła!
Źródło: wentylacja.com.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: